Doğu Asya Kıtası’na bağlı Güney Kore, Kore Yarımadası’nda bulunan bir ülkedir. Başkenti Seul’dur. Oldukça kalabalık bir nüfusa sahip olan bu ülke, son yapılan resmi nüfus sayımlarında dünya sıralamasında 26. sırayı almıştır.

Kore Yarımadası’nın güneyinde bulunan ülkenin üç tarafı büyük denizlerle çevrilidir. Ülke iklimi bu denizlerden etkilenir. Bu denizler Sarıdeniz, Japon Denizi ve Doğu Çin Denizi’dir. Aynı zamanda ülkenin etrafında da birçok yarımada bulunur. Güney Kore dünyanın ılıman iklim kuşağı bölgesinde bulunur. Ülkenin güney ve batısı sık girintili dağlık bir yapıya sahiptir. Ülkedeki dağlar çok yüksek olmamasına rağmen oldukça fazladır. Bu dağlık arazi yapısı Güney Kore’nin iklimini etkiler. Bu ülkede dört mevsim de yaşanır.

Yazın sıcak rüzgarlarının etkisiyle sıcak ve nemli, kışın ise kısmen daha kuru ve soğuk geçer. Özellikle Ocak-Şubat ayları soğuk ve yer yer kar yağışlıdır. Ülkenin ilkbahar ve sonbahar mevsimleri de bol yağış alır. Genellikle muson rüzgarlarının etkisi altında olan bu ülkede en yüksek sıcaklık 40 dereceye kadar çıkabilmiştir. Tropikal bitkilerin sıkça görüldüğü Güney Kore’de toprağa ekin ekme dönemi de Mart-Nisan aralığında başlar.

Güney Kore Cumhuriyeti yeşil ve doğal alan açısından pek zengin olduğu söylenemese de bambu ağaçları ülkede çok geniş bir alana yayılmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir