İçindekiler

Gaziantep Mutfağı lezzet çeşitliliği ile dünyaca ünlü bir mutfaktır. Antep baklavası başta olmak üzere, etli yemekleri, kebapları, hamurlu ve şerbetli tatlıları ile turistlere lezzet şöleni sunar.

Antep Baklavası

En ünlü baklavacılar Bedesten Çarşısı’nda bulunur. Ancak baklavasıyla ünlü kentin her sokağında baklava yapan dükkan bulmak mümkündür.

Kebap

Kebap
Kebap

Antep mutfağı et yemekleri ile ünlüdür. Cağırtlak kebabı, simit kebabı, kazan kebabı Antep’le özleşmiş lezzetler arasında yer alır.

Beyran Çorbası

Beyran Çorbası

Gaziantep’in ünlü Beyran çorbası genelikle kahvaltılarda tüketilir. Kuzu inciğinden yapılan çorba diğer öğünlerde içmek istenirse bulunamayabilir.

Ali Nazik kebabı 

Rivayetlere göre zamanında Halep’ten Gaziantep’e gelen bir vali ya da paşa, çeşitli denetimlerde bulunduktan sonra, çat kapı bir eve giriyor. Evin hanımı da patlıcan, et ve yoğurtla bir yemek yapıyor. Yemeği çok beğenen yönetici, çok lezzetli yemek anlamında “Ala nazik” diyor. Yemek o günden bugüne “Eli Nazik”, “Ala Nazik” ya da “Ali Nazik” gibi isimlerle anılıyor.

Zahter çayı

Zahter çayı
Gaziantep’in tek başka enteresan lezzeti de Zahter çayı. Osmanlı’dan gelen tek anane olan zahter çayının yararları saymakla sınırlı değil. Yörede yetişen yabani kekiklere benzeyen Zahter otunun kurusundan sıcak suyla demlenerek uygulanan Zahter çayını da yeniden Tarihi Tahmis Kahvesi’nde veyahut farklı herhangi bir yerde tadabilirsiniz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir