Konum olarak Akdeniz, Suriye ve Arabistan çölleri arasında kalan İsrail bir Ortadoğu ülkesidir. Başkenti Tel Aviv’dir.

Türkiye’den İsrail’e gitmek için en güvenli, hızlı ve rahat seyahat, hava yolu aracılığı ile gerçekleştirilir. Türkiye’den İsrail’e direkt uçuş seferleri düzenlenir. Direkt uçuş seferlerinde uçuş süresi yaklaşık 2 saat olarak hesaplanır. İsrail havaalanları güvenlik tedbirleri açısından oldukça sıkıdır. Havaalanlarında oldukça detaylı bir aramadan geçtikten sonra ülkeye girilir. Türkiye’den Kudüs’e gitmek için öncelikle hava yolu ile Tel Aviv’e gidilir. Daha sonra kara yolunu kullanarak şehre geçilir. Tel Aviv ve Kudüs arası yolculuk kara yolu ile ortalama 45 dakika sürer.

Türkiye’den İsrail’e gitmek için bir diğer seçenek kara yolu ve deniz yolunu kullanarak yapılan seyahattir. Türkiye ile İsrail arası mesafe 2261 kilometre olarak hesaplanır. Bu da verilen molalar ve yol durumu ile birlikte yaklaşık olarak 1 buçuk günün yolda geçmesi demektir. Türkiye’den İsrail’e giderken Ürdün ya da Ölüdeniz üzerinden geçiş yapılır.

İsrail ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize ister. İsrail express vize uygulaması olmayan ülkelerdendir. Ülkeye girişti vize sınır kapılarından da alınamaz. Bunun için vize işlemlerinin ülkeye gitmeden İsrail Konsolosluğu’ndan yapılması gerekir. Vize ücreti ülkede kalınacak süreye göre farklılık gösterir.

İsrail’e gitmek için her dönem uygundur. Çünkü ülkede iklim şartları her mevsim gezmeye elverişlidir. Kudüs’e gitmeyi düşünenlerin özellikle Mayıs ve Haziran dönemleri şehri ziyaret etmesi daha uygun olur. Tel Aviv kentine gitmeyi düşünenler için en uyun seyahat dönemi ise Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır. Çünkü bu dönem hava sıcaklık değerleri bunaltıcı seviyede olmaz.

İsrail’e gitmeden önce oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı tedbir amaçlı herhangi bir aşı yaptırma zorunluluğu bulunmaz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.