İngiltere dünyanın en iyi ve en güzel kalelerine ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere’nin bugünlerde hala devam eden uzun bir kraliyet tarihi olduğunu düşünürsek, ülke çapında güzel kaleler ve soylu malikanelere rastlamak hiç de şaşırtıcı değil.

İngiltere’deki en iyi kalelere bir göz atalım:

Windsor Kalesi

Windsor Kalesi

Kraliyet ailesinin yaşadığı dünyanın en eski kalesi olarak ünvanını gururla taşıyan Windsor Kalesi ile bu listeye başlayalım. Windsor kalesi 13 dönümlük bir alanı işgal ediyor.

Bu Berkshire merkezli kraliyet konutu 11. yüzyılda inşa edilmiş ve tamamlanması yaklaşık 16 yıl sürdü. Başlangıçta kalenin Londra’yı Batı yakasından yaklaşmaya karşı koruması gerekiyordu. Ancak, hızlı bir şekilde, konumu ve kraliyet avlanma yerlerine yakın olması nedeniyle bir kraliyet ikametgahı oldu.

Kalenin tasarımı, çok uzaklardan görülebilen Yuvarlak Kule’ye bölünmüş iki dört taraflı bina kompleksinden oluşur.

Günümüzde, kraliçe hem hafta sonu evi olarak hem de resmi görevler için kraliyet ikametgahı olarak kullanıyor.

Londra Kulesi

Londra Kulesi
Londra Kulesi

Normalde uğursuz bir metropolün ortasında bir kale bulmayı beklemezsiniz. Ancak, bunun gerçekleşebileceği bir yer varsa, İngiltere ve başkenti Londra‘dır. Londra Kulesi, her yıl yaklaşık 3 milyon turist çekiyor ve bir hapishane olarak kullanılmasına rağmen, İngiltere’deki en ünlü kaleler ve kalelerden biri.

Kompleksin merkezinde 11. yüzyılda William the Conqueror tarafından inşa edilen Beyaz Kule yer alıyor ve günümüzde Londra Kulesi’ni ziyaret eden turistlerin ana cazibe merkezidir.

Bodiam Kalesi

Bodiam Kalesi

Bodiam Kalesi, İngiltere’deki Ortaçağ kalelerinin en güzel örneklerinden biridir ve günümüzde hendek ve dairesel kulelerin yanı sıra ikiz kuleli bir giriş kapısı girişine sahip pitoresk çekiciliğini korumaktadır.

Yakın mükemmel dış cephesine rağmen, iç zamanın testinden kurtulmuş değil, ancak kalenin iç düzenini temsil etmek için yeterli olmaya devam ediyor.

Doğu Sussex’te bulunan kale, savunma amaçlı olarak inşa eden Sir Edward Dalyngrigge tarafından 1385 yılında inşa edilmiştir.

Highclere Kalesi

Highclere Kalesi

Downton Manastırı’nı izleyen herkese Highclere Kalesi hemen tanıdık geliyor. 17. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen Hampshire’daki Victoria kalesi, İngiltere’nin en güzel kaleleri arasındadır.

1000 dönümlük park alanı ile çevrili olan Highclere Kalesi, kalenin kurulmasından bu yana orada yaşayan Carnarvon ailesinin eviydi. Ancak, daha önce site, Winchester’lı Bishops’a aitti ve şimdi de Highclere Kalesi’nin olduğu yerde daha eski bir ev duruyordu.

Kale, deri duvar kaplamaları olan bir salon, devlet yemek odası, kütüphane, müzik, çizim ve sigara içilebilen odaların yanı sıra sanat eserleri ve karmaşık iç detaylara sahip güzel odalara da sahiptir.

Leeds Kalesi

Leeds Kalesi

İsminin aksine Leeds Kalesi aslında Leeds’te değil, Kent’te bulunuyor. Aynı mekandaki bir kale 11. yüzyıla kadar uzanır ve iki yüzyıl sonra Kral I. Edward’ın tercih ettiği evlerden biri olmuştur. 16. yüzyılda, Henry VIII’nin ilk karısı olan Aragon’un Catherine’i de Leeds Kalesi’nde yaşamaktaydı.

Leeds Kalesi olarak bilinen şey, bugün 20. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır. Eski kale, 18. yüzyılın sonlarında yıkık bir şekilde teslim olmuştu ve 1823’te yeni kale Tudor tarzında onarıldı. 1926’da Leeds Kalesi, kaleyi restore eden Anglo-Amerikan mirasçı Olive, Lady Baillie tarafından satın alındı.

Bamburgh Kalesi

Bamburgh Kalesi

Northumberland’daki İngiltere’nin kuzeydoğusundaki volkanik bir dolerit tepesinde oturan Bamburgh Kalesi’ni görmeye pek az insan kayıtsız kalacaktır. Bir önceki Kelt kalesinin bulunduğu yere inşa edilen Bamburgh Kalesi, kayalık bir platoda dokuz dönümlük bir alana sahiptir.

Benzersiz görünümü nedeniyle, Bamburgh Kalesi yıllardır çeşitli filmlerde ve dizilerde yer aldı.

Warwick Kalesi

Warwick Kalesi

Hem yerli hem de yabancılar tarafından sevilen bir başka tanınmış kale, Warwickshire’daki Warwick Kalesi’dir. Başlangıçta Norman’ın İngiltere’nin fethinden sonra kurulan bu kale, 12. yüzyılda taştan yeniden inşa edildi.

Avon Nehri’nin ucunda yer alan Warwick Castle, nehrin yanında koruma sağlamadığından kuzey tarafında kuru bir hendek barındırmaktadır. 14. yüzyılda bir savunma evi, Sezar Kulesi ve Guy Kulesi’nin yanı sıra savunma amaçlı eklemeler yapıldı.

Arundel Kalesi

Arundel Kalesi

Arundel’in Batı Sussex kalesi, diğer pek çok İngiliz kalesi gibi, 18. ve 19. yüzyıllar boyunca büyük parçaların tamamıyla yeniden inşa edilmesine rağmen, 11. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Arundel Kalesi, William the Conqueror tarafından yaptırılan kalelerden biridir.

İngiliz İç Savaşı sırasında, kale ciddi hasara uğradı ancak 18. yüzyılda yeni bir Swanbourne Gölü’ne bakan tarafa doğru yeniden inşa edildi.

Arundel Kalesi, merkezi ısıtma, elektrik ve asansörlerin lüksünü seven ilk İngiliz kalelerinden biriydi.

Framlingham Şatosu

Framlingham Şatosu
Framlingham Şatosu

Güzel araziler ve park arazisinin ortasında yer alan Framlingham Kalesi, Norfolk Kontuarı Roger Bigod tarafından inşa edilen 12 yüzyıldan kalma bir şatodur. 400 yıldan fazla bir süredir Norfolk dukslarını barındırıyordu.

Framlingham Kalesi, Ortaçağ kale tasarımının tipik bir örneğidir. Nehir Cevherine bakar ve üç bölümden oluşur. Sadece bir ve tarım arazisi ile çevrili olan kale İç Saray, Aşağı Cour ve Bailey’den oluşmaktadır.

İç Saray’ın etrafında, sadece üçü işlevsel olan oymalı bacalar bulabilirsiniz. Geri kalanlar süslemelidir ve bu tarihler Tudor dönemine kadar uzanmaktadır.

Framlingham Kalesi askeri savunma ile ilgili zaman için oldukça gelişmiş olduğu düşünülmektedir.

Alnwick Kalesi

Alnwick Kalesi

Norman Conquest’den sonra inşa edilen Northumberland ingiliz ilçesinde, Alnwick Kalesi, İngiltere’deki ilk kalelerden biridir. Kale, bir taraftan derin bir vadi ile şehirden ayrılır ve diğer taraftan Aln Nehri’ni geçer.

Kale iki bölümden oluşur – iç halka ana odalardan oluşur ve daha fazla yer sağlamak için daha sonra başka bir bölüm inşa edilmiştir. Her iki parça da bir bağlantı yapısı ile birbirine bağlanmıştır. Dış bailey boyunca, kale düzenli aralıklarla kulelere sahiptir.

Benzersiz pitoresk çekiciliği, birkaç film ve dizi için tercih edilen bir çekim yeri haline getirmiştir. Ünlü, ilk iki Harry Potter filmlerinde kullanıldı. Filmleri izleyen herkes, Dış Bailey’i Harry ve arkadaşlarının uçmayı öğrendikleri yer olarak tanıyacaklar. İç avlular da Hogwarts okulunu temsil etmek için kullanılmıştır.

Bolsover Kalesi

Bolsover Kalesi

Bolsover Kalesi, Derbyshire’da, İngiltere’nin tam kalbinde yer almaktadır. Erken 17. yüzyıl kalesi, eski bir ortaçağ kalesinin bulunduğu yerde Cavendish ailesi tarafından yaptırılmıştır. Kale, biraz gizemli karakteri ile ünlüdür.

Vale of Scarsdale’nin yukarısındaki bir sırtın üzerinde bulunan Bolsover Kalesi, görsel görünümüne rağmen defansif bir kaleden ziyade konforlu bir rezidans olarak tasarlandı.

Tüm kompleksin dikkatini çeken ana binaya Küçük Kale denir. Tüm siteye bakan etkileyici kare şeklindeki bina, güzel duvar resimleri ve iç mekanlara sahiptir.

Dover Kalesi

Dover Kalesi
Dover Kalesi

Dover Kalesi, İngiliz Kanalı’nın mavi sularına bakan bir tepede yer almaktadır. Stratejik konumu sayesinde tarihsel olarak önemlidir.

Mevcut kale II. Henry tarafından inşa edilmiş ve 1180’de başlamıştır. Gelecek yüzyıllarda, site ve üzerindeki binalar değişmiştir. Savaş gereksinimlerini karşılamak için ayarlamalar gerekiyordu. Duvarlar 21 metreye kadar bir kalınlığa ulaşır ve defansif bir amaca hizmet eder.

Hayatında, kale iki kuşatma geçirdi. Aynı zamanda, her iki Dünya Savaşında da, stratejik konumu nedeniyle, ana kara Avrupa’ya geçişi göz önünde bulundurarak, önemli bir amaca hizmet etti.

Rochester Kalesi

Rochester Kalesi

İngiltere’deki ve hatta Fransa’daki en iyi korunmuş kale taş kulelerinden biri Kent’teki Rochester Kalesi’ne aittir. 12. yüzyıldan kalma Norman mimarisi, tüm kalenin başlıca özelliğidir. Ne yazık ki, bugüne kadar, sadece tavanın surları korunurken, zemin ve çatı bozulmış olarak günümüze ulaşmıştır.

Kalenin inşası, 11. yüzyılın sonunda Rochester Piskoposu tarafından başladı ve yaklaşık 40 yıl sonra kare kuleler eklendi.

Durham Kalesi

Durham Kalesi

Günümüzde bir üniversitenin işgal ettiği İngiliz kalelerinden biri, ülkenin kuzeyindeki Durham Kalesi’dir. River Wear üzerindeki bir tepenin üzerinde yer alan kale, Norman mimarisine imzalı ve bailey kalelerinin imzasını taşıyor.

15. yüzyıla kadar, kalenin içindeki Büyük Salon, Britanya’nın herhangi bir kalesinde en büyük salondur.

Durham Castle, İskoç sınırını ve İngiliz isyanları sırasında kullanılan stratejik bir amaca sahiptir.

Herstmonceux Kalesi

Herstmonceux Kalesi

Herstmonceux Kalesi, çevredeki arazide bir hendek ve kalın bir ağaç örtüsü ile güzelce oturan benzersiz bir kırmızı tuğla tasarıma sahiptir. 15. yüzyılda inşa edilen kale, başlangıçta kırmızı tuğladan ki o zamanlar için oldukça nadir ve lüks bir malzeme kullanılarak muazzam bir şekilde yeniden inşa edilmiş bir malikaneydi.

Kale alanları ve bahçeleri 600 dönümlük ormanlık araziden oluşmaktadır.

Günümüzde kale Queen’s Üniversitesi, Kanada ve uluslararası çalışma merkezi tarafından işgal edilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.