Avrupa’nın güneyinde yer alan İtalya yarımada şeklindedir ve coğrafi yapısının çizmeye benzetilmesiyle ünlüdür. Bulunduğu konum itibariyle dünyanın her yerinden ulaşımın kolay olması nedeniyle İtalya turizm açısından çok önemli bir ülkedir. Tarihi ve kültürel yapısı, İtalya’nın birçok şehrinin turizm açısından önemli kentler olmasına sebep olmuştur. İspanya’da iklim ve hava durumu bölgelere göre değişiklik gösterse de yaz ve kış turizmine uygundur.

İtalya Gezi Rehberi

Roma 

Roma
Roma

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği olan Roma günümüzde halen İtalya’nın başkentidir. Roma’nın tarihi alanları çoktur. Bunların başında ise Kolezyum yapıtı vardır. Tarihi yapısı nedeniyle birçok filme de ev sahipliği yapmıştır. Panteon Tapınağı, günümüze kadar korunabilmiş eserlendendir. Roma aynı zamanda dünyanın en küçük devleti olan Vatikan’ı da içinde bulundurur. Navona ve Piazza Meydaları şehrin önemli noktalarındandır. Roma Aşk Çeşmesi ve Roma Forumu da görülmesi gereken yerlerdendir.

Milano 

Milano
Milano

Tarihi yapısı ve aynı zamanda gelişmiş modern görünüşüyle Milano ilgi çeken bir sehirdir. Çok ünlü caddeleri ve alışveriş tutkunları için dünyaca ünlü markaların bulunması kentin ziyaretçi akınına uğramasına olanak sağlar. Duomo Katedrali şehrin en görkemli yapıtıdır. Mimari yapısı her kesimden insanın ilgisini çeker. Gallerio Vittorio, alışveriş tutkunlarının uğraması gereken bir yerdir. Le Scala Operası sanat severlerin görmesi gereken önemli bir yerdir.

Floransa 

İtalya‘nın tarihi olarak en eski şehirlerinden birisidir. Kentin birçok yerinde tarihi eserleri görmek mümkündür. Uffizi Galerisi’nde İtalya’nın rönesanstan kalma birçok eserini görmek mümkündür. Floransa Katedrali şehrin en gözde yeridir. İtalyanlar için çok önemli bir noktadır. Mimari görüntüsü nedeniyle herkesin ilgisini çeken Vecchio Sarayı da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Bargello ve San Marco müzeleri ziyaretçilerin tercih ettiği bir başka yerdir.

Venedik 

Sular şehri diye adlandırılır. Şehri ortadan ikiye ayıran sular nedeniyle Venedik, İtalya’nın en çok ilgi çeken bölgelerinin başında gelir. San Marco Meydanı kentin en önemli yeridir. Aziz Mark’ın Çan Kulesi ziyaretçilerin ilgiyle gezdikleri yerlerdendir. Büyük Kanal şehrin içinden geçer ve ziyaretçilerine suyun üzerinde şehri gezme imkanı verir. Rialto Köprüsü Venedik’in sembolü haline gelmiştir. Turistlerin fotoğraf çekildikleri alanların başında gelir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.