Güney Amerika kıtasında yer alan ülkelerden biri olan Grenada Karayip Denizi ve Atlas Okyanusu ile çevrili bir ada ülkesidir. Ülkenin başkenti olan Saint George’s şehri aynı zamanda ülkenin en kalabalık kenti olma özelliğine sahiptir. Yüz ölçümü 344 kilometrekare olan Grenada’da İngilizce resmi dil olarak konuşulur.

Grenada tropikal iklim kuşağında bulunan ülkelerden bir tanesidir. Bu nedenle ülke genelinde tropikal iklim etkileri gözlemlenir. Ülkede sıcaklık değerleri yıl içerisinde sabittir. Sıcaklık yüksek kesimlerde daha düşüktür. Alçak kesimlerde sıcaklık değerleri ortalaması 28 derece civarındadır.

Grenada’da belirgin olarak yaşanan iki mevsim vardır. Bunlar kuru sezon ve yağışlı sezonu kapsar. Ülkede kurak sezon ocak ve mayıs ayları arasını kapsar. Bu dönemde yağış olayları nadir olarak görülür. Yağışlar genelde sağnak olarak yağar. Bu aylar dışında kalan dönem ise oldukça yağışlı geçer. Ülkede yıl içerisinde yağış miktarı kıyı kesimlerde 1524 mm olarak hesaplanır. İç kesimlerde özellikle yüksek dağ yamaçlarında yağış miktarında ortalama 1400 mm artış yaşanır. Grenada Atlas Okyanusun’da yaşana tayfun sorunundan oldukça fazla etkilenir. Bu nedenle ülkede zaman zaman maddi hasarlar ve can kaybı yaşanır.

Grenada sıcaklık açısından oldukça elverişli bir ülke olması sebebi ile her dönem turist çeker. Fakat ülkeye gitmek için en uygun dönem kuru sezon olarak anılan ocak ve mayıs ayları arasıdır. Çünkü bu dönem yağış olayları nadir yaşandığı için gezmeye daha uygundur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir