İçindekiler

Karayip Denizi’ne kıyısı olan ve Orta Amerika’da yer alan Guatemala’nın başkenti Guatelama City’dir. Başkent oldukça kalabalık bir nüfusa sahiptir. Guatemala suç oranı yüksek olan ülkelerden birisidir. Bu yüzden ülke seyahatlerinde hırsızlık olaylarına karşı dikkatli olunması tavsiye edilir.

Guatemala tropikal iklimin etkisi altındadır. Ülkenin yüksek kesimleri ile alçak kesimleri arasında farklı iklim özellikleri görülür. Guatemala’ya gitmek için en uygun dönem Ocak ve Mart ayları arasıdır. Çünkü bu dönemde hem hava sıcaklık değerleri gezi için oldukça müsaittir hem de yağış olayları görülmez.

Guatemala’nın Önemli Şehirleri

Guatemala City

Guatemala
Guatemala

Guatemala’nın başkenti olan Guatemala City ülkenin en büyük ve modern şehri olma özelliğine sahiptir. Kent tarihinin yapılan çalışmalar sonucunda 9 bin sene öncesine dayandığı düşünülür. Pek çok aktivite imkanını iç içe sunan kentte gezilip görülebilecek birçok mekan vardır. Palagio Nacional, Jardin Botonico, Metropolitan Cathedrali, Palacio Nacional ve Zoologi Nacional La Aurora bu yerlerden bir kaçıdır.
Başkent Guatemala City’e gidilmesi için en uygun dönem ise Aralık ile Nisan ayları arasıdır. Türkiye’den kente direkt uçak yoktur. Bu yüzden seyahatler Avrupa aktarmalı olarak yapılır. Kente ulaşım süresi ortalama 17 saattir.

El Peten ve Tikal

El Peten ve Tikal
El Peten ve Tikal

Guatemala’nın kuzeyinde yer alan bir şehirdir. El Peten’de görülecek en önemli yer Tikal Bölgesidir. Bu bölge arkeolojik önem taşır. Tikal Maya Uygarlığına ait pek çok kalıntının bulunduğu bir bölgedir. Tikal Ulusal Parkı 1979 senesinde UNESCO Dünya Mirasları Listesine girmiştir. Ulusal Parkta tarihi MÖ 4. yüzyıla ait kalıntılar yer alır. Tikal kenti Antik Maya uygarlığına başkentlik yapmış bir şehirdir. Büyük Plaza, Kuzey Akropolis, Merkez Akropolis ve Kayıp Dünya Kompleksi kentte görülecek en önemli mekanlardır.

Flores

Flores
Flores

Guatemala’nın Peten Bölgesinin başkenti olan Flores bir ada üzerine kuruludur. Flores anakaraya uzun bir geçit ile bağlıdır. Kent Guatemala’nın en güvenilir bölgesi olma özelliğine sahiptir. Flores’de Koloni Dönemi’nden kalma pek çok tarihi yapı vardır. Bunlardan en dikkat çekeni kırmızı çatılı evlerdir. Kentin sokakları Arnavut kaldırımlı ve oldukça dardır.

Tikal ve Peter şehirlerine giriş Flores üzerinden sağlanır. Kente uluslararası hava alanı vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir