Altı küçük ada ve bir büyük adadan oluşan, Atlas Okyanusu’nda bulunan, Karayip Denizi’nde olan ve İngiliz Milletler Topluluğu üyesi Grenada, Baharat Adası (Isle of Spice) olarak da bilinir. Büyük çoğunluğu Avrupalı’ların kölesi olan halk, Afrika kökenlidir. Toplam nüfusunun 103.000 olduğu tahmin edilir.

Grenada adasına yapılacak seyahatlerde öncelikle vize işlemlerinin halledilmesi gerekir. Minimum 6 aylık pasaportu bulunan herkes, vize başvurusu için İngiltere Büyükelçiliği’ne veya Başkonsolosluğu’na başvurabilir. Bunun için istenilen evraklar, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş vize formu ile birlikte teslim edilmelidir.

Grenada’ya ulaşım havayolu ile sağlanır. Türkiye’den direkt uçuş bulunmayan adaya İngiltere’den, Almanya’dan veya Amerika’dan aktarmalı olarak gidilebilir. Seferlerin çok sık olmamasından dolayı, seyahat planı önceden çizilmeli, vize işlemleri öncesi biletler temin edilmelidir. Ayrıca aktarmalı yapılacak uçuşlarda, geçilen ülkelerinde vizesinin alınması gerektiği unutulmamalıdır. İstanbul çıkışlı düşünüldüğünde 11 saat süren yolculuğa aktarmalar da eklendiğinde yaklaşık 15 saatte ulaşım sağlanır.

Tropikal iklim kuşağında bulun adada mevsimler kurak ve yağışlı olarak ikiye ayrılır. Yağışlı dönemlerde havalar sıcak ve nemlidir. Kurak dönemlerde ise alize rüzgarlarının etkisi yoğun olarak görülür ve hava serinler. Ancak ülkeye turistleri en çok çeken bu rüzgarlar kimi dönemlerde şiddetli tayfunlara dönüşüp, can ve mal kayıplarına neden olabilecek hale gelir.

Baharat Adası adını almasında büyük rol oynayan bitki çeşitliliğidir. Adada tarçın, karanfil, zencefil ve hindistan cevizi üretimi yapılır. Kıyı ve sahilleri su sporlarının yapılmasını mümkün kılarken, ağaçlık alanları, gür ve çeşitli doğası ekoturizm açısından göz bebeği olmasına yardımcı olmuştur. Bunun yanında Ağustos ayında kölelik döneminin bitişi için düzenlenen festivale katılmak önerilecek etkinliklerden biridir. Bu karnavallar adanın kültürüyle bütünleşmiş müzik ve eğlenceleriyle önemli bir yer tutar.

Grenada’ya gidilmeden önce yapılması zorunlu herhangi bir aşı bulunmaz. Ancak önlem amaçlı, Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Polio(çocuk felci) ve yıllık grip aşıları yapılmalıdır. Ayrıca nerede ve ne koşulda olduğuna bakılmaksızın yiyecek ve içeceklerden bulaşabilecek Hepatit A ve Tifo virüslerine karşı aşılar yapılmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.