İçindekiler

Girit Gezilecek Yerler

Yunan Adaları içinde en büyüğü olan ve Akdeniz’in de beşinci büyük adası olan Girit turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir adadır. Ada dünyaca ün kazanmış bir turistik cazibe merkezidir. Girit Adası’nda bulunan oteller ile dağlar ve altın kumlu plajlar ziyaretçilerini bekler. Bereketli toprakları ile güneşli iklimi sayesinde tarımın geliştiği bir şehirdir. Girit’in eski arkeolojik alanları, liman kentleri ve plajları dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri cezbeden güzelliklerdir. Akdeniz ikliminin verdiği huzur ve şehrin tarihi yapısı ziyaretçilerin çok güzel anlar yaşamasını sağlar.

girit

Knossos Sarayı

Minos uygarlığına başkentlik yapmış olan Knossos antik bir şehirdir ve Knossos Sarayı da Kral Minos’un sarayı olarak kabul edilir. Bu anıtsal konut kompleksi kabul edilen sarayın etkinliklerin düzenlendiği geniş bir avlusu bulunur. Knossos Sarayı M.Ö. 1450 yıllarında nedeni tam belirlenememekle beraber terk edildi. Knossos Sarayı’nın terk edilmesi ile Minolar tamamen ortadan kayboldu. Knossos Sarayı ilk olarak M.Ö. 1900 yıllarında inşa edilmiştir. Knossos Sarayı çok sayıda avlu ve odadan oluştuğu için labirenti andıran karmaşık yapısından dolayı saray Theseus ve Minotor canavarı efsanesine konu olmuştur. Knossos Sarayı’nda bulunan arşivlerde saraya giren ve çıkan mallar hakkında ayrıntılı bilgiler de bulunur.

Heraklion (Iraklion veya Kandiye) Şehri

Yunanistan’da bulunan Girit Adası’nın en büyük şehri ve yönetim merkezi olan Heraklion nüfusu ile de Girit’in birinci şehridir. Minos Uygarlığı’nın başkenti olan Knossos’un kuzeydoğusunda yer alan Heraklion şehri görülmesi gereken güzelliklere sahiptir. Şehrin diğer adı olan Iraklion kökenini aynı yerde kurulmuş olan eski Roma limanı Herakleum’dan almıştır. Şehir 10 ile 13. yüzyıllar arasında bizans yönetiminde kalmış ve 1204 yılında Venediklere satılınca adı Kandiye olmuştur. Venedikliler şehirde birçok esere imza atmış ve bu eserlerden bir bölümü halen ayaktadır.

Rethymnon Şehri

Rethymnon Girit’in üçüncü büyük şehri olarak zengin bir tarihe de sahiptir. Nüfus Mübadelesi olmadan önce Türklerin yoğun olarak yaşadığı şehir Rethymnon Sadrazam Kara Musa Paşa’nın adını taşıyan bir camiye de ev sahipliği yapar. Hanya ve Kandiye şehirleri arasındaki orta yolda bulunan Rethymnon’da eski Venedik dönemi binaları bulunur. Burada yükselen minare Türk egemenliği ile ilgili de kanıtlar sunar. Rethymnon’da tarihi binalardan oluşan butik oteller ve mağazalar ziyaretçilerin tercih ettiği başlıca yerler arasındadır. Tarihi kentin doğusunda bulunan plajda yüzmek ve güneşlenmek isteyenler güzel vakit geçirir. Rethymnon kırsal köylere ve mükemmel tarım alanlarına da ev sahipliği yapar.

Heraklion Arkeoloji Müzesi

Tarih öncesi çağdan Tunç çağı ve roma ile helen hazinelerine kadar birçok dönemin etkisini barındıran müzede ada genelindeki arkeolojik bulguların çoğu bulunur. Müzedeki renkli tonlarda bulunan büyüleyici freskler Minoslara kadar gider. Şehirde bulunan Heraklion Arkeoloji Müzesi Yunanistan’daki Minos sanatına ait koleksiyonların en güzel örneklerini ziyaretçilerine sunar. Girit Adası ve Minos Uygarlığı ile ilgili çeşitli eserleri görmek için Heraklion Arkeoloji Müzesi sanatseverleri beklemektedir.

