Kuzey batı ülkelerinden biri olan İrlanda, anayasal cumhuriyet ve parlementer demokrasi ile yönetilir. Ülkenin resmi adı İrlanda Cumhuriyeti olup, başkenti Dublin’dir. Ülkede İngilizce ve İrlandaca resmi dildir. Okullarda İrlandaca’nın mecburi tutulmasına rağmen halkı İngilizce konuşan kesimi ağırlıktadır. Nüfusun büyük çoğunluğunu İrlandalılar oluşturur. Hristiyan ülkelerden biridir ve halkın geneli Katolik’tir. Kayda değer bir kısmı da Protestan’dır.

Ilıman iklim tipinin hakim olduğu İrlanda’da iklimin şekillenmesinde deniz etkilidir. Ülkenin genelinde nemli rüzgarların etkisiyle yıl boyu yağış görülür ve havanın sis oranı her daim yüksektir. Ormanların azınlıkta olduğu ülkede, çayır ve meraların fazla yer kapladığı görülür.

Vergilerin düşük olması sebebiyle teknolojik şirketler İrlanda’yı Avrupa üssü olarak kullanır. Ülke ekonomisinde tarım ve endüstri etkilidir. Yetiştirilen tarım ürünlerine yulaf, buğday, patates ve şeker pancarı örnek verilebilir. Mera ve çayırların fazla olması hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır. Sığır, koyun ve at yetiştiriciliğinin fazla olduğu İrlanda, bir deniz ülkesi olmasına rağmen balıkçılık yaygın değildir.

26 bölgeden oluşan ülkenin en önemli şehirleri Dublin, Cork ve Limerick’tir. Ülkenin simgeleri ise 3 yapraklı lonca, siyah bira ve harptir. Dünya genelinde refah seviyesi en yüksek ülkelerden biridir. Ülkede çok sayıda liman bulunur. Ülke içinde ulaşım kara ve demiryolları ile ülke dışından ise havayolu ile sağlanır. Ülkede eğitim 6-14 yaş arasında mecburi ve ücretsizdir. Türkiye‘den İrlanda’ya dil eğitimi için her yıl öğrenci gönderilir.

Ülkede çok sayıda gezilip görülmesi gereken yer ve tarihi yapı bulunur. Killarney National Park, Ring of Kerry, Dingle Peninsula, Aillwee Cave ülkenin doğal güzelliklerine örnektir. Guinnes Storehouse, Kilmainham Gaol, Blarney Şatosu, Muckross Malikanesi, St Patrick’s Cathedral, Trinity College Library, İrlanda Ulusal Kütüphanesi ülkenin görkemli yapılarından bazılarıdır. Ülkede yıl içinde yapılan festivaller eğlence aktiviteleridir. Ülke trafiği güvenlidir ve soldan akar. Turizm için daha çok yaz ayları tercih edilir.

İrlanda mutfağının temel besin maddeleri patates ve biradır. Ülkeye özgü mutfak kültürü henüz oluşmamıştır. Fakat Çin, Meksika, Japonya ve Fransa mutfak kültürlerinin etkileri fazlasıyla görülür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir