Guangzhou, Çin’in oldukça ilgi çekici kentlerinden birisidir. Gerek fuar merkezlerine yakın oluşu, gerek ise Hong Kong’a olan kısa mesafesi ile pek çok uluslararası ziyaret bu noktaya yapılabilmektedir. Peki, Guangzhou’da nerelere gidilir?

Guangxiao Tapınağı

Guangxiao Tapınağı

Eğer bu şehirde gezmeye vakit bulunursa, gidilmesi gereken ilk durak bu tapınaktır. Tarihi 5. yüzyıla kadar dayanan Hintli bir din adamı tarafından inşa ettirilen bu yapı, şehrin en eski yapılarından birisidir. Aynı zamanda Guangzhou’nun ilk yerleşim noktalarından birisi olan Guanxiao Sokağı da bu tapınağa ev sahipliği yapar. Söz konusu tapınağın gerek tarihi dokusu, gerek kültürel önemi ve etkileyici görüntüsü, ziyaretçilerin oldukça dikkatini çeker. Aynı zamanda pek çok ünlü budist de bu tapınağı ziyaret etmek için şehre gelir. Yapının ziyaretçilere sunduğu etkileyici atmosfer kesinlikle görülmeye değerdir. Tapınağı şehirdeki tüm taksiciler bildiği için herhangi bir ulaşım sıkıntısı da yaşanmaz ve rahatlıkla bu noktaya varılabilir.

Chen Clan Akademisi

Chen Clan Akademisi
Chen Clan Akademisi

Şehrin kültür bakımından en uğrak merkezlerinden birisi de bu akademidir. 14. yüzyılda kurulduğu için tarihi olarak diğer yapıların arasında öne çıkan noktalardan birisi olan bu akademi, çok farklı özellikleri ile de ilgi çeker. Örneğin bu akademi 15 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edildiği için çok büyüleyici ve devasa görünür. Diğer yandan akademi alanının hem eğitim, hem de yerleşim amaçlı olarak dönemsel pozisyon alması da bu noktanın çekiciliğini artırır. Akademi içinde pek çok mimari yapı dikkat çekerken, seramik süslemeleri ve bir takım oymalar en çok rağbet gösterilen detayları oluşturur. Dileyen ziyaretçilerin gün içinde sabah 8.30 ile akşamüstü 17.30 arasında bu akademiyi ziyaret etmeleri de mümkündür.

Kanton Kulesi

Kanton Kulesi
Kanton Kulesi

Şehrin simgeleri arasında yer alan Kanton Kulesi, kartpostal tadınaki şehir fotoğraflarında mutlaka kare içinde ölümsüzleştirilir. Şehre çok başka bir hava veren, içinde kafeler, toplantı salonları, gözlem ve televizyon merkezleri olan bu kule 37 katlı olarak inşa edilmiştir. Dünyanın en uzun yapıları arasında gösterilen Kanton Kulesi, bu ve benzer sebeplerle yoğun bir ilgi görür. Kulenin son katlarına kadar çıkıp manzarayı izlemek ve şehre tepeden bakmak ziyaretçilerin en büyük keyifleri arasındadır.

Altı Banyan Ağacı Tapınağı

Altı Banyan Ağacı Tapınağı
Altı Banyan Ağacı Tapınağı

Guangzhou şehrine gelir gelmez insanların ziyaretçilere bahsettiği belli başlı simge haline gelen tapınaklar vardır. Bu tapınakların içinde en önemlilerden birisi olarak Altı Banyan Ağacı Tapınağı yer alır. Söz konusu tapınak hem tarihi ile, hem de işlemeleri ile ünlüdür. Tapınak 537 yılında inşa edildiği için bu yönden ayrı bir önem taşır. Öte yandan tapınağın bazı noktalarında yer alan tahta işlemeciliği ise ciddi bir ün sahibidir. Tapınağı ziyaret için pek çok milletten insan şehre gelmektedir.

Guangzhou Gezilirken Dikkat Edilecek Noktalar

Guangzhou, China
Guangzhou, China
  • Şehir’de nem miktarı oldukça fazladır. Özellikle yaz aylarında şehri ziyaret edecek olanların ani yağmurlara ve aynı sırada da bunaltıcı neme hazır olmaları gerekiyor. Hem ıslanıp hem de sıcaktan bunalmak ve terlemek bu şehrin en büyük handikaplarından birisidir.
  • Gezilip görülecek yerler daha çok anıt ya da ibadethane tarzında olacağı için bu alanlarda saygısızlığı çağrıştıracak davranışlardan uzak durmak gerekiyor.
  • Şehir çok pahalı sayılmaz, ortalama bir Çin şehri gibi her bütçeye göre yemek ve alışveriş seçenekleri bulunur. Para çevirirken 1 doların aşağı yukarı 6 yuan yaptığını unutmamak gerekir.
  • Guangzhou’dan komşu şehir Shenzhen’e gidilmek istenirse, normal taksilerin plakalarından dolayı o şehre gidemeyecekleri ve otobüs ya da korsan taksi ile bu sorunun çözülmesi gerekeceği bilinmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.