İçindekiler

Doğu Asya’da bir ada ülkesi olan Japonya kelime anlamı olarak ‘doğan güneşin ülkesi’ demektir. Başkenti Tokyo olan ülke 30 milyonluk metropol nüfusu ile dünyanın en büyük başkentlerinden birisine sahiptir. Ulaşımın ve şehir içi trafiğinin çok düzenli olması nedeniyle Japonya şehirleri kolay ve eğlenceli bir şekilde gezilebilir.

Kitanomaru Parkı

Kitanomaru Parkı
Kitanomaru Parkı

Dünyanın en büyük kalelerinden birisi olan Imperial Palace burada yer alır. Bu kalede imparatorluk ailesi halen ikamet etmektedir. Giriş sadece yılbaşında ve imparatorun doğum gününde serbesttir. Parkın içerisinde Tokyo Modern Sanat Müzesi ve Tokyo Bilim ve Sanat Müzesi de yer alır.

Tokyo

Tokyo Tower
Tokyo Tower

Başkent Tokyo ülkenin kalbi niteliğindedir. İmparatorluk sarayı, eğlence- alışveriş merkezleri ve Metropolitan Hükümet Binası şehir merkezinin en önemli gezi noktalarındandır. Şehir merkezinin bulunduğu bölge Kanto Bölgesi olarak anılır. Eski adı ise Edo’dur. Geceleri oldukça canlı olan bu bölge geleneksel ve modern çizgilerin harmanlandığı bir alandır. Tokyo’da görülmesi gereken diğer yerler ise Kitonomaru Parkı, Ueno Parkı, Tokyo Ulusal Müzesi, Shinjuku Bölgesi ve Odaiba Adası olarak özetlenebilir.

Tokyo National Museum

Tokyo National Museum
Tokyo National Museum

Japonya’nın en eski ulusal müzesi olan bu müze 1872 yılında kurulmuştur. Müze içerisinde Japon kültürüne ve mimarisine ait birçok eser yer alır. Tapınaklar, tarihi eserler ve kültürel kıyafetli insanlar müze içerisinde sergilenir.

Kyoto

Kyoto
Kyoto

Gezi programında yer alması gereken diğer şehir ise Kyoto’dur. Şehir uzun bir süre ülkeye başkentlik yaptığı için birçok mabet, saray, tapınak gibi eserlere sahiptir. Gezilecek en önemli lokasyonlar Nijo Sarayı, Felsefeci’nin Yolu, Gümüş Köşk, Altın Köşk, Fushimi İnari Tapınağı olarak gösterilebilir. Ayrıca geyşa kültürünün yaşadığı Gion Bölgesi, Kiyomizu- Dera Tapınağı, Nishiki Market adı verilen çarşı Kyoto gezisine renk katacak alternatif bölgeler arasında gösterilebilir.

Kyoto, Japan
Kyoto, Japan

Japon kültürünün en belirgin özelliklerine sahip olan Kyoto şehri her sene milyonlarca turisti ağırlar. 300 yıl boyunca Japonya’ya ev sahipliği yapmış olan bu şehir kültürel festivaller bakımından oldukça zengindir.

Osaka

Osaka
Osaka

Tokyo ve Yokahama’dan sonra Japonya’nın en büyük şehri olan Osaka ülkenin en karakteristik şehirlerinden birisi olma özelliğini taşır. Osaka Kalesi şehrin simgesi olarak her sene ziyaretçi akınına uğrar. Hep Five adı verilen mimari yapı ise Osaka’nın tamamen görüntülenmesini sağlar.

Bu şehirlerin yanında Osaka’da bulunan Osaka Kalesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Ayrıca fırsat bulunduğu takdirde panoramik şehir turu da yapılabilir. Hiroşima’da bulunan Barış Anıt Müzesi, Atom Bombası Domu görmek, bölgede yaşanan felaketi anlamak ve felaketin kurbanlarını tüm insanlığın ortak vicdanı adına anmakta yapılması gerekenlerin başında gelir. Bunun dışında Kobe’de İngiliz evlerini görmek, teleferikle şehri kuşbakışı izlemek, Kobe Kulesi’ni ve Müzesi’ni ziyaret etmek diğer alternatiflerdendir. Japonya bunların dışında Hatsukaichi, Nara, İse, Şibuya gibi gezilmesi ve görülmesi gereken bölgelere sahiptir.

Koya Dağı

Koya Dağı

Osaka’dan 2 saat uzaklıkta yer alan bu dağ Budizm’in en önemli manastırlarından birisine ev sahipliği yapar. 120 adet tapınağın olduğu dağ her yıl 1 milyon ziyaretçiyi ağırlar.

Hiroşima Barış Anıtı Müzesi

Hiroşima Barış Anıtı Müzesi
Hiroşima Barış Anıtı Müzesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan olayların sergilendiği ve atom bombasının bıraktığı etkileri gösteren bir müzedir. Japon tarihi için oldukça önemli bir yere sahip olan bu müze küçük olmasına rağmen ziyaretçilerde derin etkiler bırakır.

Miyajima

Miyajima
Miyajima

Doğası ve tapınakları ile ilgi çekici olan bu bölgeye feribotla ulaşım mümkündür. Bir ada olan bu bölgede geyik avcılığı da yapılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir