Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasında yer alan Hırvatistan, coğrafi açıdan bakıldığında yüksek dağlar ile rakımı sıfır olan alanlara sahiptir. Engebeli bir arazi yapısı vardır. Hırvatistan gerek coğrafi yapısı gerekse coğrafi konumu olarak büyük çeşitlilik gösterir. Bu çeşitliliklerin tamamı iklim üzerinde etkili olduğundan Hırvatistan’da birden fazla iklim görülür.

Hırvatistan’ın iklimi genel olarak ılık ve yağmurlu karasal iklim olarak tanımlanmıştır. Ancak Hırvatistan’ın iklimi incelenirken en doğru sonuca varılması için ülkenin üç parça şeklinde değerlendirilmesi gerekir.

Kuzey Hırvatistan: Bölge ılıman karasal iklimin etkisi altındadır. Bu bölgede Aralık ayından Mart ayının başına kadar en düşük sıcaklık sıfırın hemen altında seyreder. Sert rüzgarlar havanın normalden daha soğuk hissedilmesine neden olabilir. Dönem dönem kar yağışı meydana gelebilir. Yaz ve sonbahar en yağışlı mevsimdir. Yüksek rakımlı yerler görece daha fazla yağış alır.

Merkezi ve Dağlık Bölgeler: Coğrafi olarak Hırvatistan’ın merkezi konumundaki alanlardır. Denize paralel uzanan dağlar nedeniyle Akdeniz ikliminden ayrılmışlardır. Dağların yüksekliği de kışların uzun ve sert geçmesindeki etkendir. Kış aylarında sıklıkla kar yağışı görülür. Yaz ayların ise sıcak ve kurak geçer. Kısmen ilkbaharda ve sonbaharda yağış almaktadır. Ancak genele bakıldığında ülkenin en az yağış alan kesimidir. Genel olarak kıtasal iklim hakimdir.

Adriyatik Kıyıları: Ülkenin en sıcak bölgesidir. Akdeniz iklimi görülür. Kışları yağmurlu ve ılık geçer. Kış mevsiminde sıcaklığın sıfır altına düşmesi oldukça ender görülür. Yazları ise yüksek nemli ve yüksek sıcaklık ile geçer. Yağmurlar ilkbahar ve sonbaharda görülür. Ülkenin en çok yağmur alan bölgesidir. En çok güneşli gün sayısı da bu bölgede görülür.

Hırvatistan’da iklim değişiklikleri genel olarak dağlara ve rüzgarlara bağlı olarak değişir. Batıdan doğuya doğru sıcaklıklar artar. Aynı şekilde kuzeybatıdan kuzeydoğuya doğru da sıcaklık artışı gözlenir. Genel duruma bakıldığından -2 derece ile yılın en soğuk ayı Ocak iken iç kesimlerde 15 derece ve kıyı kesimlerde 24 derece ile yılın en sıcak ayı da Temmuz ayıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir