Afrika kıtasının batı kısmında yer alan Gine‘nin başkenti Conakry’dir. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu bulunur. Bu da iklim özelliklerini etkiler.

Bölgesel olarak birtakım farklılıklar gösterse de genellikle kurak ve yağmurlu dönem yaşayan Gine oldukça nemli bir ülkedir. Nisan ve Kasım ayları arasında Gine’de bulunanlar ünlü muson yağmurlarına denk gelir. Şiddetli fırtınası ve yoğun gök gürültüsüyle bilinen muson yağmurları, ilk kez karşılaşanlar için bir hayli ürkütücüdür. Çünkü bilinen sağanak yağışlardan farklı bir yoğunlukta olan muson yağmurları, şiddeti nedeniyle korkutucu boyutlara ulaşabilir. Ülkenin güney kesiminde de bu yağmurlarla Şubat ayında karşılaşmak olasıdır.

Futa-Djalon bölgesinin doğusu ise muson yağmurlarının o bölgede daha az olduğu yerlerden biridir. Özellikle fırtınasız bir tatil geçirmek isteyeler için uygun bir rota olabilir.

Temmuz ve Ağustos aylarında da muson yağmurları Gine’de oldukça yoğundur. Hatta ‘en yoğun yağdığı dönem’ demek yanlış olmaz. Kasım ve Nisan arasında ise kurak döneme geçiş yapılır. Bu dönemde ülkede alize rüzgârlarının etkisi görülür.

Nemli havadan rahatsız olanlar için Gine uygun bir seçenek değildir. Çünkü özellikle yabancılar tarafından ‘aşırı boğucu’ olarak değerlendirilen bu ülke, iki mevsimin yaşadığı ve tropik bir iklime sahip olduğu için serin havalara alışık olanlara fazlasıyla zorlayıcı gelebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.