Gümüşhane ili ülkemizin Doğu Karadeniz kısmında yer alan yeşiliyle, tarihi yerleri ve diğer doğal güzellikleriyle çevresin nam salmış illerimizden biridir. Tatilcilerin içinden bu ilimizi gezmeye niyetlenmiş olup rotasına koyanlar şimdiden tebrik etmemek elde değil. Zira doğal oluşumları ve doğal güzellikleri ile hem dağa gezisine ya da gezme ve dinlenme amaçlı çıkan turistlere hem de tarihi kalıntılar ve eserleriyle araştırmacı ve gezgin öğrenicilere kucak açan bir şehirdir Gümüşhane.

Gümüşhane isminin tarihçisi; il yakınında bulunan gümüş madeninden geldiği, hane kelimesinin Farsça’da ev anlamına gelmesiyle birlikte Gümüşhane gümüş ev anlamına gelmektedir. Gelelim bu şehri rotasına koymuş gezgin ve tatilciler için şehirde gezilebilecek yerlerin isimlerine.

Sadak Harabeleri

Öncelikle belirttiğimiz gibi Gümüşhane gerek tarihi ile gerekse doğası ile iç içe bir şehirdir. Şehrin Kelkit ilçesinin on yedi kilometre uzağında Roma imparatorluğu döneminden kalma, aktif olarak kullanıldığı dönemlerde askerlerin konaklama ve kontrol yeri olarak kullanılmış olan Sadak Harabeleri mevcuttur. Gümüşhane’ye yolu düşen herkesin mutlaka görmesi gereken antik döneme ait bir tarihi eserdir.

Santa Harabeleri

Bir de Santa Harabeleri vardır. Santa Harabeleri tarih içinde gerek dini, gerek kültürel ve siyasi anlamda birçok etkinliğe sahne olmuş tarihi bir yapıdır. İçinde yapıldığı dönemde tasarlanmış yedi mahalle bulunmaktadır. İl merkezine seksen kilometre kadar uzaklıkta olan Santa Harabeleri Dumanlı Köyü sınırları içinde bulunmakta ve ziyaretçilerini beklemektedir.

Sarıçiçek Köy Odaları

Yine il merkezine elli kilometre uzaklıkta, Sarıçiçek köyünde bulunan ve bin sekizyüzlü yıllarda yapıldıkları yapılan araştırmalar sonucu bilinen Sarıçiçek Köy Odaları bulunmaktadır. Ayrıca köy altmış haneli köy evleri ile doğal güzelliğin içinde adete bir doğal varlık olarak konuklarını karşılamaktadır.

Gümüşhane Konakları

Tabi Gümüşhane’ye gidip de Gümüşhane’nin ismiyle ile anılan Gümüşhane Konakları’nı görmeden gitmek olmaz. Eski zamanlardan beri biriken kültür ve mimari verilen bir araya getirilerek yapılmış olan konaklar tuvalet, banyo, kiler, misafir odası ve bazı diğer odalardan müteşekkil çok odalı yapılardır. Kültür gezisi planlayanların özelikle gitmelerinde fayda vardır.

Bunların hepsini bir kenara koyarsak Gümüşhane tarihi çok eskilere dayanan birçok kiliseye de ev sahipliği yapmakta. Metropolik, Balcılar Mahallesi, Çakırkaya, Terzil, Çakallı, Piştovli, Zurnacılı, Aşağı Mahalle, Hegios Georgios Metropolik, Baş Mahalle, Ayana Mahallesi, Mandırı, Emirler Mahallesi, Dilek Yolu, Orta Mahalle, Günbatur Köyü, Cingallı, Krom, Çevrepınar Köyü, Kızlar Manastırı, Dere Mahallesi, Yaylım Köyü, Hegios İoannes Manastırı, Yitirmez, Demir Kapı, Meryem Ana, Krom Vadisi Zemberek kilisesi gibi onlarca kilise de bulunmaktadır.

Ayrıca, tarihi Osmanlı Devleti’nin öncesine dayanan Keçi ve Canca adında tepelerin üzerine inşa edilmiş iki kalesi de bulunmaktadır. Gümüşhane için özellikle gezmeye değer yüzü aşkın yaylası vardır. Kazıkbeli Yaylası bu yayların arasından en çok sevilen, gezilen bilinen yaylalardan biridi


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.