İçindekiler

Yeditepe’den sesleniyoruz, Türkiye’nin 14 milyon nüfuslu en kalabalık şehrinden, yani turizm ve ticaret sektörlerinin kalbinin attığı şehirden. İki kıtayı iki yana ayıran İstanbul, Asya, Avrupa ve Anadolu’nun izlerini taşıyan tam bir medeniyetler şehri. İstanbul’a adım atar atmaz kesinlikle görmeniz gereken en iyi 10 yeri sizler için seçtik. Muhteşem bir istanbul gezisi için hazır olun!

KAPALIÇARŞI

Kapalıçarşı
Kapalıçarşı

Diğer adıyla Mısır Çarşısı, toplamda 4000 dükkana ev sahipliği yapan ve buram buram baharat kokularının geldiği, Anadolu tarihi ve kültürünü en iyi şekilde yansıtan İstanbul’un görmeden dönmemeniz gereken bir yeri. Yılda 91 milyon turiste ev sahipliği yapan Kapalıçarşı, sizi tam da kalbinizden fethedecek.

TOPKAPI SARAYI

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

Eğer ki İstanbul gezisi planlıyorsanız, Topkapı Sarayı, mutlaka gezilecek yerler listenizde yer almalı. Neredeyse tam bir gününüzü ayırmanız gereken Topkapı Sarayı’ndan muazzam İstanbul manzarasına dalıp gitmek bir yana; Osmanlı yıllarına doğru zamanda yolculuğa çıkacağınızın da müjdesini şimdiden verelim.

GALATA KULESİ

GALATA KULESİ
GALATA KULESİ

İstanbul’un belki de en fotojenik mimarisi olan Galata Kulesi, 528 senesinde inşa edilmiş. Kulenin tepesine çıktığınızda hem İstanbul Boğazı’nı hem de kusursuz güzellikteki Haliç’i panoramik izleme fırsatını yakalıyorsunuz. Bu doyumsuz manzara eşliğinde yanınızda demli bir de çayınız varsa değmeyin keyfinize…

KIZ KULESİ

Kız Kulesi
Kız Kulesi

İstanbul’un en efsanevi yapılarından biri olan Kız Kulesi, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın olan kısmında konumlanıyor. Geçmişi ise II. Mehmed devrine dayanıyor. Biraz Osmanlı, biraz da Bizans mimarisinin hakim olduğu bu dört başı mamur yapıyı daha yakından görmek içinse feribot seferlerine katılmanız gerekiyor.

AYASOFYA CAMİİ

Ayasofya Cami
AYASOFYA CAMİİ

532 ile 537 yılları arasında inşa edilen Ayasofya, kelime anlamı olarak “kutsal bilgelik” anlamına geliyor. İstanbul’da tam tamına 3,269 camii yer alıyor. Elbette ki hepsini gezemezsiniz ama Ayasofya’yı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ

İstanbul hakkında çok daha ayrıntılı bilgileri sahip olayım, biraz da geçmişe doğru uzun bir yolculuğa çıkayım diyorsanız, doğruca İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin yolunu tutmalısınız.

İSTİKLAL CADDESİ

İSTİKLAL CADDESİ

İstanbul’un en işlek caddesi, sokak kültürünü iliklerinize kadar işleyecek olan İstiklal Caddesi’ni baştan sona turlamadan İstanbul’u gezdim demeyin hiç. Sağlı sollu dükkanlara girin çıkın, cadde üstündeki kafelerden birini seçin ve kahvenizi yudumlayarak, günün tüm yorgunluğunu üzerinizden atın.

DOLMABAHÇE SARAYI

DOLMABAHÇE SARAYI

Dolmabahçe, 250 bin metrekarelik bir alanın üzerine kurulmuş, aklınızı başınızdan alacak derecede ihtişamlı bir saray. Eminönü’nden veya Ortaköy’den feribot turuna katıldığınızda bu sarayı fotoğraflamadan ve içini gezmeden İstanbul gezinizi sonlandırmayın.

MİNİATÜRK

Miniatürk
Miniatürk

Cennet vatanımızı bir çırpıda turlamanızı sağlayacak Miniatürk’te her şey minyatür olsa da daha cazibeli kıldığı yadsınamaz bir gerçek.

NİŞANTAŞI

NİŞANTAŞI

Moda ve alışverişse İstanbul’dan istediğiniz, tüm cevapları Nişantaşı’nda bulabilirsiniz. Gününüzü gün edebileceğiniz Nişantaşı sokakları, İstanbul’un en enerjik yerlerinin başında geliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir