İçindekiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin de içinde bulunduğu Güney Amerika, Kuzey Amerika’nın Ekvatordan aşağısında bulunan kısımdır. Bu kıtada on üç ülke vardır. Kıtanın en büyük ve kalabalık ülkesi Brezilya’dır.

Ocak ayında Güney Amerika yaz mevsimini yaşarken Kuzey Amerika ve diğer Kuzey Yarım Kürede bulunan ülkelerin kış mevsimini yaşadığı unutulmamalıdır.

Peru

Peru, ekvatorun yakınında yer alan bir ülkedir, yılın hemen hemen her ayı ılık bir iklime sahip olduğu için her zaman ziyaret edilebilir. Fakat en ideal aylar Nisan ve Mayıs aylarıdır. Eğer gidildiğinde Machu Picchu’ya uğranılacaksa mutlaka yağmur için gereken tedbirler alınmalıdır. Ayrıca Machu Picchu’ya ulaşım sadece trenledir ve her yıl Şubat ayı bakım yapıldığı için kapalıdır. Ülkenin turizm akınına uğradığı en yoğun aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Arjantin

Kayak turizmi için Arjantin’e gidilmiyorsa Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları yüksek sezon olduğundan dolayı gidilmemelidir; çünkü otellerin ve turizm çekim merkezlerinin en pahalı olduğu sezona denk gelir. Bunun yerine daha sakin ve iklim şartlarının elverişli olduğu Nisan ve Mayıs ayı tercih edilmelidir. Patagonia gibi turistik yerleri gezmek için havaların güneşli ve sıcak olduğu aylar Aralık ile Mart ayları arasındadır.

Brezilya

Aralık’tan Şubat ayına kadar Brezilya’da oteller, sahiller ve turizm çekim merkezleri kalabalık olur. Karnaval, Paskalya Bayramı, Noel gibi etkinliklerde de oda ve uçak bileti bulunması oldukça zordur. Eğer bu tarihlerde seyahat edilecekse önceden plan yapılması ve rezervasyonların tamamlanması gerekir. Bunun dışında Brezilya’nın kışı da çok sert geçmemekle birlikte kıyısının tadı yine çıkarılabilir. Eğer Amazon Ormanları ziyaret edilecekse, Haziran ve Aralık aylarında gelinebilir. Ancak vahşi doğa ve yaşam görülmek isteniyorsa Ocak ve Mayıs gibi yağmurlu sezonlar tercih edilebilir.

Şili

Her sezonu gezilebilecek bir ülkedir. Kuzey tarafı çoğunlukla çöl olmakla birlikte, orta kesimleri nemli, Akdeniz ve Güney bölgeleri ılıman bir iklime sahiptir. En yoğun turistik dönemi Aralık’tan Mart ayına kadar süren yaz aylarına denk gelir.

Kolombiya

Aralık’tan Nisan ayına kadar birçok aktivitenin yer aldığı bir ülkedir. Nisan ve Mayıs ayları yağmurlu bir sezon olduğu için bu aylarda turistik gezi amaçlı tercih edilmesi tavsiye edilmez. Sakin ve kalabalık olmayan aylar ise Aralık, Haziran ve Temmuz aylarıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir