Başkenti Yaoundé olan Kamerun, Afrika‘nın orta kısımlarının batı tarafında yer alır. İngilizce ve Fransızca’nın konuşulduğu ülkenin ekonomisi ise büyük ölçüde tarıma dayalıdır.

Kamerun içerisinde genel olarak tropikal iklim özellikleri görülür. Bunun sonucu olarak da ülke içerisinde sıcaklık değerlerinin yüksek olduğu yağmur sezonları yaşanır. Ülke içerisinde yükseklik her bölgede aynı olmadığı için farklı sıcaklık ve yağmur değerleri gözlenir. Gece ve gündüz sıcaklık farkları yüksek bölgelerde daha belirgindir.

Kamerun’un güney ve sahil kesiminde ekvatoral iklimin bütün özellikleri görülür. Yıl boyu sıcaklık değeleri 25-30 derece civarlarında seyreder. Bu bölge aynı zamanda yıl boyunca düzenli olarak yağış da alır.

Kamerun
Kamerun

Kuzey kesimlerde ise kurak iklim hakimdir. Çad Gölü’nün de yer aldığı kuzey kesimlerde çöl ikliminin özellikleri görülür. Bu bölgelerde yağış miktarları yıl boyunca oldukça az miktarlarda seyreder. Ülkenin orta kısımları bol yağış alsa da bu yağışlar dönemliktir. Yaklaşık olarak 6-7 ay kurak dönemler yaşanır. Kamerun içerisinde güneyden kuzeye doğru gidildikçe yağış miktarları azalmaya başlar.

Ülkenin kuzey tarafında Eylül-Ekim ve Nisan-Mayıs yağışlı geçer. Güneyi ise genel olarak yıl boyunca yağışlıdır. Ülkeye yağışların az olduğu Kasım-Şubat ayları arasındaki dönemde gidilmesi tavsiye edilir. Temmuz-Ekim arasındaki dönemde yağışlardan dolayı birçok yol kapanır ve ulaşım zorlukları çekilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir