Birleşik Krallık, dramatik ve renkli tarihte çok başarılı olmuştur. Bugüne kadar, ülke genelinde dağılmış birçok kaleler ve malikane geçmişe doğru açılan birer penceredir. Özellikle İskoçya, çoğunlukla ortaçağdan kalma şatoların, çoğu kez evcilleştirilmemiş ve sağlam İskoç manzaralarıyla çevrili tam ihtişamıyla görülebilecekleri olağanüstü bir örnektir.

Birçok film ve TV şovlarında mekan olarak seçildi ve bazıları dünyanın dört bir yanından bilinirken, diğerleri dayak yolundan çok daha fazlası ve beklenmedik bir sürpriz olabilir. İskoçya’daki en iyi kalelere bir göz atalım:

Eilean Donan Kalesi

Eilean Donan Kalesi

Eilean Donan Kalesi belki de en çok tanınan İskoç kalesidir. Loch Alsh, Loch Duich ve Loch Long falezleri ile çevrili küçük bir adada pitoresk yayla manzara içerisinde yer almaktadır.

Klanlar İskoç tarihinde önemli bir rol oynarlar ve Eilean Donan Kalesi, Mackenzie ve Macrae klanlarının kalesiydi. Kalenin kendisi 13. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Kale 17. yüzyılda yıkılmış ve 20. yüzyılda yeniden inşa edilmiştir. Günümüzde, bir yaya köprüsü kaleyi ve adanın anakaraya bağlanır.

Highlander ve James Bond gibi filmler – Dünya Yeterince Yeterli Değildir, ve bu güne kadar Britanya Adaları’ndaki en pitoresk kalelerden biri olarak fotoğraflarda, kitaplarda ve diğer görsel platformlarda öne çıkmaktadır.

Edinburgh Kalesi

Edinburgh Kalesi

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’daki ana cazibe merkezlerinden biri de Edinburgh Kalesi’dir. Castle Rock’ın tepesinde otururken, şehre nezaketle bakar ve her yıl 1,5 milyondan fazla turist ziyaret eder. Tarihsel olarak, Edinburgh Kalesi bir kale olarak önemi vardır, ama aynı zamanda bir kraliyet ikametgahı olmuştur.

En önemli İskoç kaleleri arasında yer alan Edinburgh Kalesi, İskoç Bağımsızlık Savaşı ve Jacobite yükselişi de dahil olmak üzere tarihi çatışmalara karışmıştır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kalenin 20 kuşatmadan başarılı bir şekilde ayrıldığını ve bunun Birleşik Krallık’ta ve tüm dünyada en çok kuşatılan kalelerden biri olduğu anlamına gelmektedir.

Aziz Margaret Şapeli, günümüze kadar ulaşan kalenin en eski kısmı. 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Glamis Kalesi

Glamis Kalesi

Strathmore Ovası Vadisi’nde Doğu İskoçya’da Glamis Kalesi olaylı bir geçmişi vardır. Shakespeare, glamis Kalesi’ni, tarihi Kral Macbeth kalede hiç oturmamış olsa da, “Macbeth” adlı en ünlü eserlerinden birinde yer aldı.

14. yüzyıldan beri, Glamis Kalesi Strathmore ve Kinghorne topraklarının atalarının koltuğu olmuştur. Daha yeni tarihte, Kraliçe Elizabeth’in çocukluk evi ve Prenses Margaret orada doğdu.

Bu lokasyondaki orijinal kale, 10. veya 11. yüzyılda inşa edilmiştir. Kale kraliyet koltuğu olmadan önce Kraliyet Av Köşkü olarak kullanıldı. Kalenin tasarımı eski bir kule evine dayanmaktadır. Kaleye 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar eklemeler yapılmıştır.

Stirling Kalesi

Stirling Kalesi

Stirling Kalesi, İskoçya’nın tarihsel ve mimari açıdan en önemli kalelerinden biridir. Aynı zamanda İskoçya ve İngiltere arasındaki birlikten önce bir kraliyet ikametgahıydı. İskoç Kraliçesi Mary, 1542’de Stirling Kalesi’nde taçlandırıldı ve diğer İskoç Kralları ve Kraliçeleri de vardı.

Stirling Kalesi geçmiş nedeniyle, birçok İskoç ve İngiliz kalesi kuşatma geçirmiş ve en az sekiz kuşatma ile Stirling Kalesi vardır. Mevcut binaların çoğunluğu, 15. ve 17. yüzyıllar arasında bir zaman dilimine uzansa da, kalenin kendisi en az 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

17. yüzyılda, kalenin kraliyet ikametgahı olarak önemi azalmış ve esas olarak cezaevi de dahil olmak üzere askeri amaçlar için kullanılmıştır.

Balmoral Kalesi

Balmoral Kalesi

Balmoral Kalesi, Aberdeenshire’daki İskoçya’nın kuzey doğusunda yer almaktadır. 19. yüzyılın ortalarından beri kale, İngiliz Kraliyet Ailesi üyeleri tarafından kullanılmıştır. Bu güne kadar kale kraliyet ailesinin özel mülkiyetinde bulunmaktadır.

Orijinal kale, boyut sınırlamaları nedeniyle 1856’da inşa edildikten sonra yıkılmıştır. İskoç Baronyal mimarisi tarzında inşa edilmiş olan kale, Aberdeen merkezli mimar William Smith tarafından tasarlanmış olsa da Victoria, tasarımda önemli değişiklikler yaptı.

Teknik olarak, Balmoral Kalesi gerçekten bir kale değil, kır evidir. Prenses Diana’nın 1997’de zamansız ölümü sırasında, Kraliçe II. Elizabeth, Balmoral Kalesi’nde ikamet ediyordu.

Floors Kalesi

Floors Kalesi
Floors Kalesi

Güney-Doğu İskoçya’daki Floors Kalesi aslen Roxburghe Dükü’nün kır evidir. Floors Kalesi, 1720’lerde oldukça basit ama simetrik bir Georgian mimarisine mükemmel bir örnek olarak inşa edilmiş ve daha sonra 19. yüzyılda ek taretler ve mazgallar eklenmiştir.

Floors Castle, İskoçya’daki en büyük yerleşim yeridir. Günümüzde kale, güzel sanat koleksiyonlarının yanı sıra porselen, eşsiz ve yeni restore edilmiş duvar halılarıyla doludur.

Culzean Kalesi

Culzean Kalesi

Bir İskoç kalesinden beklemeyeceğiniz bir şey tamamen zenginlik ve çekiciliktir. Ancak Culzean Kalesi’nin ikisi de var. Dramatik kale yemyeşil bahçelerin üzerinde yükselir ve Firth of Clyde kıyısına bakmaktadır.

Culzean Kalesi, aslen L-planlı bir kale olarak 18. yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. 10. Cassilis Kontu, eski basit kalenin daha göz kamaştırıcı bir kır evi haline getirilmesini istedi. Böylece bina yeniden inşa edildi ve denize bakan kulesinin yanı sıra büyük bir oval merdiven ve lüks daireler içeren bir yapıya sahip oldu.

Kalenin altında, yaz aylarında halka açık deniz mağaraları bulunmaktadır.

Fraser Kalesi

Fraser Kalesi
Fraser Kalesi

İskoçya’da birçok Z-plan tipi kaleler bulabilir ve Aberdeenshire’daki Fraser Kalesi türünün en özenli örneğidir. Z-planlı bir kale, çapraz olarak köşelere bakan kanat veya kulelere sahip kare veya dikdörtgen bir mimariye sahiptir.

Mevcut kalenin inşası 1575’te başladı, ancak eski bir kulenin 15. ve 16. yüzyılın başlarında aynı yerde durduğuna dair kanıtlar var. Kalenin beş katı vardır ve iç mekanlar 19. yüzyılın ortalarına kadar büyük ölçüde yeniden inşa edilmiştir.

Duart Kalesi

Duart Kalesi

Mull Adası’nda bulunan Duart Kalesi, Clan MacLean’ın koltuğudur. 13. yüzyıla kadar uzanan kale, stratejik bir konuma sahiptir – yüksek bir tepe üzerinde ve çevredeki su yollarını kontrol ediyor.

18. yüzyıldan itibaren kale harabe halinde olan Duart Kalesi, 20. yüzyılın başlarında Sir Fitzroy Maclean tarafından yeniden inşa edilmiştir.

Kaleyi ziyaret eden herkes sadece güzel çevresini değil aynı zamanda muhteşem Büyük Salon, Devlet Yatak Odası ve Giyinme Odası’nı ve Klan Sergisini de gezebilir. Duart Kalesi, Sean Connery Catherine Zeta-Jones ile ünlü 1999 filmi Entrapment’te de yer aldı.

Craigievar Kalesi

Craigievar Kalesi

Grampian Dağları’nın eteklerinde hafif pembe bir tonda büyüleyici olan Craigievar Kalesi yatıyor. Bu Aberdeenshire kalesi bir zamanlar 1963 yılına kadar Klan Sempill’in mekanıydı. William Forbes-Sempill, 19. Lord Sempill, Craigievar Kalesi’ni İskoçya Ulusal Güvenliği’ne verdi.

Craigievar Kalesi, İskoç Baronial mimari tarzının bir örneğidir. Kalenin tarihi 17. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Duvarlı bir avlu ve dört yuvarlak kule gibi birçok savunma unsuru orijinal olarak kalenin bir parçasıydı.

Fyvie Kalesi

Fyvie Kalesi

Bir başka etkileyici Aberdeenshire merkezli İskoç kalesi de Fyvie Kalesi’dir. Kale, İskoç Baronial mimarisinin bir örneğidir. Kalenin geniş ve güzel 18. yüzyıla ait duvarları ile çevrilidir ve iç mekanlar, kalenin 800 yıllık geçmişini anlatan değerli ve kayda değer antikalarla doludur.

Kale odalarının birçoğunda alçı tavanlar, mizaç boyası ve ahşap panelli duvarlar bulunmaktadır. Kalenin ünlü olduğu biliniyor. Hikaye, kalenin 20. yüzyılın başlarında yenilenmiş olduğu ve bir kadının kalıntılarının bulunduğu ve dinlenmeye başladığı, ardından da rahatsızlıkların başladığı zamandan kaynaklanmaktadır.

Thirlestane Kalesi

Thirlestane Kalesi

Thirlestane Kalesi, geniş park alanlarına sahip güzel bir manzaranın ortasında yer alan 16. yüzyıldan kalma bir kaledir. Lauderdale Dükü’nün bir aile evi olan kale, 16., 17. ve 19. yüzyıllarda üç aşamada inşa edilmiştir.

16. yüzyılda, Thirlestan’ın 1. Lord Maitland’ı, toplum içindeki konumunu sergilemek istediği için, her köşede dairesel kuleleriyle etkileyici üç katlı bir taştan inşa edilmesini emretti. Daha sonra, Lauderdale’in 2. Kontu, sarayda kalmaya devam etti.

Thirlestane Kalesi’ndeki dekoratif sıva tavanları, Avrupa’nın en güzel örneklerinden bazılarıdır.

Dunrobin Kalesi

İskoç peyzajı için çok sıra dışı bir kale, Highland bölgesindeki Dunrobin Kalesi’dir. Sadece Kuzey Highlands’deki en büyük kale değil, aynı zamanda İskoçya’daki en kuzeydeki en büyük evdir. Kalenin etkileyici sayıda odası var – toplamda 189.

Dunrobin Şatosu’nun bir İskoç kalesi için bu kadar sıra dışı görünmesinin sebebi, konik kuleler sayesinde Fransız şatolarına benzemesidir.

Kale, Kuzey Denizi’ne bakan duvarlı bahçelerin üzerinde çarpıcı bir manzaraya sahiptir. Kale, 13. yüzyıldan beri Sutherland’ın kral ve kraliçelerin evi olmuştur. Orijinal kale müstahkem bir kare halinde iken 19. yüzyılın sonlarında mevcut görünümüne ulaştı.

Stalker Kalesi

Stalker Kalesi

Güzel bir İskoç falezinin ortasında bir adada bulunan bir kaleden daha masalsı ne olabilir? Dört katlı kule ev, Loch Laich üzerindeki gelgit olan bir adacık üzerinde yer almaktadır.

Kale, kült klasik film Monty Python ve Kutsal Kase ile de ünlüdür. Orijinal kale, 14. yüzyılın ilk yarısında Clan MacDougall tarafından inşa edilmiş, ancak 1440’lı yıllarda mevcut şeklini almıştır. Kale özel şahsa aittir ancak önceden rezervasyon ile ziyaret edilebilir.

Inveraray Kalesi

İskoçya’daki Gotik Revival mimari tarzının ilk örneklerinden biri Argyll’deki Inveraray Kalesi’dir. 18. yüzyıldan beri, Clan Campbell’ın şefleri Argyll Dükleri’nin koltuğudur.

Mevcut kale daha eski bir kalenin yerine geçti ve 1743’te bina çalışması başladı. İlginç bir şekilde, Inveraray köyü, kalenin daha izole bir ortama yerleştirilmesine izin vermek için 1770’lerin etrafında yeniden harekete geçti.

Kale halka açıkken, 13. Argyll Dükü, ailesiyle birlikte kalenin bir kısmında kalmaktaydı. Ünlü televizyon programı Downton Abbey’in bazı bölümleri Inveraray Kalesi’nde çekildi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.