Coğrafi Keşifler kapsamında 1494 yılında İspanyol ve Portekizliler tarafından keşfedilen Güney Amerika, genelde turistik özelliğiyle dikkat çekiyor. Kendine has doğal güzelliği bulunan bu topraklara daimi olarak yerleşmek isteyenlerin yapması gereken bir takım şeyler bulunur.

Güney Amerika’nın iklimi genel itibariyle tropikaldir. Ancak And Dağları’nda bulunan Ekvador, Peru ve Bolivya’nın yanı sıra Patagonya’nın bulunduğu Arjantin’in Güney kesimleri, Breziya Yaylaları ve Guyana’da Mayıs-Kasım ayları arası soğuk hava hakimdir. Aynı zamanda bu bölgeler, Güney Amerika’daki dört yüksek rakımlı bölge olarak da bilinir.

Brezilya’nın kuzey kesimleri ise Amazon Ormanları ile kaplıdır. Bu özelliğiyle sık olarak yağış alan bölgede nem nedeniyle insanlar fazla duramayabilir. Arjantin, Uruguay, Paraguay ve Brezilya’nın güney kesimleri ise diğerlerinden daha şanslı kesimlerdir. Ancak Güneydoğu’daki denizlerin varlığı nedeniyle kıtanın büyük bir bölümünde kışın bile sıfır derecenin üstüne çıkabilir.

Güney Amerika’nın hayat şartları ülkeye göre değişir. Uruguay’da ev fiyatları pahalı olabilirken, Arjantin’de hayat pahalılığı ve alım gücü düşüklüğü olabilir. Ancak genel olarak 2015 itibariyle Güney Amerika’da bir resesyon hakim. Bundan dolayı ekonomide zor günler geçirebiliyorlar. Ayrıca Uruguay, 2013 yılında The Economist tarafından “Yılın Ülkesi” olarak seçilmiş durumda ve geliştirmeye devam ediyor. Suç oranında Venezuela lider durumdadır. Ardından Brezilya ve Arjantin ve Uruguay gelir. Suç ve şiddet, Güney Amerikalıların en büyük problemi olarak çıkıyor ve bunların birinci sebebi gelir adaletsizliğin yanı sıra yoksulluk olarak göze çarpıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Güney Amerika’da Surinam, Guyana, Fransız Guyanası ve Büyük Britanya’ya bağlı adalar haricindeki bütün yerleşim birimlerine 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilir. Bundan dolayı bazı vatandaşlar üç aylık süre bitmeden bir başka Güney Amerika ülkesine uğrayıp ana ülkeye geri dönebilirler. Ancak bulunduğu ülkede oy kullanmayı isteyen TC vatandaşlarının o ülkenin vatandaşı olmasını gerektirir. Sonradan vatandaşlık olma koşulları her ülkede farklıdır. Bu konuda en büyük kolaylığı sağlayan ülkeler Guyana ve Venezuela olurken, vatandaşlığı en zor olan Bolivya’da yalnızca Bolivyalı anne veya babası olan kişilerin vatandaşlığı kabul ediliyor. Brezilya ise vatandaşı olacak kişilere koydukları şartlardan biri olarak Portekizce’yi iyi bilmeyi öne sürüyor. Ancak genel kural olarak Bolivya dışındaki bütün ülkelerde belirli bir süre orada yaşamaları gerekiyor. Bazı ülkelerde vatandaşlık konusunda seçenekleri vardır. Bu konuda katmadeğer veya büyük hizmet şartıyla Uruguay veya evlilik yoluyla Brezilya ve Kolombiya iyi bir örnek teşkil ediyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.