Hollanda, Belçika ve Almanya ile komşu olan ve Batı Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Yüzölçümü olarak küçük bir ülke olmasına karşın nüfus olarak yoğundur. Son verilere göre ülkede yaklaşık 17 milyon insan yaşamaktadır. Başkenti Amsterdam olan ülkede, Rotterdam şehri ise dünyadaki en büyük liman şehirlerinden bir tanesidir.

Ülkede Felemenkçe konuşulurken İngilizce de sıkça kullanılmaktadır. Düz bir ülke olan Hollanda dünyadaki en yoğun bisiklet kullanılan ülkelerin başında gelir. Devletin özel bisiklet yollarıyla bisiklet kullanımını desteklemesi de bunda etkendir. Hollanda, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve para birimi Euro’dur.

Tam bir nenirler ülkesi olan Hollanda’da başlıca üç büyük nehir ülke topraklarını kaplamaktadır. Bunlar, Ren, Waal ve Meuse’dir. 12 ilden oluşan ülke, anayasal monarşiye bağlı parlementer sistem ile yönetilir. Yazları serin ve kışları yağışlı ve soğuk geçen Hollanda’da yüksek nem her zaman hakimdir. Özellikle ülkenin kıyı kesimlerinde bu daha çok hissedilir ve gece ile gündüz sıcaklıkları arasındaki fark daha azdır.

Ülkenin ekonomik açıdan en gelişmiş sektörleri bankacılık, gemicilik, balıkçılık ve ticarettir. Ayrıca Hollanda dünyadaki ihracat sıralamasında ilk onda yer alır. AB ülkeleri arasındaki en düşük işsizlik oranına sahip ülke, ekonomi sıralamasında ise dünyada 16’ıncı sırada yer almaktadır. İş ve finans şehri Amsterdam, aynı zamanda Avrupa’da en çok ziyaret edilen 5’inci şehirdir.

Hollanda, aynı zamanda Avrupa’daki en özgür ülkelerden birisidir. Diğer ülkeler tarafından yasadışı olarak kabul edilen madde kullanımı ve eşcinsel evlilik gibi konularda ülkenin hoşgörülü politikaları vardır. Bu uygulamalar ülkeyi cazibe merkezi olarak da göstermektedir. Bireylerin sosyal haklarına saygılı olması ülkede turizm açısından yoğunluk sağlar. Laleleri ile ünlü ülkede ilk olarak Osmanlı Devleti’nden ithal edilen laleler, önce Hollanda kralı’nı daha sonra ise bütün Avrupa’yı fethetmiştir. Günümüzde her çeşit lale yetiştirilebilen ülke, aynı zamanda en çok lale yetiştirilen ülke konumundadır.

Hollanda Avrupa Birliği ülkesi olduğu için TC vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Yeşil pasaport sahipleri ise 3 aya kadar vizeden muaftır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.