Çikolata sevmeyen çok az kişi vardır. Enfes tadıyla mutlulukla yakından ilgisi olan çikolata, görkemli bir festivalle birleştiği zaman muhteşem bir damak ziyafeti vaad ediyor.

Her yıl İtalya’da Avrupa’nın en büyük çikolata festivali gerçekleşiyor. Ekim ayı boyunca gerçekleştirilen geleneksel festival İtalya’nın çikolatasıyla ünlü kenti Perugia’da yer alıyor. Yaklaşık iki hafta süren bu lezzet dolu festivalde İtalyan ünlü butik çikolatacılardan dünyadaki en iyi çikolata üreticilerine kadar pek çok şirketin ürünlerini tatmak mümkün.

İtalya’nın Umbria bölgesinin başkenti olan Perugia aynı zamanda Tiber nehrinin kıyısında bulunuyor. Bir tepenin üstünde kurulan bu etkileyici şehir küçük basamaklarla döşenmiş merdivenleriyle tepeye kadar çıkanlara muhteşem bir manzara keyfi yaşatıyor. Klasik İtalyan mimarisinin hakim olduğu şehir, sarı tonlarındaki renkli evleri, ortaçağ kilise ve manastırları, daracık sokakları ve yemyeşil vadileriyle ziyaretçilerine büyülü bir atmosfer sunuyor.

Sokakları Kakao Kokan Şehir

Ekim ayı boyunca iki hafta süren çikolata festivalinde ise şehrin sokakları buram buram kakao kokuyor dersek yeridir. İtalya’nın dünyaca ünlü çikolata şirketi Perugina’nın ev sahipliği yaptığı ve organizasyonun tüm masraflarını üstlendiği festivalde dev boyutlu çikolata heykellerinden, tadım kurslarına, workshoplardan çikolata yarışmalarına kadar çikolata hakkında ne ararsanız bulmak mümkün. Hatta festival süresince yerel pazarlarda bile bolca çikolata satan firmalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Perugina firması İtalya’nın adeta gurur duyduğu bir marka. 1907 tarihinde kurulan markanın en ünlü çikolatası ise hepimizin İtalya seyahatlerinde tatma fırsatı bulduğu “il bacio” adlı sütlü çikolata ve fındıklı ürünü. “Öpücük” anlamına gelen ürün, firmanın en çok sattığı ve firmayla özdeşleşmiş bir ürün. Şu an İsviçre’nin ünlü çikolata grubu olan Nestle’nin bir markası olan Perugina, dünyanın en büyük çikolata heykelini yapıp Guiness Rekorlar kitabına da ismini yazdırmış.

Tiyatro ve Konserler de Var

Festivalde gündüzleri çikolata doyacağınız etkinliklerin yerini geceleri tiyatro ve konser gösterileri alıyor. Turizm sektöründe gayet başarılı olan İtalyanlar her yıl festival boyunca yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyi bölgeye çekmeyi başarıyor. Ayrıca festival boyunca yaklaşık 200 ton çikolata dağıtıldığını da belirtmemiz lazım. Siz de çikolatasız yapamayanlardansanız bu festivali bir kez de olsa ziyaret etmeniz şart. Gördüklerinize ve tattıklarınıza kesinlikle değecek.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.