İçindekiler

La Maddalena hakkında

La Maddalena, Sardunya’nın kuzeydoğu ucundaki bir takımadaların ana adasının adıdır. Takımadalar La Maddalena olarak da bilinir ve altmış adadan, adacıktan ve kayalardan oluşur. Geçmişte adalar önemli stratejik deniz ve askeri üsler olmuştur. Şimdi onlar çekici ve oldukça düşük anahtar tatil hedefleri, en ünlü cazibe merkezleri, güzel el değmemiş plajlar, mavi denizler ve Caprera adasındaki İtalyan kahramanı Giuseppe Garibaldi’nin son evidir.

Müzeler ve turistik yerler: Caprera ve La Maddalena

Plajlardan sonra adalardaki başlıca turistik manzara, Caprera adasındaki Casa Garibaldi’dir. Bu uzun kayalık ada La Maddalena’nın bitişiğindedir ve iki ada uzun bir geçit ve köprü ile birbirine bağlanmıştır. Giuseppe Garibaldi, Risorgimento’nun kahramanıBu kayalık ve kayaçların bu tavizsiz tavuğuyla o kadar çok çekildi ki, adanın bir parçasını satın aldı ve orada bir ev inşa etti, burada 40 yaşındaki küçük karısını getirdi ve orada öldü. Evinin halka açık olması ve rehberli turlar (genellikle İngilizce, İngilizce bir bilgi broşürü ile) üzerine ziyaret edilebilir. Garibaldi’nin yataktan çıktığı yatağa zarar veren bir merminin alçı dökümünden, sergilenen her türlü tuhaflıkla, bir yerin büyüleyici bir zaman kapsülü. Mezarı diğer aile mezarlarıyla birlikte villanın dışındadır. Bir otobüs durağı, küçük bir bar ve girişten birkaç metre uzaklıkta bir tuvaletler vardır.

Caprera’da, güneyde Stagnali adı verilen küçük bir yerleşim yerinde, gelecekte daha da geliştirilmesi muhtemel olan yeni küçük müzeler kompleksi. Eski askeri kışlalarda yer alan ve Caprera otobüsü ile ulaşılabilen, Stagnali’deki müzeler, jeoloji ile ilgileniyorsanız, adaları daha iyi tanımak istiyorsanız ya da sadece bir göz atın. yol noktası. Birçok takımada plajının kum örneklerinden oluşan bir örnek dahil olmak üzere mineral örnekleri ve diğer merakları içeren bir Museo Geo-Mineralogico-Naturalistico bulunmaktadır.

La Maddalena adasında pek çok özgün kültür merkezi bulunmamaktadır. Bir deniz tarihi müzesi, yazı yazıldığı sırada kapalı. Şehrin merkezi yaya şeritlerini keşfetmeye değer. Burası ziyaretçilerin dışarıdaki masalarda bir içkinin tadını çıkarabilir ve adanın hayatını izleyebilir. Taze deniz ürünleri ve diğer ürünleri satan pazar da bir göz atmaya değer. Tarihi bir hissi olan şeritlerin yokuş yukarı çıkması ve yükseltilmiş bir zeminde, belki de adanın en eski tahkimatlarından biri olan, şu andan itibaren sokaklardan anlık görebileceğiniz anonim bir özel rezidans. Parish kilisesinin küçük bir dini sanat müzesi vardır.

Adalar eski askeri tahkimatlarla noktalanmış ve bir harita ve bir ulaşım aracıyla donanmış, bunlardan bazıları ziyaret edecek ilginç yerler olacaktır. Adaların deniz tarihi, 1789 yılında Bonaparte tarafından yönetilen bir Fransız taarruzunun, Nelson’un filosu tarafından uzun bir kıyı ötesi ve 2008’de kapanan bir ABD deniz üssünün gururlu bir yenilgisini kapsamaktadır. Ayrıca, tarihi bir taş ocağı kalıntıları da vardır.