Hanya Şehri

Batı Girit’in başlıca kenti olan Hanya, Heraklion şehrine yerleşene kadar adanın başkentliğini yapmıştır. Ege Denizi’ne bakan ve kışın karla kaplı olan Beyaz Dağlar’ın arkasında kalan Hanya şehri önemli bir tarihe sahiptir. Şehrin 16. yüzyıldan kalma savunma duvarlarının kalıntıları arasında kalmış renkli binalarla dolu romantik sokaklarında mutlaka yürüyüş yapın. Hanya şehri güzel bir balıkçı limanına uzanır. Hanya şehri 828 senesinde adayı fetheden Araplar tarafından kurulmuş ve zamanla Doğu Roma ile Venedik hakimiyetine geçmiştir. 1453 yılında İstanbul Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilince şehirden kaçan din adamı ve sanatçılar buraya sığındı. Hanya şehri 1645 senesinde Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedildi ve Hanya Osmanlı’nın Girit Adası’nda ilk kalesi oldu. Osmanlı ile Rusya arasında savaş çıkınca Rum isyanını önlemek için Gazi Ahmet Muhtar Paşa Halepa Sözleşmesi’ni Hanya’nın Halepa ilçesinde imzaladı. Halepa Sözleşmesi ile Girit Rumlarının bağımsızlığı için zemin hazırlandı.

Ayios Nikolaos Tatil Beldesi

Heraklion şehrine yakın olan ve doğu Girit’in kuzey kıyılarında bulunan Ayios NikolaosGirit’in en popüler ve modern tatil beldelerine ev sahipliği yapar. Güzel plajlar ile çevrili olan oteller ve villalar tatil için gidenlerin hoş vakit geçirmesini sağlar. Deniz kenarında bulunan kafeler ve restoranlar ziyaretçilerin uğrak yerleri arasında bulunur. Voulismeni Gölü boyunca yürüyüş yapmak ve Victoria Hislop’u tarafından The Island adlı kitaptan çıkarılan Yunan TV dizisinin yer aldığı Spinalonga Adası’na yapılan tekne turuna katılmak başlıca etkinlikler arasındadır. Ayios Nikolaos Tatil Beldesi’nin yanında dikit ve sarkıtları ile ünlü Diktean Mağarası’nı da mutlaka ziyaret etmek gerekir. Tatil beldesinde doyasıya dinlenmek ve el sanatı hediyelik eşyaları almak için çok iyi fırsatlar sizi bekler.

Samaria Gorge Vadisi

Samaria Milli Parkı içinde yer alan Samaria Gorge, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne geçici olarak alınmıştır. Samaria Vadisi yaz mevsiminde kuruyan ama kışın seller oluşan Tarraios Nehri’ne de sahiptir. Yakınındaki taşlık yol oldukça zorludur ve daha çok gençlerin yürümesi için uygundur. Girit’te bulunan atletik vatandaşlar ve ziyaretçiler için yapılması gereken bir spor olarak görülür. En yoğun günlerde vadiye kadar uzanan taşlık yolda 3.000 kişi yürüyebilir. Vadiye kadar uzanan yürüyüş 4 ile 6 saat kadar sürebilir. Mayıs ayından ekim ortasına kadar ziyaretçilere açık olan bir ortamdır.

Palmiye Plajı

Girit’in sıcakkanlı Akdeniz ikliminde tatil yapmak isteyenler için Palmiye Plajı bulunmaz bir fırsattır. Şezlong ve şemsiyeleri ile renkli görüntüler sunan plaj turistlerin uğrak yerleri arasında gelir. Plajda kafeler ve su sporları turistlere sunulan imkanlardan bazılarıdır. Fotoğraf çekmek için plajın güney ucunda görüntüleme alanı da ayrılmıştır. Kıyı şeridinde hoş manzaralar yakalamak ve sakin bir tatil yapmak için Palmiye Plajı’nı mutlaka tatil listenize almalısınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir