Dünya genelinde ilgi gören bir açık hava etkinliği olan kampçılık doğa sporlarının da önemli bir parçasıdır. Gidilecek yerle birlikte değerlendirildiğinde doğru malzeme seçimi ile daha rahat bir kamp dönemi geçirilebilir.

Kampçıların işlerini kolaylaştıracak malzemeler 

Dağcılık Batonları: Kamp kurulacak yere yürüyecek olan kişiler için oldukça önemli olan batonlar doğa tırmanışları ve yürüyüşlerinde yükü kollara paylaştırır ve rahatlık sağlar. Bu malzeme, dağcı çantalarının içerisine rahat bir şekilde sığar.

Harita ve Pusula: Doğayla baş başa kalındığı düşünülürse kamp döneminde kolay bir şekilde yön bulmak için pusula ve harite mutlaka çantada yer almalıdır.

Korumalı Şapka: Güneşli havalarda kamp yapacak kişiler için ense ve alın bölgesini korumaya yardımcı olması bakımından kullanılması gerekir.

Su Arıtma Filtreleri: Her türlü arazi koşulunda kullanılabilen, yürüyüş ve konaklamada da kurulabilen su arıtma filtreleri, hayati bir gereksinim olan suyu daha temiz ve rahat bir şekilde içmeyi sağlar. Tablet olarak da satılan su arıtma cihazları, uzun dönem kamp yapacak kişiler için önemli bir araçtır.

Olta: Kamp kurulacak olan bölgede deniz veya nehir varsa yemek ihtiyacını karşılamak için balık tutulabilir. Basit düzenekli bir olta bu alanlarda çadır kuracak olan kişiler için tercih edilebilir.

Magnezyum Çubuğu: Bu malzeme yemek yapmak ve ısınmak için ateş yakmada kullanılır. Kibrit veya çakmağın kaybolması durumunda çelik bir çubukla birlikte kullanıldığında kolay bir şekilde ateş yakılmasını sağlar.

Düdük: Acil durumlarda sesin duyurulması için düdük küçük ama etkili bir malzemedir. Bir iple boyna asılan düdük grup yürüyüşlerinde uyarı amaçlı da kullanılabilir.

Termal İçlikler: Soğuk hava koşullarında vücut ısısını dengede tutan bu kıyafetler, ıslandığı zaman da çabuk kuruduğu için kullanışlıdır.

Polar Mont: Kış mevsiminde tüm gün giyilebilen yazın ise akşamları kullanılabilen polar mont, yapısı dolayısıyla su geçirmez. Pamuklu kıyafetler yerine bu tarz giyeceklerin alınması daha doğrudur.

Yemek Pişirme Araçları: Kampçılar için özel olarak üretilen küçük veya orta boydaki tencereler, katlanabilir çatal ve kaşıklar çantada kolay bir şekilde taşınabilir. Isıya dayanıklı olan bu malzemeler ateşte yemek pişirilmesi için tercih edilebilir. İçecek ihtiyacı içinse termos uygun bir malzemedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir