Afrika kıtasının batısında yer alan Kamerun’un başkenti Yaunde’dir ve ülkenin en büyük ikinci kenti olma özelliğine sahiptir. Ülke Afrika kıtasının dil, inanış ve geleneksel yapı olarak bir yansıması olduğu için “Minyatür Afrika” olarak anılır.

Kamerun genelinde ekvator iklimi hakimdir. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem Kasım – Şubat ayları arasıdır. Kamerun’un kuzey kesiminde ilkbahar ve sonbahar ayları oldukça yağışlı geçer. Güney bölgelerde ise yağış yıl içine dağılım gösterir. Ülke ziyareti için Temmuz – Şubat ayları tavsiye edilmez. Bu dönem şiddetli yağışların yaşandığı dönemdir. Kamerun ile Türkiye arasındaki saat farkı 2’dir. Kamerun ülkemize göre 2 saat geridedir.

Kamerun’a gitmeden önce oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı önlem amaçlı yaptırılması gereken bazı aşılar vardır. Ülkeye gitmeden önce kontamine su veya yiyeceklerle bulaşabilecek hastalıklara karşı Hepatit A ve tifo aşısı yaptırılması gerekir. Polio (Çocuk felci) aşısı yaptırılması önerilir. Tedbir amaçlı sarı humma aşısı ve sıtma aşısı da yaptırılabilir.

Kamerun
Kamerun

Kamerun Türk vatandaşlardan vize ister. Ülke ziyaretlerinde resmi heyet mensubu olmayan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri de vize uygulamasına tabi tutulur. Resmi heyet mensubu olan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri ise 90 günü geçmeyecek şekilde ülkeye vizesiz giriş hakları vardır. Kamerun vizesi Kamerun İstanbul Fahri Konsolosluğu’ndan alınır.

Kamerun
Kamerun

Vize alabilmek için pasaportunuzun Kamerun seyahatinizin dönüş tarihi itibarı ile en az 6 ay daha geçerlilik süresi olması gerekir. Pasaportun yırtık ve yıpranmış olması sorun yaratabilir. Pasaportta Kamerun Vizesinin istanbul yapıştırmak için en az 1 tane boş vize sayfası bulunması gerekir. Vize işlemlerinde başvuru formu eksiksiz olarak doldurularak 1 adet fotoğrafla birlikte teslim edilir. Vize başvurusunda vize almak istediğine dair şahsi olarak dilekçe yazılır. Sarıhumma aşısı olunduğuna dair sertifika da vize başvurusunda istenir.

Kamerun’a gitmek için en konforlu ve hızlı ulaşım havayolu ile gerçekleştirilir. İstanbul’dan Kamerun’un başkenti Yaounde’ye direkt uçuş seferleri vardır. Ülkeye varış süresi yaklaşık olarak 7 saattir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir