Resmi adı Kore Cumhuriyeti olan Güney Kore; Doğu Asya’da, Kore yarımadasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Doğusunda Japonya, batısında Çin Halk Cumhuriyeti ve kuzeyinde Kuzey Kore ile komşudur. Sınırları 100.210 km2’lik bir alanı kapsar.

Güney Kore resmi dil Korece’dir. Para birimi Kore Wonu, Başkent ise Seul’dür. Yönetim biçimi ise başkanlık cumhuriyetidir. Ülke 16 idari bölüme ayrılmıştır. Önemli şehirleri arasında Ulsan, Daegu, Busan, Incheon, Daejeon ve Gwangju yer alır. Busan şehrindeki deniz limanı ülkenin en büyük limanıdır.

Güney Kore’nin nüfusu 2013 verilerine göre 50 milyondur. Halkın %35’i şehirlerde yaşar ve büyük kısmı Konfüçyanizm ve Budizm inancı taşır. Nüfusun %10’u Hristiyan, %1-2’si ise Müslüman’dır.

Güney Kore 4 mevsimin yaşandığı, ılıman iklim kuşağına sahip ülkelerden biridir. Ülke, ilkbahar ve yaz aylarında, Pasifik Okyanusu’ndan esen nemli ve sıcak muson rüzgârlarının etkisinde kalır. Bu nedenle ilkbahar ayları bol yağışlı geçer. Yazın sıcaklık en fazla 35-38 derecelere kadar çıkar. Sonbaharda havalar soğumaya başlar. Kışın hava soğuk ve genellikle 0 derecenin altında seyreder ve -20 dereceye kadar düşer. Eylül ayında genelde tayfunlar görülür. Batı ve güney kıyıları çok girintili ve çıkıntılı olup, küçük ada ve yarım adalarla çevrilidir.

Türkiye’den Güney Kore’ye ulaşım hava yolu ile sağlanır. Türk vatandaşları için vize istemez. Güney Kore’de 7 adet uluslararası havalimanı bulunur. Türkiye’den çok sayıda havayolu şirketi aracılığıyla direkt ve aktarmalı Güney Kore seferleri yapılır.

Güney Kore Asya’nın en büyük dördüncü, dünyanın ise en büyük 11. ekonomisine sahiptir. Yaşam standartları oldukça yüksek olup, gelişmiş ülke statüsüne sahip ülkelerden biridir. Ülke ekonomisi ihracata dayalıdır. Elektronik, otomotiv, gemi, makine, petro kimya sektörlerinde güçlü üretime sahiptir. BM, DTÖ, OECD ve G20 üyesidir. Güney Kore’nin ticaret yaptığı ülkelerin başında Japonya, ABD ve Hong Kong gelir. Ülke ekonomisine yön veren başlıca sektörler elektrik, elektronik, tarım, balıkçılık, dokuma, kağıt ve motor sanayisidir. Tarımsal üretimde ise başta pirinç olmak üzere buğday, patates, soya, arpa, şeker kamışı ve tütün yetiştiriciliği yapılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir