Deniz, güneş ve kumsalları, tarihi ve kültürel zenginlikleri yanında boğa güreşleri ile de meşhur olan İspanya, Avrupa Birliği’ne dahil ülkelerden biri olarak Schengen vizesine sahiptir. Avrupa ülkeleri arasındaki anlaşma ile Avrupa sınırlarını kaldıran, serbest dolaşıma izin veren vize İspanya tarafından turist, ticari, transit, transit denizci, kongre/konferans ve öğrenci olmak üzere verilir.

İspanya Vizesi İçin Gerekenler

 • Kısa süreli 90 günü aşmayan vize başvuruları, vize başvuru merkezlerine randevu ile yapılmalıdır.
 • Vize başvurusu için gerekli formlar doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Beyaz fonda, 35×45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf belgeler arasında yer almalıdır.
 • Pasaportun geçerlilik süresi en az İspanya’dan ayrılma tarihinden sonraki 105 günü kapsamalıdır.
 • Schengen vizesine dahil ülkelerce belirlenmiş şartlara uygun olarak pasaport veriliş tarihinden itibaren10 senesini doldurmamış, vizenin 2 sayfası bol olmalıdır. Eski ve yıpranmış pasaportlar yenilenmelidir.
 • Seyahat sırasında yaşanabilecek sağlık problemlerine karşılık, schengen ülkelerince geçerlidir ibaresi bulunan, en az 30 bin euroluk ve seyahat süresini kapsayan sağlık sigortası yaptırılmalı ve sağlık sigortası, sigorta şirketinin anteti üzerine basılmalıdır.
 • Ulaşım ve konaklamaya ilişkin bilgileri belgelemek amaçlı, gidiş-dönüş uçak rezervasyonu ya da diğer ulaşım araçlarına dair belgeler tüm detaylarıyla sunulmalıdır.
 • Seyahat boyunca konaklamaya dair bilgiler, otel rezervasyonu ve seyahat programı belgeleriyle başvuru dosyası içerisinde yer almalıdır.
 • Seyahat süresinde masraflarını karşılayabilecek ve geri dönüş imkanını sunacak ekonomik kazanca sahip olduğunu belgelemek amaçlı son bir hafta içerisinde bankadan alınmış, finansal durumu bildiren, imzalı ve kaşeli son üç ayın hesap hareketlerini içeren hesap dökümü belgeler arasında bulunmalıdır.
 • Vize için başvuranın banka hesabında en az 1 haftalık seyahat için kişi başı 577.26 euro değerinde bakiye bulunmalıdır. Sürenin aşılması durumunda günlük 64.14 euro banka hesabına eklenmelidir. İş sahibi olmayanlar ya da ya da öğrenciler için birinci dereceden yakınları maddi konularda referans olurken, yakınının mali ve mesleki belgeleri ile bilgilendirici dilekçeyi başvuru dosyasına eklemelidir.
 • Kişilerin sahip oldukları tüm gayrimenkullerin belgelerinin fotokopilerini, var ise kira gelirleri, kira kontratı ve kira ücretinin yatırıldığı banka hesabı eklenmelidir.
 • Vize başvurusu yapan çalışan ise işverenden alınmış antetli kağıda imzalı ve kaşeli belge, görevi, maaş tutarı, işyerine giriş tarihi, son üç aylık maaş bordrosu, SGK ile ilgili belgeler ile istenilen diğer belgeler sunulmalıdır.
 • Emekliler, emekli maaşını gösteren belgenin orijinali; çiftçiler, bağlı bulunduğu ziraat odası tarafından verilmiş belge, öğrenciler ya da henüz yeni mezun olmuş iş sahibi olmayanlar ise öğrenci belgesi başvuruda yer almalıdır.
 • Ebeveynlerinden ayrı seyahat edecek 18 yaşından küçükler için ebeveynlerinden alınmış noter tasdikli izin belgesi bulunmalıdır. Çocukların sorumluluklarını alan kişinin ismi bu belgede yer almalıdır. Ayrıca reşit olmayanların yasal velisinin kimlik cüzdanı fotokopileri ile vukuatlı nüfus kayıt örneği belgeler arasında bulunmalıdır.

Vize başvurularında belgelerin asılları ile ek belgeler istenilebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Başvuru yapacakların belgelerinin güncel olması ve eksiksiz olması önemlidir. Eksik olma durumunda vizenin reddedilmesi söz konusu olabilir. Başvuru yapacakların herhangi bir sorunun yaşanmaması için yaklaşık seyahatten bir ay önce vize için randevu almalılardır. Evrakların tamamlandığı süreden itibaren herhangi bir sorun yaşanmaması durumunda en geç 10 gün içerisinde başvuru sonuçlandırılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.