İçindekiler

Orta Amerika‘da yer alan Jamaika’nın başkenti Kingston’dur. Küba’nın güneyinde, Karayip Denizi üzerinde yer alır. Ülke halkının önemli bir bölümü Jamaikalılardan meydana gelir. Karayipler’de bulunun en büyük yüz ölçüme sahip ülkelerden birisi olan Jamaika toplamda 28 şehirden oluşur.

Jamaika astropikal iklim hakimiyeti altındadır. Bunda etkili olan faktör okyanustan ve denizden esen rüzgarlardır. Ülkede yağış rejimi bölgesel olarak farklılık gösterir. Ülkenin iç kesimleri daha ılıman bir iklime sahiptir. Jamaika’ya gitmek için her dönem uygundur.

Jamaika’nın Önemli Şehirleri

Kingston

Kingston - Jamaica
Kingston – Jamaica

Ülkenin başkenti olan Kingston aynı zamanda ülkenin en önemli liman kentlerinden bir tanesidir. Kingston Jamaika’nın güneyinde yer alır. Kentte bulunan kırmızı tepeler ve mavi dağlar görsel olarak oldukça hoş görüntüler oluşmasına olanak sağlar. Kinston su sporları için çeşitli olanaklar sunan bir kenttir. Bob Morley Uluslararası Müzesi, Negril kumsalı ve Hit Strip bölgesi kentte görülecek yerlerin başında gelir.
Kent genel olarak sıcak bir iklimin tesiri altında olup yıl içerisinde sıcaklık değerleri ortalama 26 derecede seyir eder. Mayıs ve Kasım ayları arası şehirde yağışlı sezondur. Fakat yağışlar ağırlıklı olarak sabah saatlerinde yağdığı için olumsuz etkiler sunmaz. Kente gitmek için en uygun dönem Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Jamaika’ya gitmek için hava yolu seyahati tercih edilir. Ülkemizden Kingston’a seyahatler aktarmalı olarak yapılır.

Montego Bay

Montego Bay, Jamaica
Montego Bay, Jamaica

Montego Bay Jamaika’da turizmi başlatan kent olarak anılır. Kent bölgenin ulaşım merkezi konumundadır. Montego Bay oldukça kalabalık bir şehirdir. Montego Bay’da pek çok ünlü turizm firmasına ait her şey dahil konseptli otel bulunur. Bu oteller genelde şehrin dışına kurulu vaziyettedir. Kentte bulunan Doktor’s Cave kumsalı popüler mekanların başında gelir. Mantego Ctiy de ülke genelinde hakim olan astropikal iklimin tesiri altındadır. Şehre gitmek için her dönem uygundur.

Negril

Negril, Jamaica
Negril, Jamaica

Montego Bay’ın batısında yer alır. Negri 11 km’lik sahili ile dikkat çeken bir şehirdir. Montego Bay’a göre daha düzenli bir şehir planına sahiptir. Kente ulaşım Montego Bay’dan otobüsler ile sağlanır. İki şehir arası yolculuk süresi ise ortalama 2 saat olarak hesaplanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir