Ülke topraklarının çoğu deniz seviyesinin altında bulunan Kuzey Batı Avrupa ülkesi Hollanda turizmin önem teşkil ettiği dünyaca ünlü ülkelerden birisidir. Hollanda’ya seyahat etmeyi planlayanların bilmeleri gereken en temel şeyler Hollanda’nın para birimi, kullandığı zaman dilimi ve ulaşım yollarıdır.

Hollanda, 1985 yılından beri Avrupa Birliği Schengen bölgesinde yer almaktadır. Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi kullanılan para birimi Euro’dur. Hollanda’nın resmi dili Flemenkçe’dir. Ancak bölge bölge, dil yerel şive ile farklılık gösterebilir. Kanalları, festivalleri, renk renk açan laleleri, bisiklet kullanımı, inekleri ve yel değirmenleriyle bilinen Hollanda’ya pek çok yolla gidilebilir.

Avrupa Birliği üyesi Hollanda Schengen bölgesinde yer aldığı için ülkeye girişlerde ziyaretçilerinden Schengen vizesi talep etmektedir. Yeşil (hususi) pasaport sahipleri vizeden muaftır. En az 6 ay geçerliliği olan pasaportları yanlarında olduğu sürece Avrupa’da 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilirler. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin en yakın Hollanda Konsolosluğu’na vize için müracat etmeleri gerekmektedir. Vize işlemleri için başvuru formu, konsolosluk seyahat planının anlatıldığı bir dilekçe, bunu destekleyen uçak bileti, konaklama rezervasyonları, yurtdışı seyahat sigortası, maddi durumu gösterir belgeler gibi birçok belgeyi tamamladıktan sonra Hollanda Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir. Vize işlemleri sezon yoğunluğuna bağlı olarak 2 haftaya kadar sürebilmektedir.

Hollanda, Almanya ve Belçika’ya komşu ülkedir. Almanya ve Belçika gibi Türk nüfusunun yüksek olduğu bir ülke olarak sayılabilir. Bu yüzden Türkiye’den Hollanda’ya her sene pek çok turist seyahat etmektedir. Seyahat seferleri çeşitlilik gösterip, her türlü bütçeye uygun yollar bulmak mümkündür. Hollanda’ya ulaşım uçak, tren, otobüs ve seyahat gemileriyle sağlanabilmektedir. İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya gibi büyükşehirlerden direkt uçuşlarla yaklaşık 2 saatte Hollanda’ya uçak araçılığıyla gidilebilmektedir. Daha ekonomik yollardan Hollanda’ya gitmek için Almanya, Fransa gibi ülkelerden aktarmalı uçuş seferlerini veya otobüs, tren gibi ulaşım yollarına yönelebilinir. Schengen vizesi veya yeşil pasaportu olanlar tren ve otobüs gibi aktarmalı alternatif yollarla Almanya üzerinden Hollanda’ya rahatlıkla ulaşım sağlayabilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir