Pasifik Okyanusu’nun doğusunda, Atlas Okyanusu’nun batısında, Antarktika’nın kuzeyinde ve Kuzey Amerika’nın güneyinde yer alan Güney Amerika kıtasını ilk kaşif Kristof Kolomb bulmuştur. Bu keşfi 1498’de Yeni Dünya’ya yaptığı 3. gezisinde gerçekleştirmiştir.

Güney Amerika ülkeleri: Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay ve Venezuela’dır. Güney Amerika’da en çok konuşulan diller Portekizce ve İspanyolca’dır. Güney Amerika kıta büyüklüğünde 4. sıradadır. Nüfusta ise kıtalar arasında 5. sıradadır. Yaklaşık nüfus 300 milyonun üzerindedir.

Güney Amerika farklı farklı yer şekillerine sahiptir. Bu farklılık iklimin çeşitli olmasına etki eder. Bunun etkisiyle ekvatoral iklim, tropikal iklim, ılıman iklim ve soğuk iklime rastlanır. Kıtanın bir ucu güney kutup noktasına yakınken diğer noktası ekvatora yakındır. Bu yüzden ülkeler arasındaki sıcaklıklar, yağış ortalamaları yer yer değişir.

Güney Amerika’nın turizm açısından gezilebilecek ülkeleri: Peru, Brezilya, Arjantin, Şili ve Kolombiya’dır. Peru’nun ekvator bölgesinde yer alması sebebiyle yılın her ayı gidilebilir. Kuzey Yarım Küre’de mevsim yaz iken Güney Yarım Küre’de mevsim kıştır. Arjantin’e kayak tatili yapmak için gidilirse Haziran, Temmuz ve Ağustos tercih edilmelidir. Brezilya sahillerinde tatil yapılmak isteniyorsa Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ayları tercih edilir. Güney Amerika okyanus ötesi bir kıtadır. Oraya kara yolu ile ulaşım mümkün değildir. Hava yolu ve deniz yolu ile ulaşmak mümkündür.

Arjantin’e hava yolu ile gitmek isteniyorsa ABD üzerinden transit geçilebilir (Ancak vize gereklidir). Diğer yol ise Frakfurt veya İspanya üzerinden geçip ABD’ye hiç uğramamaktadır.

Deniz Yolu Ulaşım

Kuzey Atlantik Yolu: Dünya’nın en yoğun deniz trafiği buradadır. Panama kanalı üzerinden ulaşım sağlanabilir.

Kuzeybatı Avrupa ile Güney Amerika arasındaki deniz yolu güzergahı Afrika’nın batısından Güney Amerika’ya yönelir. Kuzeybatı Avrupa’nın mamul malları Amerika’ya, Güney Amerika’nın tarımsal ürünleri Avrupa’ya taşınır.

Basra Körfezi: Deniz yolu trafiğinin en yoğun olduğu yerlerden biridir.

Pasifik Aşırı Yolları: Honololu noktasından geçerek her yere ulaşım sağlanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.