Tatil, spor ve keşif için yapılan kamplarda yemek yapmak için her zaman elverişli şartlar oluşmayabilir. Kampın amacına, kurulduğu alana ve mevcut malzemelere göre çeşitli kamp yemekleri yapmak mümkündür. Az malzeme ile kısa zamanda lezzetli ve pratik kamp yemekleri yapabilmek için birkaç püf noktasını bilmeye ihtiyaç vardır. Kampta yemek yapabilmek için birkaç ön koşul şu şekilde sıralanabilir:

  • Uygun ve kullanışlı gıda malzemeleri ile kamp yapılmalıdır: Kolayca taşınacak kadar hafif, uzun süre dayanıklı, besin değerini dengeleyecek miktarda, doyurucu ve kamp alanının hava koşullarına uygun olacak özelliklere sahip olmalıdır. Hafif malzemeler için cam kavanoz yerine teneke içerisindeki konserveler kullanılmalıdır. Teneke konserveler cam kavanozlara göre daha hafiftir ve pişme süresi daha kısa olur. Böylece taşırken fazla enerji harcamadan ana yemekler getirilebilir. Uzun süre dayanıklı olan patates ve soğan gibi malzemeler de kullanılmalıdır. Özellikle doyuruculuk açısından patatesin erzak çantasında mutlaka bulunması gerekir. Yumurta, domates gibi kısa sürede çürüyüp bozulan malzemeler kamp yemeği için uygun değildir. Uzun yürüyüşlerden oluşan kamplarda protein ve enerji ihtiyacını karşılamak için kurutulmuş soya fasülyeleri taşınabilir. Böylece yumurta yerine alternatif bir kamp yiyeceği olabilir. Dayanıklılık için kuru, paketlenmiş ve hava almayan gıdaların olması önemlidir.
kamp
kamp
  • ​Pişirme işlemine özen göstermek gerekir: Kamp yemeği yaparken altın kural doğru bir şekilde pişirme işlemini gerçekleştirmektir. Kullanılan malzemeye göre pişirme işlemi değişebilir. Kamp tüpü üzerinde makarna ya da konserve sebze gibi kısa sürede pişebilen yiyecekler hazırlanmalıdır. Patates ya da baklagil gibi uzun süre pişmesi gereken yiyecekler tüpün ömrünü kısa sürede bitirir. Patates ve baklagil odun ateşinin yakıldığı kamplarda pişirilir. Normalden çok daha az bir yağ ile tüm yiyecekler pişirilebilir. Deniz kenarı dışında kurulan kamplarda odun ateşi yakmak pek mümkün olmadığından genelde kısa sürede pişen yiyecekler hazırlanır. Kamp yemeği mideyi yormamalı, alerjik reaksiyonlar oluşturacak seviyede yağ ve baharat içermemelidir. Her öğün için yemek hazırlanmalı, kişi sayısı ile eşit oranda pişirilmelidir. Kamp yemeğinin artması durumunda saklama koşulları olmadığı için daha sonra tüketilmesi mümkün olmaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.