İçindekiler

ABD’nin Alsaka Eyaleti’nin başkenti olarak, Juneau’nun bir metropol olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak, bu tarihi kasabanın tarih açısından sunacağı daha çok şeyi var ve ilginç olarak sadece uçak ya da tekneyle ulaşabilirsiniz, karayoluyla ulaşılabileceğiniz herhangi bir yol bulunmamaktadır.

Eski ve yeni bir merkez olan Juneau, yolcu gemilerini, balıkçı teknelerini ve deniz uçaklarını görebileceğiniz Alaska şehirlerinden biridir. Şehir merkezi, görülecek ve yapılacak çeşitli farklı şeylere sahiptir, ancak insanların Juneau’yu ziyaret etmelerinin ana nedeni, şaşırtıcı doğal manzara ve bol vahşi yaşam alanlarıdır.

Juneau Şehrinde Yunus ve Balinaları İzleyebilirsiniz

Juneau

Nisan ve eylül ayları arasında, bu muhteşem deniz canlılarına doğal yaşam alanlarını keşfedebilirsiniz. En çok aranan balinalar, göç eden kambur balinalar ve sakin orcaslardır. 500’den fazla kambur balina, yaz ayları boyunca evleri olan Güneydoğu Alaska’nın İç Geçidi’ne gidiyor.

Büyük teknelerden sadece birkaç yolcunun yakın teknelerine kadar yapabileceğiniz birçok farklı tur var. Çoğu operatör, seyahatiniz sırasında balinaları görmenizi garanti edecek, balinaların orada olduğundan eminiz.

Juneau Şehrinde Buzullu Nugget Şelalesi

Nugget Şelalesi
Nugget Şelalesi

Buzulun yanında bulunan Nugget Şelalesi başlı başına doğa severler için Juneau şehrine bir ziyaret sebebi olabilir. Şelaleye 2 mil uzunluğunda kısa bir yürüyüş yapın. Yürüyüş en acemi yürüyüşçüler için bile kolaydır.

Şelalenin önünde büyük bir kumsal ve arka planda buzul göreceksiniz. Şelaleyi farklı fotoğraf noktalarından gözlemleyebilir ve hava şartlarının iyi olması durumunda yukarı çıkabilirsiniz.

Mendenhall Gölü’nün etrafındaki şelaleye giden yol boyunca, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Bir yürüyüşe çıktığınızda yağmurun yapmasını hesaplamanız gerekir kısa bir yürüyüşte bile ıslanmanız oldukça olasıdır.

Alaska Devlet Müzesi, Juneau Şehrindedir

Juneau

Bu müze, Alaska tarihinin hikayesini anlatan eserler ile doludur. Kasaba ve devletin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu başlangıç ​​için harika bir yerdir. Sergiler, güzel sanatlar, madencilik, balıkçılık, ormancılık ve turizm gibi konuları sergileyen ve Rus-Amerikan döneminden ve İkinci Dünya Savaşı’ndan söz etmeyen bölümler halinde düzenlenmiştir.

Ayrıca, erken bir yelkenli geminin kopyasına tırmanabileceğiniz ve hem çocuklar hem de yetişkinler için aktiviteler sunan bir keşif odası da bulunmaktadır. Her yaz yeni bir geçici değişim sergisidir ve devlet kütüphanesini ve ulusal arşivleri de barındırır.

Mendenhall Buzulu ve Ziyaretçi Merkezi

Mendenhall Buzulu

Muhtemelen turistlerin Juneau’yu ziyaret etmelerinin en popüler nedenlerinden biri Mendenhall Buzulu’nu ziyaret etmektir. Buzulda yürüyüş yapmak isteyip istemediğinize dair harika manzaralar ve fotoğraf fırsatları var. Buzulla ilgili en büyük şey, sürekli değişmesidir, değişen buz yüzünden her ziyaret farklı ve başka bir manzaraya sahip.

Ziyaretçi merkezinde Mendenhall Glacier’devahşi yaşam, tarih, buzul ve jeolojik değişimlerle ilgili 15 dakikalık farklı filmler gösterilmektedir.

Bölgede ayrıca bolca yaban hayatı var, ancak bu, yılın belirli zamanlarında açık havada yemeklere izin verilmediği anlamına geliyor. Bu bölgeye karayolu, feribot ve aynı zamanda yolcu gemisi terminali ile kolayca ulaşılabilir. Yani, ziyaret etmemek için bahaneniz yok.

Juneau’da Bulunan St. Therese Tapınağı

Therese Tapınağı

Juneau şehir merkezinin 22 mil kuzeyinde bulunan bu tapınak, tüm inançlı insanları ve dünyanın her yerinden gelenleri ağırlıyor ve 80 yıldır buna devam ediyor.

Lisieux St. Thérèse, Alaska, misyoner ve Juneau Piskoposunun koruyucu azizidir. Hayatında önemli olan her şeyin bizim büyük işlerimiz değil, büyük sevgimiz olduğunu söyleyen alıntı ve yazıları ile tanınıyor.

Bu güzel kilisede sadece sevgi ve saygıları değil, aynı zamanda manevi deneyimlere de katılabilirsiniz. Tapınak sadece huzurlu ve sakin bir yeri ziyaret etmenizi sağlamakla kalmıyor aynı zamanda keşfetmek ve eğlenmek için güzel bahçelere de sahip.

Glacier Bahçeleri Yağmur Ormanı Macerası

Glacier Bahçeleri

Evet, Juneau’da kendinizi meşgul edecek pek çok doğal cazibe merkezi var. Ancak, yağmur ormanı bahçeleri keşfetmek için güzel bir yaratıcı cazibe merkezidir. Sahipleri kendi görüntüleri ile gerçekten yaratıcı olmuştur ve ağaç sanatı, çiçek kuleleri ve güzel yağmur ormanı sizi kendine hayran bırakacaktır.

Ziyaretiniz sırasında, bitkiler ve çiçekler hakkında bilgi sahibi olacak ve Juneau’nun muhteşem panoramik manzarasını seyredebileceğiniz tam rehberli turlara katılabilirsiniz. Ayrıca yerleşik bir kel kartal yuvası var, bu yüzden bu muhteşem hayvanları da burada görebilirsiniz.

Juneau Kartal Plajı

Juneau Kartal Plajı

Juneau’daki Glacier Otoyolu’nda Eagle Plajı’nı bulacaksınız. Kel kartalları doğal ortamlarında görebilmeniz için harika yerlerden biridir. Plaj o kadar büyük ki, yürüyebilir ve kendi başınıza geniş bir alanı deneyimleyebilirsiniz. Kel kartalları doğal ortamlarında hem yakından hem de uzaktan olarak göreceksiniz.

Bir ipucu düşük gelgit zamanında kel kartalları daha sık görebilirsiniz çünkü balık yakalamak için inerler. Bu, Alaska’daki vahşi doğada bu güzel kuşları görmek için en iyi yerdir.

Altın Kayış Mount Roberts Tramvay

Roberts Dağı

Roberts Dağı’nın rotası ve tramvayı, dağ zirvesini keşfetmenize yardımcı olacaktır. Altı dakikalık tramvay yolculuğu, Gastineau Kanalı, Douglas Adası ve Juneau kentinin muhteşem manzaralarını sunmaktadır.

Tramvay yolculuğu manzaraya değecek ve buradan da iz ve ziyaretçi merkezinin tadını çıkarabilirsiniz. Etkileşimli sergileri keşfederken hedef, doğa ve vahşi yaşam hakkında bilgi edinebilirsiniz. Daha da muhteşem manzaralar için yürüyüş parkurunu Gastineau Peak’e götürebilirsiniz.

Juneau Şehrinde Nehir Rafting Turları

Rafting

Bu bölgedeki engin ve güzel nehirler ve göller nedeniyle, su sporu aktiviteleri sunacak birçok tur operatörü var. Nehir rafting turları, beyaz su maceraları ve doğal bir sal gezisi arasında seçim yapmanıza izin verir. Bu, yaşınız ya da yeteneğiniz ne olursa olsun suda biraz zaman geçirebileceğiniz anlamına gelir.

Asıl mesele şehir dışına çıkmak ve doğada biraz zaman harcamak ve taze dağ havasının faydalarını görmek.

Juneau Şehrindeki Madencilik Müzesi

Bu, madenleri ve madenciliği ziyaretçilere tanıtmak için kurulmuş küçük bir müzedir. Bir tur atabilirsiniz, ancak sergiler iyi etiketlenmiş ve açıklanmış olduğundan gerçekten bir rehbere ihtiyacınız yok.

Altın toplamanın erken tarihi hakkında bilgi edinebilir ve burada çalışanmadenciler, maden ve eski madencilik makineleri ve eserlerini keşfedebilirsiniz.

Müzeye yaptığınız ziyaretten sonra, önünüzdeki nehirde altın aramaya çalışabilirsiniz. Bir tava al ya da kendin getir ve kendi aramanı yapmak için nehirden gelen suyu süz. (Büyük ihtimalle bulamayacaksınız ancak yine de denemesi hoş olabilir.)


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir