Bilimde adını dünyaca duyurmayı başaran İsviçre doğal güzellikleri ile turizmde de önem taşıyan bir Batı Avrupa ülkesidir. İsviçre’ye gitme planı yapanların bilmesi gereken en temel şeyler İsviçre’nin dili, para birimi, Türkiye ile olan saat farkı ve ulaşım yollarıdır.

Başkenti Bern olan İsviçre birçok Avrupa ülkesine komşudur. Kuzeyde Almanya, batıda Fransa, güneyde İtalya ve doğuda Avusturya ile Lihtenştayn ile sınır komşusudur. İsviçre çok uluslu bir ülkedir. Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romansça olmak üzere 4 tane resmi dili bulunmaktadır. İsviçre para birimi olarak İsviçre Frangı kullanmaktadır. Zaman dilimi olarak GMT+2 kullanan İsviçre’de yerel zaman Türkiye saatine göre 1 saat geridir. İsviçre’ye seyahat edebilmenin çeşitli yolları mevcuttur.

İsviçre Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden biri olduğu için Schengen bölgesinde bulunur. Bu nedenle İsviçre’ye seyahate çıkabilmek için Schengen vizesine sahip olunması gereklidir. Hususi (yeşil) pasaportu olanlar vize uygulamasından muaftırlar. Geçerlilik süresi bulunan pasaportlarıyla rahatlıkla seyahat edebilirler. Ancak umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin İsviçre’ye gitmek için schengen vizesi almaları gerekir. Schengen vize başvuru formu, seyahat planını destekleyen uçak bileti, konaklama rezervasyonları, yurtdışı seyahat sigortası ve benzeri birçok belgeyi tamamladıktan sonra İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir. Schengen vizesi alma işlemleri turizm sezonuna bağlı yoğunluğa göre 2 haftaya kadar sürebilir.

İsviçre
İsviçre

İsviçre’ye Türkiye’den seyahat etmenin pek çok yolu mevcuttur. Türkiye’nin farklı farklı yerlerinden uçak, otobüs, tren gibi yollarla İsviçre’ye ulaşmak mümkündür. İzmir ve İstanbul’dan aktarmasız olarak yaklaşık 1 buçuk saatte, Ankara ve diğer şehirlerden İzmir veya İstanbul aktarmalı olarak İsviçre’ye uçakla rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. İsviçre’nin denize kıyısı olmadığı için gemi seyahati ile doğrudan İsviçre’ye ulaşmak mümkün değildir. Ancak İtalya veya Fransa gibi komşu ülkelere gemi, sonrasında bu ülkelerden karayolu ile İsviçre’ye gidilebilir. Benzer bir şekilde Tekirdağ sınır kapısından çıkış yapılarak ekonomik bir otobüs yolculuğu ile Yunanistan ve İtalya üzerinden İsviçre’ye ulaşım sağlanabilir. En az 6 ay geçerliliği olan pasaportu ve Schengen vizesi bulunan Türk vatandaşları karayolu ulaşımı sırasında başka bir Avrupa ülkesi üzerinden geçişlerinde sıkıntı yaşamayacaklardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir