Girit herkesin ölmeden önce mutlaka en az bir defa görmesi gereken adalardan biridir. Hele ki ada yaşamını sevenler için eşsiz özelliklere sahiptir. Geçmişten günümüze korunmuş mimarisi, tarih kokan sokakları, tarifsiz sahilleri ve kültürel yaşama dair özellikleri ile giden herkesin hafızasında derin izler bırakır. Zaten geçirilen vaktin kalitesiyle paralel olarak Girit’te bulunmuş bir kişi bir gün mutlaka Girit’e yeniden döner. Çünkü ada sakin bir tatil isteyenler için de, geceleri eğlenmek isteyenler için de çok çeşitli olanaklara sahiptir. Peki bu güzel adaya Türkiye’den nasıl gidilebilir?

Girit Adası yüzölçüm bakımından Yunanistan’ın en büyük adasıdır. 6 şehre ve iki tane havaalanına sahip olup havaalanlarından birisi en büyük şehir olan Heraklion (Kandiye) da diğeri ise Chania (Hanya) şehrinde bulunmaktadır. Bu iki şehir adanın kuzeyinde olup iki şehirden Atina’ya ve Atina’dan bu şehirlere karşılıklı olarak her gün feribot seferi bulunmaktadır. Ve yine Girit’in şehirlerine diğer adalardan ve diğer adalara da Girit’ten ulaşım feribot yoluyla kolaylıkla sağlanmaktadır.

Ada Yunanistan sınırları içerisinde olduğu için giderken vize alınmak zorundadır. Yunan adaları konusunda vize alınmasa da ziyaret edilebileceğine dair insanların kafaları karışık olsa da vize uygulaması hala geçerlidir. Adaya Türkiye’den deniz ve havayolu ile ulaşılabilmektedir. Karayolu  gitmek de mümkün olmasına rağmen yine aktarmalı olarak hava veya deniz yolu kullanılmak zorundadır. İstanbul’dan Girit adası’na doğrudan uçuş bulunmamaktadır. Uçuşlar Atina veya Selanik aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. Şartların uygunluğuna göre ve havayolu şirketine göre fiyatlar ve sürelerde oynama olması normaldir. Önceden satın alınan uçak biletleri ise oldukça uygundur. İstanbul-Atina arası 1 saat 10 dk ve Atina-Girit arası uçuş süresi yaklaşık 50 dk sürmektedir. Hanya veya Kandiye’de bulunan havaalanlarından birine inilebilmektedir. Bu şehirler arasında da otobüs seferleri mevcut olup yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Adaya Türkiye’den ulaşmanın bir diğer yöntemi ise deniz yoludur. Marmaris’ten Rodos adası aktarmalı feribotlar Girit adası’na gitmektedir. Bu seferlerin ücretleri ve seyahatle ilgili merak edilebilecek tüm bilgiler ilgili işletmelerden edinilebilir. Deniz yolculuğu söz konusu olduğunda Marmaris-Girit arası için toplam 13-15 saati gözden çıkarmak gerekir. Bu şartlar altında havayolu erken davranıldığında en uygun ve en kısa yoldur. Başka bir seçenek olarak da Atina veya Selanik’e otobüs ile gidip, bu şehirlerden adaya havayolu ile geçmektir. Ancak hem uzun sürmesi hem de fiyat bakımından büyük bir farka sahip olmaması bu yöntemi tercih sıralamasında çok gerilere itmektedir.

Girit Adası oldukça büyük bir adadır. Şehirlerine seyahat etmek için otobüs kullanılabilir. Bir şehirden diğer bir şehre 3-5 euro gibi oldukça uygun bir ücrete geçilebilmektedir. Bunun yanında araba kiralanarak da dilendiği gibi ada dolaşılabilir. Elafonissi gibi dünyanın sayılı sahillerinden birine sahip olan ada gezilip görülmeden, iyice tanınmadan dönülmemelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.