Uzak doğunun en gözde ülkelerinden olan Güney Kore‘nin hayat standartları çok yüksektir. Ekonomik olarak oldukça kalkınmış bir sanayi ülkesidir. Türkiye’de özellikle Kore dizileri aracılığıyla oldukça popülerdir. Ülke nüfusu 50 milyon civarındadır. Ülke ılıman iklim kuşağında yer alır. Ülkede 4 mevsim birden yaşanır ve kışlar sert geçer. Başkenti Seul‘dür. Ülkenin komşuları Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya ve Kuzey Kore’dir. Güney Kore’ye Türkiye‘den direkt uçuşlar düzenlenir ve vize uygulanmadığı için rahatça gidilebilir. Uçuş fiyatları firmalara göre değişir.

Seul

Seul
Seul

Seul ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Nüfusu yaklaşık 10 milyondur. Sonbahar ziyaret için çok uygundur. Çünkü kışlar soğuk olup yaz ayları da çok nemli ve sıcak geçer. Temmuz ayında 9 gün boyunca süren ve binlerce kişinin katıldığı ünlü Boryeong çamur festivali yapılır. Bu festival çamurun faydalarının vurgulanması için yapılmaya başlanmıştır. Insa Dong caddesinde eski Kore yazısıyla çeşitli eserlerin ve süslemelerin yapıldığı atölyeler bulunur. Türkiye’deki İstiklal caddesini anımsatan bir caddedir. Şehrin tarihi yerleri de oldukça fazladır. Changdeok Sarayı, Hwaseong Kalesi, Jongmyo Tapınağı ve Joseon Hanedanlığı Anıtı en önemli tarihi yerlerdendir ve UNESCO dünya mirası listesinde yer alırlar. Ayrıca Buchon Hanok Village eski Kore evlerinin koruma altına alınan ve görülmeye değer yerlerdendir.

Gyenogju

Gyeongju, Korea
Gyeongju, Korea

Gyenogju ülkenin en eski yerleşim yerlerindendir ve binlerce yıldır krallıklara başkentlik yapmıştır. Tarihi Budist tapınakları ve Budizm adına birçok tarihi eser bulunur. Bulguksa Tapınağı ve Seokguram Grotto ünlü Budist eserleridir ve UNESCO kültür mirası listesindedir.

Busan

Busan, South Korea
Busan, South Korea

Ülkenin önemli liman kentlerinden olan Busan ikinci büyük kentidir ve nüfusu 4 milyondur. Şehir plajlarıyla ve deniz ürünleriyle ünlüdür. Ayrıca Kore savaşlarından kalma Busan Türk şehitliği burada bulunur. Busan’a hızlı tren kullanılarak Seul‘den 3 saatte gidilebilir. Yongdusan Parkı, BIFF meydanı, Haeundae plajları da görülmeye değerdir.

Jeju Adası

Jeju Adası
Jeju Adası

Jeju adası ülkenin volkanik adalarından biridir. Daha önceleri ulaşım imkanları kısıtlı olduğundan ülkenin geri kalanına nazaran farklı bir şekilde kendi kültürünü oluşturmuştur. Dolhareubang taş heykelleri görülebilir. Volkanik etkiler sebebiyle ada siyah taşlarla kaplıdır. Hallasan Dağları ve Seongsan Ilchulbong Tepesi UNESCO dünya mirasları listesindedir. Ayrıca su sporlarıyla ve doğa turizmiyle ünlü bir şehirdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.