Ülkemiz coğrafyasının saymakla bitmeyen doğal güzelliklerinden biri de Sizir Şelalesi. Sivas’ın Gemerek ilçesinde yer alan Sizir Şelalesi, gerçek bir doğa harikası. Tüm etrafı yeşil örtü ile kaplı. Gezip görenleri hayran bırakan bir manzara oluşturuyor. Şelalenin coşku ile gür akan suyunun sesi, doğanın güzelliğine, estetiğine eşlik ederek ayrı bir güzellik boyutu katıyor. Sizir Şelalesi, suyunun temizliği ile de dikkat çekiyor. Rahatlıkla içilebilir nitelikte bir suyu bulunuyor.

Sizir Şelalesinin bulunduğu bölge, su kaynakları açısından bir hayli zengin. Aynı bölgede çok sayıda su kaynağı görmek mümkün. Sizir Şelalesini besleyen ve gürleştiren sular da şelaleye beş yüz metre kadar uzaklıktan kaynaklanıyor. Şelale kendi güzelliği kadar etrafının güzelliği ile de gezilip görülmesi gereken bir yer. Şelaleyi ve civarını gezmeye gelenler, doğal güzelliğin içerisinde kendilerini masalsı bir ortamda bulurken, etraftaki diğer imkanlardan da yararlanıyor.

Sivas, Gemerek / Sızır Şelalesi

Şelalenin berrak sularında yetişen alabalıklar, ziyaretçilerin damak tatlarına hitap ediyor. Etrafta sunulan diğer yiyecekler arasında alabalığın yanı sıra, sivas köftesi, sivas kavurması, gilaburu şerbeti de yer alıyor. Aynı bölgeye öğleden önce sabah saatlerinde gidildiğinde ise, 12 -13 çeşitli zengin bir kahvaltı sunumu ile karşılanmak mümkün. Şelale civarı bölge, piknik yapmak için çok uygun, çok zevkli bir mesire. Sizir Şelalesinin bulunduğu alan, tüm doğal güzelliğinden dolayı sit alanı ilan edilmiş ve çok özenli bir çevre düzenlemesi ile iyi değerlendirilmiş. Yapılan çevre düzenlemesi sayesinde, tahta merdivenler ve yürüyüş yolları çevreye ilave edilerek, kolaylıkla ve keyifle gezilebilen bir ortam elde edilmiş.

Sizir Şelalesinin karşı tarafında yer alan tepede bulunan işletmede çay ikram ediliyor. Şelalenin estetik manzarası, doğal güzelliği, karşısındaki bu noktadan çok rahat izlenebiliyor. Sizir civarında aynı zamanda, Roma ve Bizans devirlerinden kalan bazı kalıntılar, yöreye tarihi bir değer de katıyor. Çevrede ören yerlerinin yanı sıra çok sayıda mağara ve yayla da yer alıyor.

Sizir Şelalesi Yol tarifi , nasıl gidilir?

Sizir Şelalesi, Sivas şehrinin merkezine yaklaşık olarak 133 kilometre medafede, Kayseri’ye 100 kilometre, Yozgat’a 142 kilometre mesafede konumlanıyor. Sizir Şelalesinin bulunduğu kasaba da Sizir Kasabası adını taşıyor. Kayseri Sivas yolu üzerindeki Gemerek ilçe merkezinin kuzeyinden 20 kilometre devam edildiğinde kasabaya ulaşılabiliyor ve Sizir Şelalesi de hemen karşımıza çıkıyor. Konumu dolayısıyla civar yerlerden şelaleye ulaşım zor olmuyor. Sizir Şelalesi, kendine özgü doğal güzelliği ile bu coğrafyada mutlaka görülmesi gereken özel yerlerden biri olarak gözlere hitap ediyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir