ABD’nin Georgia eyaletinde, Atlanta’nın yaklaşık 150 mil güneybatısında, Georgia eyaletinin “Little Grand Canyon” olarak adlandırılan bir gorge ve devasa guller ağı var. Gürcistan’ın “Yedi Doğa Harikaları” dan birisidir. Bu etkileyici kanyonlar, bir ırmağın milyonlarca yıl boyunca değil, bir asırdan daha kısa bir süre içinde tarım alanlarından yağmur suyuyla akması sonucu yaratıldı.

Providence Canyon, yetersiz tarım uygulamalarından dolayı 1800’lerin başlarında oluşmaya başladı ve insanlar özellikle güneyde hüküm sürdü. Tarımın bu ilk günlerinde, arazi, ucuz, sınırsız ve görünüşte harcanabilir; tarlaların, küçük çiftliklerin ve nihayetinde toprağı yalnızca bozmayan, aynı zamanda çiftçileri borçlu ve eğitimsiz bırakan bir sistemin kombinasyonuna yol açıyordu.

Yerli orman örtüsü temizlendi, böylece arazi çiftlenebilirdi ve toprak kaybının önlenmesi için büyük toprak kaybına yol açacak önlemler alınmadı. Küçük gullies, 1850’lerde üç ila beş metre derinliğe kadar, daha derin ve daha geniş bir biçimde oluşmaya başladı ve hızla büyüdü. Bu küçük kanallar, erozyon oranını artırarak daha fazla yoğunlaşmaya başladı. Bugün, Providence Kanyonu’ndaki bazı çukurlar 150 metre derinlikte.

Son oluşumuna rağmen, Providence Kanyonu hem jeologlar hem de ziyaretçiler için bir hazine. Erozyon duvarları içinde birkaç milyon yıllık jeolojik kayıtlara maruz kalmıştır ve mineraller tortuları renklendirmiş ve geniş bir renk yelpazesi yaratmıştır.

Providence Kanyonu, 59 ila 74 milyon yıl önce deniz çökelmesiyle oluşan bir bölgede yer almaktadır. Kanyon duvarının üst kısmındaki toprak, dinozorların yaşından hemen sonra yaklaşık 60-65 milyon yıl önce çökelmiştir. Oldukça kaba kum, demir oksidin varlığından kaynaklanan kırmızımsı bir renktir.

Bu formasyonun altında kanyon duvarlarının çoğunu oluşturan Providence Sand olarak bilinen şey yatıyor. Yüz on dokuz metre kalınlığında ve yaklaşık 70 milyon yıl önce oluştu. Bu tabakanın üst kısmı beyaz kil ile karıştırılmış çok ince bir kumdur. Orta tabaka, sarı (limonit) ve mor (manganez) yatakları ile, kaba ve daha renklidir. En alttaki ve en eski tabaka siyah ve sarı mika açısından zengin bir kildir. Kanyon tabanının dibi yaklaşık 70-74 milyon yıl önce çökeldi.

Providence Kanyonu aşınmaya devam ediyor, ancak kanyonun tabanı daha dayanıklı ve çam ağaçlarının ve diğer bitki örtüsünün büyümesi toprağın stabilize edilmesine yardımcı oldu.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.