Anadolu coğrafyası çok özelliği ve doğa harikasını barındırıyor. Hamsilos Koyu da özel köşelerimizden biri. Sinop şehrimizde ve Türkiye’nin en kuzey noktasında yer alan koy, muhteşem bir doğal oluşum. Koyun buzul aşındırması sonucunda ve tamamen kendiliğinden oluşmuş olduğu doğa bilimciler tarafından vurgulanıyor.

amsilos Koyunun deniz ile buluştuğu kesim son derece geniş ve bu kesim iç kısımlara doğru daralıp ormanla karışıyor. Koyun yukarıdan bakıldığında fil kafasını andıran bir görüntüsü var. Korunaklı yapısından dolayı geçmiş çağlarda savaş gemilerinin burada gizlendiği belirtiliyor. Hamsilos Koyu bugün ise, balıkçılara sığınak oluyor. Balıkçılar fırtınalı havalarda koya sığınarak korunuyorlar.

Hamsilos koyu özellikleri

Hamsilos Koyu coğrafi ve jeolojik özelliği açısından bir fiyord niteliği taşıyor. Buzulların oluşturduğu vadilerin deniz suyu tarafından doldurulmasıyla meydana gelen dik yarların ve kayalıkların arasında kalan koylara fiyord adı veriliyor. Hamsilos Koyunun da son buzul çağında Karadeniz’in tam olarak donduğu çağlarda, söz konusu buzulların erimesi esnasında oluştuğu düşünülüyor. Bu yüzden ülkemiz açısından çok özel bir doğa parçası niteliğinde.

Hamsilos koyu nerede, nasıl gidilir

Hamsilos Koyu, konum itibarı ile Sinop merkeze 11 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Koy ülkemizin en kuzey ucu olarak bilinen İnceburun’a yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Akliman Koyunun ise 1 kilometre kuzeyinde kalıyor. Gezip görmek isteyenler için Hamsilos Koyunun en uç noktalarına kadar ulaşılabiliyor. Ancak yollar yeterince düzgün olmadığı için zorluklar yaşanıyor. Araç ile ilerlemek sor olduğundan yürüyüş yaparak gezmek daha çok tercih ediliyor. Bu yörede yapılan doğa yürüyüşleri gezginlere doğayla bütünleşme tecrübesi yaşatıyor.

Hamsilos Koyuna Akliman yolu kullanılarak ulaşım sağlanıyor. Civardaki mesire alanları, piknik amaçlı olarak kullanılabiliyor. Yine bu civarda çeşitli festivaller yapılıyor. Gelen misafirlere, turistlere karşı yöredeki insanların gösterdiği yakınlık yörenin cazibesini arttırıyor. Sinop’a yolu düşenler Hamsilos Koyunun keyfini çıkarmadan dönmemeli.

Yörede konaklamak isteyenler için çeşitli pansiyonlar, oteller, apart otelller, tatil köyleri bulunuyor ve konuklarını uygun ücretlerle ağırlıyorlar. Civarda konaklayanlar için mesire alanlarının yanı sıra, piknik, deniz, deniz bisikleti, kanolar da yararlanılabilecek imkanlar arasında. Koy günümüzde bir milli park hüviyetinde. Sinop şehir merkezine yakınlığından dolayı turistik değeri çok yüksek. İlginç ve estetik doğa fotoğrafları çekmek isteyen meraklılar için bulunmaz bir güzellik olan Hamsilos Koyu, ülkemizin dört bir yanından insanların da ilgisini çekiyor. Bununla birlikte daha fazla keşfedilmeyi bekliyor. Yakın civara yapılması düşünülen nükleer santral bu nedenle oldukça tartışılıyor ve yerine alternatif oluşumlar öneriliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir