İçindekiler

Türkiye’nin Gül Bahçesi Isparta’nın dağları, yaylaları, gölleri, doğal güzellikleri, milli ve tabiat parkları birçok turizm faaliyetinin gerçekleştirilmesine imkan tanıdığı gibi, çok zengin tarihi varlıkları ve kültürel mirasıyla ülkemizin en önemli turizm merkezleri arasında yer alır. Her yıl Sütçüler Çandır’da ve Yenişarbademli ilçesi Melikler yaylasında öbek öbek kamp kuran dağcıları görürsünüz. Eğirdir Gölü çevresinde yüksek tepelerden veya Davraz dağından uçan yamaç paraşütçülerine hayran hayran bakarsınız. Gül bahçelerinde gülün kokusu buram buram gelir. Davraz’da kayak yaparken karın parıltısı gözlerinize yansır. Zindan Mağarasının gördükleriniz nefesinizi keser.

Isparta Gülü Hakkında

Isparta Gülü

100 yılı aşkın süredir üretimi yapılan Isparta gülü turistik bir ürün olarak da kullanılmaktadır. Isparta dünya gülyağı ihtiyacının %65’ini karşılamaktadır. Gönen İlçesi’nin Güneykent Kasabası, Keçiborlu ilçesinin Senir Kasabası ile Kılıç, Ardıçlı ve civar köyleri gülün yoğun olarak yetiştirildiği alanlardır. Buralara gelen ziyaretçiler dalından gül toplayabilmekte, geleneksel ve modern gül yağı çıkarma işlemlerini yerinde görebilmekte, gülden üretilen kozmetik ve gıda ürünleri satın alabilmektedir.

Isparta Lavantası Hakkında

Keçiborlu İlçesi’ne bağlı Kuyucak Köyü’nde yetiştirilen Lavanta son yıllarda adını turizmle de duyurmaya başlamıştır. Lavantadan üretilen yağ genel olarak kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Diğer lavanta ürünleri ise lavanta suyu, lavanta çayı, lavanta balı, lavanta sabunu ve lavanta kurusudur. Lavantanın turizm açısından önemi Haziran ayının ortasında başlayıp Temmuz ayının ortasına değin süren çiçeklenme dönemidir. Bu dönemde mora boyanan bahçeler, yurt içinden ve yurt dışından fotoğrafçıların dikkatini çekmektedir. Ayrıca Ağustos ayının ortasından itibaren başlayan hasat dönemi de ilgi görmektedir.

Isparta’da Görülmesi Gereken Yerler

Davraz Dağı

Davraz Dağı
Davraz Dağı

Davraz Dağı, 2635m zirve yüksekliği ile, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovası’nı kuşatan dağ kütlelerinden biridir. Isparta Merkezine 26 km uzaklıktadır. Davraz, 17.02.1995 tarihinde Turizm Merkezi ilan edilmiştir. 06/10/2016 tarihinde ise, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilmiştir.

Davraz Kayak Merkezinde alp disiplini, kuzey disiplini, tur kayağı, snowboard gibi kış sporlarının yanı sıra, yazın da futbol, dağcılık, dağ bisikleti, trekking, yamaç paraşütü yapma imkanı bulunmaktadır. Kar kalitesi ile hem amatör hem de profesyonel her seviyeden kayakçıya toplamda 23,5 km.ye ulaşan parkurlar sunulmaktadır. Kayak Merkezinde; 3 adet telesiyej, 1 adet T-Bar (teleski) ile 2 adet babylift; ayrıca konaklama için 3 adet otel bulunmaktadır.

Eğridir Gölü ve Akpınar Köyü Seyir Terası

Eğridir Gölü ve Akpınar Köyü Seyir Terası

Eğirdir Gölü, Türkiye’nin dördüncü büyük gölüdür. Eğirdir Gölü içine uzanan Can Ada ve Yeşilada görülmeye değerdir. Altınkum, Bedre ve Taşevi plajları gölün önemli plajlarıdır. Kerevit ve balık üretimiyle de Isparta ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Akpınar Köyü, Eğirdir şehir merkezine 7 km uzaklıkta, Eğirdir Gölü’nü, Yeşil ve Can adalarını, Boğaz Ovayı, Barla ve Anamas Dağları’nı kuşbakışı gören bir seyir terasına sahiptir.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Sütçüler İlçesi’ne 10 km uzaklıkta bulunan ve “Kral Yolu“nun da geçtiği tabiat parkı tapınak ve kaya yazıtları ile tarihi önem arz etmektedir. Aziz Paul, Perge’den Yalvaç Pisidia Antiokheia’ya giderken bu güzergahtan geçmiştir. Tabiat parkı, tarihi özelliklerinin yanı sıra günübirlik sportif faaliyetler açısından da geniş bir altyapıya sahiptir. Kanyonda yürüyüş rotalar ve tırmanma için boklanmış alanlar mevcuttur. Ayrıca kanyonda, Türkiye Dağcılık Federasyonu‘nun kamp alanı mevcuttur.

Kızıldağ Milli Parkı

Şarkikaraağaç ilçesinin 5 km güneyinde, 1840 m yükseklikte bulunan milli park, mavi sedir ormanları ile kaplıdır. Parkın güneyinde Beyşehir Gölü bulunmaktadır. Bol oksijenli temiz havası parkı solunum yolları rahatsızlıklarında tercih edilen bir yer haline getirmektedir. Alanda bulunan bungalov evler ve yeni yapılan otel konaklama hizmeti sağlamaktadır.

Kovada Gölü Milli Parkı

Kovada Gölü Milli Parkı
Kovada Gölü Milli Parkı

Eğirdir İlçesi’nin 29 km güneyinde bulunan Kovada Gölü Milli Parkı, flora ve fauna çeşitliliğinin yanı sıra, yürüyüş, manzara seyretme, kuş gözlemciliği ve tırmanma için de uygun bir alandır.

Gölcük Gölü Tabit Parkı

Isparta’ya 12 km uzaklıkta bulunan Gölcük Gölü Tabiat Parkı, Isparta ve yöre halkının günübirlik dinlenme, eğlenme ve spor ihtiyaçlarını karşılayan bir tabiat harikasıdır.

Zindan Mağarası

Zindan Mağarası Aksu İlçesi’nin 2 km kuzeydoğusunda bulunan, 765 m uzunluğundadır. Mağara içinde, sarkıtlar ve dikitler bulunmaktadır. Ayrıca mağara önünde bulunan Eurymedon Kutsal Alanı, Roma Köprüsü ve Bizans Dönemine ait Kilise kalıntıları görülebilecek diğer değerlerdir.

Dedegöl Dağı, Melikler Yaylası ve Pınargözü Mağarası

Yenişarbademli ve Aksu İlçeleri arasında bulunan Dedegöl Dağı, 2998m yüksekliğindedir. Alan, dağ yürüyüşü, kamp ve tırmanma için uygundur. Melikler Yaylası ise dağcılar tarafından kamp yeri olarak tercih edilmektedir. Her yıl Mayıs ayı sonunda düzenlenen Dedegöl Dağcılık ve Tırmanma Şenliğine katılan dağcılar bu yaylada kamp yapmaktadır.

Kamp alanına 2 km mesafedeki, Türkiye’nin en uzun mağarası Pınargözü Mağarası ve etrafındaki 213 bitki çeşidi görülmeye değerdir.

Pisidia Antiokheia Antik Kenti

Pisidia Antiokheia Antik Kenti
Pisidia Antiokheia Antik Kenti

Yalvaç ilçesinin 1 km kuzeyinde bulunan ve Helenistik Dönemde kurulan antik kentte Roma ve Bizans medeniyetlerine ait kalıntılar bulunmaktadır. Aziz Paul’un ayı ilk vaazını verdiği Antiokheia Antik Kenti’nde, Aziz Paul’a adanmış bir kil Turistler bu kiliseye ayin yapmak için gelmektedirler. Augustus Tapınağı, K Roma Hamamı, Tiberius Meydanı, Propylon, Anıtsal Çeşme, Sütunlu Cadde Su Kemerleri günümüze kadar kısmen korunarak gelen yapılardır.

Aziz Paul Yolu

Aziz Paul Yolu
Aziz Paul Yolu

Yaklaşık 500 km olan Aziz Paul Yolu, Türkiye’nin en uzun 2. yürüyüş yolu olup, 400 km’si Isparta sınırlan içindedir. Yol, Antalya Perge’den başlayıp, Isparta sınırları içinde devam edip, Yalvaç İlçesi’nde sonlanmaktadır.

Men Kutsal ALanı

Men Kutsal Alanı, Pisidia Antiokheia Antik Kenti’ne 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Tanrı Men, Ay’ın gizemli gücüyle insanlara iyilik ve şifa dağıtan, kökleri M.Ö. 4. bine uzanan, Mezopotamya kökenli bir tanrıdır

Adada Antik Kenti

Isparta’ya 89 km uzaklıkta, Sütçüler ilçesi sınırlarında bulunan Adada Antik Kenti Helenistik Dönemde kurulmuştur. Şehirde tapınaklar, tiyatro, resmi bina, kilise ve diğer yapı kalıntılan hala ayakta durmaktadır.

Gazi Ertokuş Medresesi

Atabey İlçesi’nde bulunan medrese, 1224 yıl Selçuklu kumandanlarından Mübarizeddin Ertokuş tarafından yaptırılmıştır.

Dündarbey Medresesi ve Hızırbey Camii

Eğirdir ilçesinde yer alan medrese, 1237 yılında Selçuklu Sultanı II, Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında han olarak yapılmış, 1301 yılında Hamidoğlu Dündar Bey tarafından medreseye çevrilmiştir. Medrese ile aynı avlu içerisinde yer alan Hızırbey Camisi 13, yüzyıl Beylikler Dönemi eseridir.

Ertokuş (Kudret) Hanı

Isparta’ya 60 km uzaklıkta, Gelendost İlçesi Yeşilköy mevkiinde bulunan Ertokuş Hanı, 1223 yılında Mübarizeddin Ertokuş tarafından yaptırılmıştır. Han, açık ve kapalı olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.

Eğridir Kalesi

İlçe merkezinde bulunan kale M.Ö. 5. yüzyılda Lidya Kralı Kroisos tarafından yaptırılmıştır. Selçuklular ve Hamidoğulları döneminde restore edilmiştir.

Barla Köyü

Barla Köyü
Barla Köyü

Barla Köyü önemli bir inanç turizmi noktasıdır. Ayrıca, turistler 2737 m yükseklikteki Barla Dağı’nı, Barla evlerini, tarihi eserleri ve Çamdağı’nı ziyaret etmektedir. Isparta Valiliğince hazırlanan Barla Kırsal Kalkınma Eylem Planı kapsamında tanıtım, yerel kapasitenin geliştirilmesi, mekana yönelik geliştirme faaliyetleri yürütülmektedir.

Yalvaç Müzesi

Yalvaç Müzesi

E Yalvaç Müzesin’de tarih öncesi devirlere ait arkeolojik ve etnografik eserler ile Helenistik, Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Antiokheia ve Men Kutsal Alanından elde edilen birçok tarihi eser ile müzenin içinde sergilenen Yalvaç Evi dikkat çekicidir.

Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi

Demirel Külliyesi, Isparta’ya 24 km uzaklıkta Atabey ilçesine bağlı İslamköy’dedir. 17.000 m2 alanı kaplayan külliyede Süleyman Demirel’in Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlanlığı dönemlerinde kendisine verilmiş hediyeler, plaketler, karikatürler, Türkiyenin kalkınmasında önemli projelerin temel atma ve açılışlarına ait fotoğraflar sergileniyor. Aynca Süleyman Demirel’in kabri de İslamköy Çalcatepe’dedir.

Prof Dr Turan Yazgan Etnografya Müzesi

Gökçay Mesireliğimin girişinde bulunan 2.500e yakın geleneksel halı ve kilimiyle folklorik özelliklerini yansıtmaktadır oluşan müzenin son katından Isparta’yı izlemek mümkündür


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir