Kuzeybatı Avrupa ülkesi olan İrlanda, etrafında Atlas Okyanusu, Kelt Denizi, İrlanda Denizi, St George Kanalı ile Kuzey İrlanda bulunur. Yüksek dağları olmayan ve okyanus etkisine açık bir coğrafi özellik taşır. Gerek coğrafi konumu gerekse de yüksek dağların sınırlı oluşu İrlanda iklimi üzerinde belirleyici olmuştur.

İrlanda genel anlamda ılıman okyanus iklimine sahip bir ülkedir. Yılın ortalama iki yüz günü yağış alır. Ortalama yağış miktarı 800 ile 1400 milimetre arasında seyreder. Yağışlar ülkenin geneline homojen olarak dağılmıştır. Özellikle daha fazla yağış alan herhangi bir yerleşim bölgesi yoktur. Ancak dağ yamaçları yerleşim bölgelerine göre oldukça fazla yağış alır. Bu bölgelerde yağış miktarının 3000 milimetrenin üzerine çıktığı zamanlar olur.

Yüksek yağış oranları ile birlikte İrlanda her daim yüksek nem oranına sahiptir. Nem ile birlikte özellikle kış aylarında yoğun sis görülür. Kışla birlikte sonbahar da sisli geçer. İlkbahar ve yaz aylarındaysa sis sabaha karşı meydana gelir ve daha sonra dağılır.

Ortalama sıcaklıklara bakıldığında İrlanda’nın ılıman bir ülke olduğu söylenebilir. Kış sıcaklıkları görece daha soğuk olan kuzey bölgelerinde 5 dereceye kadar düşer. Kar yağışı ve don ender görülen hava olaylarıdır. Yaz aylarında ise ülkenin kuzeyi 14 ile 15 derece arasında seyrederken güneyi 20 dereceyi görebilir. İrlanda’nın güneyinden özellikle Temmuz ayında zaman zaman 25 ile 27 derecelik sıcaklıklar oluşabilir.

İrlanda’nın doğu ve güneydoğu bölgeleri genel duruma kıyasla daha az yağışlı ve daha çok güneşli günün olduğu bir iklime sahiptir. Yağış miktarı ortalaması 1000 milimetre civarında olan İrlanda’da, bu bölgelerde görülen yağış miktarı 800 milimetreye kadar düşer. Doğu ve güneydoğu bölgeler daha fazla güneşli gün sayısı nedeniyle 1 ile 2 derece arası daha sıcak olabilir.

Basınç farklarından dolayı İrlanda’nın özellikle denize kıyısı bulunan bölgelerinde fırtınaya varan şiddetli rüzgarlar görülür. Şiddetleri görece daha düşük olmasına karşın iç kesimlerde de sık sık rüzgarlar meydana gelir. Özellikle kış aylarında meydana gelen rüzgarlar ortalama 5 derece olan havanın daha soğuk hissedilmesine neden olabilir.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir