Orta Amerika‘da yer alan Honduras adını Hontula isimli bir meyveden alır. Komşuları Guetamala, El Salvador ve Nikaragua’dır. Ülkenin ayrıca Karayip Denizi ve Kuzey Pasifik Okyanusu’na kıyısı bulunur. En önemli kentleri San Pedro Sula, başkent Tegacigalpa ve La Ceiba olan ülke 18 bölgeden meydana gelir.

Honduras
Honduras

Honduras iklimine etki eden temel faktör yükseltir. Ülkenin alçak kesimleri tropikal iklimin etkisi altındadır. Honduras topraklarının büyük bir kısmı ise dağlıktır. Ülkenin dağlık kesimlerinde ise ılıman bir iklimin hakimiyeti vardır. Honduras’ta batı kesimine doğru dağlar 2500 ile 2750 m arasında yüksekliğe sahiptir. Ülkenin alçak kesimleri özellikle kuzeyde yer alan kıyılar oldukça sıcaktır. Ülkenin alçak kesimlerinde ortalama sıcaklık değerleri 28 derece civarındadır. Yüksek kesimlerde görülen sıcaklık değerleri ise 14 ile 27 derece arasındadır.

Honduras
Honduras

Honduras‘ta en çok yağış doğu kesimde görülür. Özellikle Flora ve Fauna bölgeleri oldukça fazla yağış alır. Ülkede yağış olayları en az güney kesimlerde görülür. Bu kesimde ekvator iklimi tesiri de hissedilir. Ülkeye yağış getiren en önemli etmen alize rüzgarlarıdır. Alize rüzgarları Honduras’ın kuzeydoğusundan eser.
Honduras’a gitmek için en uygun dönem aralık ve nisan ayları arasıdır. Çünkü bu dönemde yağış olayları oldukça nadir görüldüğü için seyahat etmek için daha uygundur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.