La Maddalena turizm bilgileri

Maddalena takımadaları, Sardunya’nın kuzeydoğu köşesinde, Costa Smeralda’nın yakınında yer almaktadır. Kayalık adaların kümeleri, bir dizi mavi ve turkuaz rengi tonlarıyla berrak ve parıldayan ünlü güzel sularda yer alır. Bazıları romantik bir şekilde izole edilmiş çok sayıda ince kumlu plaj vardır ve adalar tekne gezintisi, yüzme ve güneşlenme tatilleri için popülerdir. Buradaki manzara unutulmaz; Granit mostralarının, “Madonna’nın mantosu kadar mavi” olan turkuaz denizin yamalarını kapladığı çarpıcı bir arazi ve deniz manzarası. Rüzgar ve deniz tarafından yıpranmış granit, kendisini tuhaf şekillere dönüştürmüş, akıntılar ve jeoloji, her biri farklı bir kum dokusu ve rengi olan adaların ünlü kumsallarını oluşturmuştur.

Takımadaların ana adası, aynı adı taşıyan önemli bir ana şehre ve bir otel seçeneğine sahip olan La Maddalena’nın kendisidir. Bitişik ada Caprera ve diğer bir adada bazı yazlık evler birkaç konut var, ancak aksi takdirde kalan adalar ıssız ve bozulmamış, gardiyanlar ve milli park yetkilileri tarafından korunan ve izlenir.

La Maddalena’ya sadece yirmi dakika süren liman kenti Palau’dan sık araba feribotu ile ulaşılmaktadır. Palau bir uluslararası havaalanına sahip bir saat uzaklıkta Olbia’ya otobüsle bağlanmaktadır. Yaz aylarında Olbia Havaalanı’ndan Palau limanına direkt otobüsler var; Diğer zamanlarda ziyaretçilerin Olbia’daki otobüsleri değiştirmeleri gerekecektir (aşağıdaki daha ayrıntılı seyahat bilgileri).

Görülecek ve yapılacak şeyler

 La Maddalena
La Maddalena

Adalar bir yaz yeridir ve çoğu turizm hizmetleri ve konaklama ekim-mayıs ayları arasında kapanmaktadır. Omuz mevsim – Mayıs, erken Haziran ve Eylül-Ekim başı daha az sıklıkla meşgul Temmuz-Ağustos İtalyan tatil döneminde daha çalışacak güzel havalarda ve boşaltıcı plajları, ancak otobüs ve tekne turları ile adalar gezmek için çok hoş kere olabilir.

La Maddalena, çok çekici kumsallara sahip oldukça büyük bir adadır. Bunların hepsi şehrin dışında uzanır, ancak panoramik bir dairesel otobüs servisi sayesinde daha kolay ulaşılabilir (aşağıdaki daha pratik bilgiler).

Diğer adalarda daha fazla izole kumsala tekne ile ulaşılabilir – eğer yeterince şanslıysanız, kendi. La Maddalena’da Gommoni (motorlu lastik botlar) kıyı boyunca kiralanabilir; Kaptanlı küçük bir tekne kiralamak da mümkündür.

Organize tekne turları La Maddalena’daki deniz kıyısından her gün (bazen yoğun sezonun dışında daha az sıklıkla) kalkmaktadır. Teklif ve fiyat temelde aynı olsa da reklam panoları ve satış temsilcileri gezileri duyurur. Tekneler sabahtan ayrılır, uzun banyolar / keşif gezileri için iki ya da üç plajda durma adalarında gezinti yapılır ve öğle yemeği (genellikle deniz mahsulleri makarnası) gemide sağlanır. Bu ada grubu, atmosferik ıssız adalar ve bazı güzel izole edilmiş plajları görmek için harika bir yoldur – ancak diğer yolcularınız ve diğer teknelerinizle paylaşacaksınız.

Sahiller

Çoğu ziyaretçi için adaların en önemli cazibesi sahilleridir. Güzel ve bozulmamış güzel plajlar La Maddalena, Caprera ve diğer adaların kıyılarını çevreler. Çok çekici plajlara otobüsle kolayca ulaşılabilir. Nereye gideceğinize karar vermekte güçlük çekiyorsanız, yerel tavsiye çok yardımcı olacaktır. Bazı plajlar mevsimlik kafe-barlara sahiptir. Çoğunun tesisleri yok, sadece kum, kaya ve cazip deniz.

La Maddalena’da, otobüs duraklarının yanı sıra iki güzel plaj Spalmatore ve Monte Rena’dir. Mevsimlik bir kafe-restoran-disko ve bir kiosk barı olan Spalmatore (her ikisi de eylül ayı sonlarında ziyaret ettiğimizde kapalıdır), çok yavaş bir şekilde temiz suya eğimli bir körfeze çevrelenmiş çekici bir kum eğrisidir. Yürüyerek kolayca ulaşılabilen kuzeye giden patika, patikalar, bir harabe ve bazı adaların karakteristik yıpranmış kaya oluşumları ile keşfetmek için ilginç bir yerdir. Daha az ziyaret edilen sarı kumlu sahile başlığın aşağısındaki dik bir yoldan ulaşılabilir. La Maddalena’nın kuzey kıyısında bulunan Monte Rena, kayalık bir mahmuzla ayrılan iki çekici kumsalına sahiptir. Bu küçük kabukları, sarı süpürge ve plaj arkasındaki çiçekler ve bir kiosk çubuğu (biz ziyaret ettiğimizde hala açık) ile noktalı gritty kum vardır.

La Maddalena’nın çevresindeki panoramik otobüs yolculuğu çok keyiflidir ve seçtiğiniz kumsala dönüş yolculuğunuzdan önce bir devre yapmak, pencerelerin dışındaki plajları seyretmek isteyebilirsiniz. İhtiyacınız olan durak için otobüs sürücüsüne sorun; Onları çok yararlı bulduk.

Diğer adaların bazı özellikleri arasında, birkaç küçük kumlu sahili, rüzgârlı kaya oluşumları ve askeri kalıntıları olan muhteşem bir koy olan Spargi adasındaki Cala dei Corsari vardır. Adaların göbeğinde Piscine naturali, neredeyse adacıklar ve adalar tarafından çevrelenmiş, deniz suyunu görebileceğiniz çok berrak bir deniz uzanıyor. Her ne kadar bu plajlar uzak ve bozulmamış olsa da, tekne gezileri için popüler duraklardır ve bu tekneler yolcularını bir saatliğine ayırarak meşgul ve gürültülü olabilir. Ancak trigerler ayrıldıktan sonra bir kez daha huzur bulur.

Adalar üzerindeki plajlar genellikle yavaş yavaş temiz, şeffaf suya iner. Ancak, çoğu katılımsız olduğu için, banyo kendi riski altındadır. Renkli şamandıraların dizileri, teknelerin deniz rezervinin plajlarına iniş yapmasını engeller ve yüzücüler için biraz koruma sağlar. Kırmızı şamandıralar, kendilerine ait koruma için sınırların dışında olan plajları işaret ederler. Yazarken, Budelli adasındaki ‘pembe plaj’ Spiaggia Rosa.

 Yiyecek ve içecek

La Maddalena kasabasında birçok restoran ve bar vardır, çoğu hoş olsa oldukça turistik. Via Garibaldi’deki La Focacceria’daki sıcak odaklama dilimleri gibi lezzetli ve ucuz öğle yemeği seçenekleriyle burada ‘Fast’ yemek gerçekten iyi bir alternatif . Sergent Pepper’s, Via XX Settembre’de mükemmel değerde bir yemek için paket servis ve açık hava masaları sunan iyi iddiasız bir pizzacıdır.

Yaz aylarında bazı plajların yanında kafe-barlar bulacaksınız, ancak bir piknik yapmak istiyorsanız, şehrin yiyecek paketlerini, araba feribotlarının karşısında bir süpermarket (bazı Sardunya şaraplarını toplayın) ve taze yiyecek pazarı alışveriş yapmak için tüm iyi yerler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir