Eğlenceli ve ilginç karnavallarıyla, futbol yıldızlarıyla ve her şeyden önce büyük hayranlık uyandıran Latin kültürüyle Güney Amerika hepimizin hayatında en az bir kez de olsa gitmeyi içinden geçirdiği bir yerdir. Peki bu ilgimizi fazlasıyla çeken kıtada konuşulan diller nelerdir?

Güney Amerika’da Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvador, Guyana, Fransız Guyanası, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay ve Venezuela yer alır. Bütün bu ülkelerin yer aldığı Güney Amerika kıtasında ağırlıklı konuşulan dillerden ilk iki sırada yer alanların İspanyolca ve Portekizcedir. Kıtada konuşulan diğer resmi geçerlilği olan diller ise İngilzce, Fransızca ve Felemenkçedir (Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde konuşulan Avrupa dil ailesinden).

Güney Amerika’da çok fazla bir ”yerli dil” çeşitliliği vardır. Bu dillerin en çok bilinenleri; Quechua, Guarani, Aymara, Nahuati, Maya dili ve Mapudungun dilleridir. Quechua ağırlıklı olarak Bolivya, Peru ve Ekvador’da; Guarani yaygın olarak Paraguay ve Bolivya’nın bir kısmında, Aymara yerli dili Bolivya, Peru ve Şili’nin bazı bölgelerinde, Mapudungun ise Şili’nin güney kesimleri ve Arjantin’de bazı halk kesimleri arasında konuşulmaktadır. Maya dilini ise şu anda konuşan insan sayısı yok denecek kadar azdır.

Yerli dillere ek olarak İspanyolların ve Portekizlilerin coğrafi keşifler ile bölgeyi kolonileştirmeye başlamasıyla buradaki dillere İspanyolca ve Portekizcenin de etkisiyle yeni farklı diller eklenmiştir. Fakat en fazla konuşulan yerli dil Peru ve Bolivya’da yaklaşık 10 milyon insanın konuştuğu Quechua dilidir. Bunu Peru, Bolivya ve Şili’de 2.5 milyon kişinin konuştuğu Aymara dili izler. Bu iki yerli dili dışındaki diğer tüm diller küçük lokasyonlarda küçük kabile ve kasaba gibi topluluklarda konuşulmaktadır.

Güney Amerika ülkelerinde konuşulan ve devlet işlerinin yürütüldüğü resmi diller şöyledir;

  • Arjantin, Bolivya, Şili, İspanyolca, Ekvador, Paraguay, Uruguay, Venezuela: İspanyolca,
  • Brezilya: Portekizce,
  • Fransız Guyanası: Fransızca,
  • Guyana: İngilizce,
  • Surinam: Felemenkçe.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.