İztuzu Plajı altın sarısı ince kumdan oluşan bir plaj. Dağdan nehir ağzına doğru uzanan bir boynuz gibi. Arkasında sazlık, önünde açık deniz olan farklı bir plaj. 2008’de İngiliz The Times gazetesi, 6 aylık bir araştırmanın sonucunda İztuzu Plajı’nı, “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” ilan etmiş.  Asıl güzelliği ise koruma altında olması dolayısıyla el değmemişliği. Her ne kadar Plajın gerisinde bir tesis kurulmuş olsa da umarız bu bir başlangıç değildir.

İztuzu plajını sadece biz insanlar değil, su kaplumbağaları da (caretta caretta) kullanıyor. Yılın belli zamanlarında caretta carettalar kumsalda yumurtalarını bırakıyor, vakti geldiğinde de minik yavruların hayata koşuştukları bir maraton başlıyor kumsalda, denize doğru. Çeşitli çevre kuruluşlarından gönüllüler bu doğa harikası olaya şahit olmak, bu dönemde yaşanabilecek tehlikeleri (özellikle insanlardan) önlemek adına buraya geliyorlar.

İztuzu Plajına Nasıl Gidilir

Dalyan’dan kalkan bir çok tur teknesi bulunuyor. Eğer tam gün vaktiniz varsa Günlük (Tam) Turlara katılabilirsiniz. Bu turlar sabah 10.00’da yola çıkıyor ve Kounos Antik Şehrini ve  İztuzu Plajını ziyaret ettikten sonra, çamur banyosuna götürüyor ve göl turu yapıyor.

Tekne nehir kıyısına geldiğinizde kooperatife bağlı tekne dolmuşları göreceksiniz. Bu tekneler sizi İztuzu Plajına götürecek. İztuzu Plajına gitmenin diğer bir yolu da minibüsler ile karayolunu kullanmak.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir