Göreme ilçesinde en önemli gezilecek yer elbette göreme açık hava müzesi. Kaya kliseleri ve duvar bezemeleri ve erken dönem hıristiyanları ile meşhur. Hemde dünya kültür miras listesine girmiş yerlerimizden biri, orayı gezdikten sonra ilçenin içerisinde mimariyi yaşayarak küçük bir yürüyüş yaptıktan sonra belki civarı yakın bir yeri keşfetmek gerekir.

Çavuşun ve üç hisar göremeye en yakın iki belde. Her ikisinde de yine kaya kiliseler görmek mümkün. Üç hisarda yörenin en yüksek noktasına kurulmuş olan bir kaleden bütün bölgeyi gözlemlemek mümkün ve mutlakada yapılması gerektiğini düşünüyorum. Parası olan gezginler ise çok güzel sabah aktivitesi var. Balon turu, gün bile doğmadan sizi otelinizden alıp güzel bir tecrübe için balon turuna götürüyorlar. Bütün bölgeyi görebiliyorsunuz, belli bir rotası olduğunu söyleyemeyiz genelde rüzgar belirliyor hangi rotada gideceğini ama muhakkak yapılması gereken hoş bir eğlence olduğu söyleyebilirim.

Son zamanlarda bölgede çok yaygınlaşan; at biniciliği, bisiklet turları ve hacking (yürüyüş turları) göreme merkezden başlayarak yapabileceğiniz aktiviteler. Civardaki vadileri görmek, gizli kalmış kitaplara çok az yazılan kliseleri keşfetmek, doğa ile iç içe kalmak bu yürüyüş turlarına, bisiklet turlarına, atv turlarına katılabilirsiniz.

Göreme nasıl bir yer?

GöremeGöreme ilçesi nevşehir iline 10 km uzaklıkta, Kapadokya bölgesinin en önemli ilçesinden biri göreme milli parkı dahilinde bulunan güzel beldemiz. Son yıllarda turistlerin oldukça ilgi gösterdiği ve göreme milli parkı özellikle 1985`den sonra dünya kültür mirası listesine dahil olmasıyla daha da önemlileşmiş bir ilçe. Göreme ilçesinin dahilinde bulunduğu kapadokya bölgesinin adını yazıyım kahpatuka fars asıllı bir kelime olduğu düşünülüyor. Yakın zamana kadar farsça da güzel atlar ülkesi olduğu söyleniyordu ancak araştırmacılar özellikle türk tarihçiler aslında böyle bir anlamı olmadığını katbatukanın aslında anadolu ana tanrıçasının daha sonra ters dilde çevrilmiş olduğunu savunmaya başladılar ki bu akla çok yakın geliyor.

Kapadokya bölgesinde anadolu, ana tanrıça kültürünün oldukça yoğun olduğunu yüz yıllarca ana tanrıçaya tapıldığını biliyoruz. Göreme ve civarı gerek dünyanın başka yerinde olmayan oluşumları ile gerekse açık hava muzesinde ki kaya kliseleri ile dünyanın her yeeinden senenin her ayından binlerce turist çekmek de ve Türkiye`nin en büyük turizm potansiyelini oluşturmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.