İlk olarak 1986 yılında Dünya’ da bir miras kabul edilerek Unesco tarafından listesine alınmıştır. Bu denli büyük bir tarihe ve kültüre sahip olan Hattuşaş yapısının ülkemizde yer alması da ayrı bir güzellik olarak gösterilebilir. Anadolu’nun başkentliğini yapmış olan Hititlerin bu antik kent yüzyıllar boyunca önemli bir miras olarak ülkemizde koruma altına alınmıştır. Bu şehirde çeşitli tapınaklar kraliyet alanları ve surlar bulunmaktadır.

Hattuşaş, Çorum’un şehir merkezinde yaklaşık olarak 80 km uzaklığı bulunan Hattuşaş Boğazkale ilçesinde yer almaktadır.

Hattuşa Tarihi

Hititlerin tunç çağı’ nda başkentlik yapmış olan bu yapıt halen daha olduğu gibi orjinaldir. O dönemin sanatında ki ve mimarlığındaki gelişimin en önemli temsilcisi olan Hattuşaş yapısı günümüzde yapılan kazılarda da bunu ispatlamıştır. Bu kazılarda Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galata, Roma ve Bizans’ dan kalma birçok esere rastlanmıştır.

Hattuşaş
Anadolunun ilk ve en eski piramitleri. Kentin Güney ucunda bulunan Yerkapı Hattuşa’nın ihtişamını gözler önüne serer. Poternli Sur olarakda bilinen, 250 metre uzunluğunda, 80 Metre Genişliğindeve 30 metre yüksekliğinde bulunan bu yapının yüzeyi tamamen kireç taşı ile kaplıdır. Pramidal bir tarzda inşa edilmesi mimarideki Mısır etkisini gösterir. Anadolu’da inşa edilmiş ilk pramidal yapı olması aynı bir önem kazandırır.

Günümüzde korunan ve ülkemizin en eski bir geçmişe ve tarihe sahip olan antik yerleri arasında ki Hattuşaş bütün güzellikleri ile birlikte sizlerin de ziyaretlerini beklemektedir. İlk görüşte bile yapıya hayran kalabileceğiniz Hattuşaş kenti’ ne ulaşımını ile birlikte sizler de bu güzelliği görebilirsiniz. Çorum’ un Boğazkale ilçesine bağlı olarak bilinen bu yapıt sizlerin de tur, seyahat, gezi planları içesinde rahatlıkla yer alabilir. Geçmişimize ışık tutan ve günümüze kadar gelen bu dönemin farkını ortaya koyan bu miras Dünya genelinden her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist çekebilmektedir.

Hattuşaş nerede, nasıl gidilir, ulaşım, yol haritası

Çorum’ un Boğazkale ilçesine ulaşımını karayolu ile yapabilirsiniz. İlçenin Ankara’ ya olan yaklaşık olan uzaklığı 200 km’ lik bir uzaklığı bulunmaktadır. Ankara Sungur’dan da Boğazkale’ ye yaklaşık olarak 30 km’ lik bir mesafe bulunmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir