Tarihi ve doğal güzellikleriyle hiç şüphesiz İtalya, Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biridir. Antik Yunan’ın Avrupa kültürüne katkısı tartışılmazdır. Fakat Antik Yunan’dan sonra Avrupa kültürüne en çok Roma İmparatorluğu’nun katkısı olmuştur.

Roma Cumhuriyet sistemiyle yönetildiği bilinen en eski şehirdir. Bu nedenle günümüz demokrasi anlayışı ve devletlerin yönetim anlayışları Roma kültüründen edinilen birikimle mümkün olmuştur. Roma ve Roma İmparatorluğunun kültürel ve tarihi mirasları ise günümüzde İtalya topraklarındadır. Roma imparatorluğundan kalma tarihi yapıların büyük kısmı günümüze kadar ayakta kalabilmişlerdir. Bu yapılar aynı zamanda Avrupa ülkelerinin tarihlerine de referans oluşturmaktadır.

Tarihi güzelliklerinin yanı sıra İtalya bir çok imkana sahip bir ülkedir. Kuzey bölgesi Alpler’e sınır olduğu için kayak imkanı ve kış turizmine elverişli bir ülkedir. Güneyinin büyük kısmı da Akdeniz’e açıldığı için yaz turizmi gelişmiş bir ülkedir. Dünyaca ünlü Venedik, Floransa, Roma gibi marka olmuş şehirleri mevcuttur. İtalya dünyanın en çok turist çeken 5 ülkesinde biridir. Her yıl milyonlarca insan İtalya’ya turistik geziler için gitmektedir. En çok tercih edilen yerlerden olan  Roma ve Milano’da yaz aylarında sokaklar yürünemeyecek kadar kalabalık olabilir.

İtalya’da iki adet iç ülke vardır. Birisi San Marino diğeri ise Vatikandır. Vatikan tam bir devlet işleyişinde olmasa da katolik inanışının dini liderlerinin yaşadığı bir devlettir. Tarih boyunca Roma ve İtalya katolik alemine liderlik etmiştir. Vatikan Roma toprakları içerisinde bulunur.

Modanın ve bilinen önemli moda markalarının başkenti Milano ve İtalya’dır. Milano’da her türden kumaş ve tekstil ürününü bulunabilir. Floransa Bölgesi’nde ise ünü dünyaya yayılmış kalitede el yapımı şaraplar bulunur.

Roma’da antik yapılar gezilebilir ve dünyaca ünlü Roma dondurmasının tadına bakılabilir.

İtalya’nın kuzey bölgeleri zengin ve nüfuzlu ailelerden oluşur. Güney bölgeleri ise görece orta halli bir ekonomiye sahiptir. Genel olarak ise İtalya diğer Avrupa şehirlerine göre daha pahalı bir ülkedir. Bunun başlıca sebeplerinden biri İtalyan parası olan Liret’in yerine Euro’ya geçilmesidir. Bu değişimle beraber İtalya’da hayat bazı insanlar için geçinilemeyecek kadar pahalı hale gelmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir