İçindekiler

Avrupa kıtasının turizm açısında en önemli ülkelerinden birisi olan İspanya’nın ekonomisinde turizmin yeri oldukça büyüktür. Avrupa’nın güneybatısında yer alan İspanya İber Yarımadası’nda bulunur. Ülke geniş coğrafyaya yayıldığı için yönetsel ayrılık olup farklı kültürler barınır. Bu da İspanya gezilerinde görülmesi gereken birçok şehir olması sonucunu doğurmuştur. Ülkenin en önemli iki kenti; başkent olan Madrid ve turizm kenti Barcelona’dır. İspanya’ya genelde yaz aylarında gidilmesi tercih edilir.

Madrid

Madrid
Madrid

İspanya’nın başkenti ve en büyük kentidir. Avrupan’nın da en önemli şehirlerinden biridir. Modern ve gelişmiş yüzüyle iş ve tatil gezilerinin odak noktası olmuştur. Caddeleri ve müzeleri ile Madrid güzel bir gezi imkanı sunar. Prado Müzesi gezilecek yerlerin başında gelir. Dünyaca ünlü resim ve tablolar bulunur. Kraliyer Sarayı Madrid’in en çok ziyaret edilen yeridir. İçerisindeki müzeler ve sarayın mimarisi ziyaretçiler tarafından çok beğenilir. Şehrin en ünlü meydanı olan Plazo Mayor sembol alanlardan biridir.

Barselona

Barselona
Barselona

İspanya’nın ikinci en önemli kenti ve aynı zamanda özerk olan Katalonya’nın başkentidir. Barselona, kültürel ve ekonomik açıdan çok gelişmiş bir şehir olduğu için ziyaretçilerine birçok imkan sunar. Ayrılıkçı bölge olduğu için kendine özgü bir kültürel ve mimari yapısı vardır. La Sagrada Familia Kilisesi, mimari ve tarihi yapısıyla gelen ziyaretçilerini büyüler. Güell şehri ise harikalar diyarını anımsatan yapısıyla ilgi çekici bir yer olmuştur. Katalonya Meydanı kentin yapısını anlamak için güzel bir yerdir. Barcelona’nın futbol takımı ve tesisleri bu şehrin odak noktalarından birisidir.

Malaga

Malaga
Malaga

Malaga hem turistik açıdan önemli bir şehirdir hem de limanıyla ticaret açısından önemli bir yerdir. Picasso bu şehirde doğmuştur ve kentin kültürel önemini artırmıştır. Picasso Müzesi, Alcazaba Kalesi, botanik bahçeler ve hamamlar şehirde görülmesi gereken yerlerdendir.

Granada 

Granada 
Granada

İspanya’nın tarihi açıdan en eski şehirlerindendir. Endülüs Emevileri’nin etkileri hala sürer. El Hamra Sarayı en ünlü mekanıdır. Granada turistik anlamda yılın her döneminde ziyaretçi ağırlayan önemli şehirlerdendir.

İbiza 

İbiza

Avrupa ve İspanya’nın en önemli tatil kentlerinin başında gelir. Balear Adaları’nda bulunan bir adadır. Koy ve plajları nedeniyle deniz turizminde oldukça ön plandadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir