Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hindistan‘a gitmeden önce vize başvurusunda bulunması gerekir. Sadece diplomatik pasaportu olan kişiler ve yakınları vize olmadan bu ülkeyi ziyaret edebilir. Vizesiz gitme hakkı olanların ülkede kalma süresi 90 gündür.

Hindistan ile Türkiye arasındaki vize uygulaması 2013 Şubat döneminden itibaren başlamıştır. Online vize türü olarak alınır ve web sitesi üzerinden ilk müraacat elektronik ortamda yapılır. Bu ülkede kapı vizesi uygulaması yoktur. Bu nedenle ülkeye gidecek olan Türk vatandaşlarının vize başvurularını seyahatlerinden bir hafta öncesinde yapması yeterlidir. Başvurular Ankara veya İstanbul Başkonsolosluğuna yapılır.

Başvuru sürecinde konsolosluk tarafından istenen evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir.

Online Hindistan Vizesi Başvurusu 

Konsolosluk internet sitesi üzerinden alınan bu formun İngilizce olarak doldurulması gerekir. Formun son sayfasında pasaport sahibinin güncel fotoğrafı yer almalıdır. Online sistem üzerinden yapılan ilk başvurudan sonra biyometrik parmak izinin alınması için konsolosluktan randevu tarihi verilir.

Islak imzalı formun yanında teslim edilmesi gereken diğer evraklar şunlardır:

Güncel Fotoğraf: Fotoğrafın 10 seneden eski olmaması gerekir.

Banka Hesap Cüzdanı: Hesapta en az 2500 TL olmalıdır.

Vize İstek Dilekçesi: Konsolosluktan alınan bu dilekçede neden Hindistan’a gidilmek istendiği açıklanır.

Pasaport ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Vize Ücreti Dekontu: Hindistan vizesi ücreti turistler için 43 USD, ticaret vizesi için 122 USD (2016 yılı için) olarak belirlenmiştir ve yalnızca nakit ödenir.

Başvuruda bulunan kişiler eğer Pakistan, Afganistan, Çin, İran, Irak kökenli ise bu evrakların yanında Dışişleri Bakanlığından referans formunu da teslim etmeleri gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir