İçindekiler

Pek çok doğal güzelliğin dışında çok sayıda kültüre de ev sahipliği yapan Kanada, her mevsim milyonlarca turisti büyük bir misafirperverlik ile ağırlamaya devam ediyor. Tarihi yerleri, festivalleri ve kendine has dokusu ile doyamayacağınız bir tatil yaşayabileceğiniz bu muhteşem ülkede ayrıca birçok gezilecek yer de bulunuyor. Buna göre siz de Kanada’yı ziyaretinizde en ünlü noktaları ziyaret etmek istiyor ve bu nedenle Kanada gezilecek yerler nelerdir diye merak ediyorsanız sizin için özel olarak derlenen Kanada’nın en özel gezi noktalarına göz atabilirsiniz.

 

KANADA GEZİLECEK YERLER

Kanada’da seyahat etmek, ziyaretçilere kültür, doğa, macera, gezi ve her türlü aktiviteden yararlanmak için çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Turistler ülkeyi gezdikçe inanılmaz manzaralar, kültürel etkiler, eşsiz şehirler ve ilginç cazibe merkezlerinin bir karışımını bulacaklar. Batı Kanada, Vancouver ve Calgary gibi şehirler ile, Rocky Dağları’nın güzel manzarasıyla ünlüdür. Batı Kıyısı’ndaki Vancouver Adası, eski ormanları, plajları ve engebeli kıyı sahili ile birlikte British Columbia’nın başkenti Victoria’ya ev sahipliği yapmaktadır. İç kısımda ve dağlarda yer alan Banff Ulusal Parkı ve Jasper Ulusal Parkı, ülkenin en ünlü turistik mekanlarından sadece bir kaçıdır. Turkuaz renkli gölleri zirvelerle çevrelenmiş, kartpostalların konusu ve ziyaretçiler için önemli bir ziyaret noktadır.

Orta Kanada, Büyük Göller de dahil olmak üzere, çayırlar ve daha doğuda, ormanlar ve göllere ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin kalbinde Kanada’nın en büyük şehri Toronto ve yakınlardaki Ottawa başkenti var. Toronto, ziyaretçilerin müzikaller, konserler ve her türlü şovu bulabileceği harika bir eğlence bölgesi olan hareketli bir şehirdir. Aynı zamanda Royal Ontario Müzeleri ve CN Kulesi dahil olmak üzere birçok uluslararası kabul görmüş müze ve turistik mekana ev sahipliği yapmaktadır.

Toronto’dan kolay bir günlük gezi, Kuzey Amerika’nın en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından biri olan Niagara Şelalesi olarak seçilebilir. Ottawa’da ziyaretçiler ülkenin ulusal müzelerinin çoğunu bulacaklar. Ana ilgi alanlarından bazıları Kanada Ulusal Galerisi, Parlamento Binaları ve Rideau Kanalı’dır ve yıl boyunca pek çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Niagara Şelaleleri

Niagara Şelaleleri

Horseshoe, American Falls ve Bridal Veils Fall olmak üzere üç farklı şelaleden meydana gelen Niagara Şelaleleri, Kanada gezilecek yerler listesinde en önemli doğal güzelliklerden birisi. Adını üzerinden aktığı Niagara Nehri’nden alan bu şelaleler, Kanada ve ABD’nin ortak sınırlarında yer alıyor. Dünyanın en ünlü şelaleleri olarak da bilinen Niagara Şelaleleri’nin ortalama 100 asır önce Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki buzların sebep olduğu çökmelerle meydana geldiği söyleniyor. Rafting ve bot gibi farklı pek çok su sporu aktivitesini yapabileceğiniz Niagara Şelaleleri, aynı zamanda fotoğraf çekmek için de Kanada’daki en mükemmel adresler arasında.

Victoria

Victoria 
Victoria

Victoria Dağları tarafından çevrelenmiş, tüm Kanada’daki en ılıman iklime sahip olan ve Vancouver Adası’nın güney ucunda yer alan Victoria şehri, sıcak Kuzey Pasifik rüzgarlarının estiği, adeta bir cennet gibidir. Bu güzel şehirde parklar ve bahçeler yıl boyunca yeşillik ve çiçeklerle çevrelenmektedir ve aileler başta olmak üzere tüm türdeki gezginler için uygun yerler barındırmaktadır. Sadece dar Juan de Fuca Boğazı, (Kuzey Amerika’nın Pasifik kıyısındaki en büyük adası) ABD’nin Olimpik Yarımadası’ndan sık sık karla kaplı tepeleriyle ayrılıyor. Britanya Kolombiyası’nın başkenti olan Victoria sessiz, gökdelensiz ve büyük ölçüde idari yapıların bulunduğu bir şehirdir. Bu cazibe merkezlerine, Victoria dönemine ait miras binalarını ve atmosferini koruyan güzel Inner Limanı’nın etrafında yer alan bir şehir alanı eklenmiştir. Empress Hotel’de insanlar gün boyunca öğleden sonra çayı için toplanıyor. Kanada’nın en nadide şehirlerinden biri olan Victoria’yı ziyaret etmek için pek çok sebebiniz var.

Yellowknife

Yellowknife

Ağaç sınırının güneyinde yer alan modern Yellowknife şehri, kuzey köknar ormanının ağaçsız tundra olduğu bir geçiş bölgesinde, cüce köknar, huş ağacı ve kavak ağaçlarının bulunduğu bir bölgede yer almaktadır. Kuzeybatı Toprakları başkenti Büyük Köle Gölü kıyılarındaki en büyük topluluktur ve adı yerel İlk Milletler’in uzun süre kullandığı bakır bıçaklardan türemiştir. İlk milletlerin oluşmaya başladığı dönemde yaşayan insanların devamı, binlerce yıldır Yellowknife bölgesinde avlanıyorlar. Öte yandan Avrupalılar, ilk olarak 1934-5 yıllarındaki altın dönem sonrasında kalıcı olarak yerleşerek, 18. yüzyılın sonlarında ortaya çıktılar. Soğuk kuzeydeki ilk çarpışma oldu (ortalama sıcaklık: -6 ° C), 1944’te ikinci bir altın dönem daha meydana geldi. O zamandan beri topluluk kuzey Kanada’nın sınır merkezine doğru gelişti. Yellowknife’deki altın ve elmas madenleri Kanada’nın en büyükleri arasındadır ve kasabanın büyümesini teşvik etmiştir. Nüfus rakamları, aslında tüm hikayeyi anlatıyor: 1961 yılında Yellowknife’nin 3,250 nüfusu vardı, bugün toplamda altı kat arttı. Kanada’nın pek bilinmeyen ancak, sahip olduğu kültürel ve tarihsel farklılıkları ile görülmeye değer bir kentidir.

Halifax

Kanada’da, yenice inşa edilmiş bir çok gökdelene sahip olan Halifax, tarihini de olabildiğince korumuş bir şehirdir. Şehir sadece Nova Scotia’nın başkenti değil, aynı zamanda Kanada’nın Denizcilik illerinin ticari merkezi ve aynı zamanda altı üniversite ve koleje ev sahipliği yapan bir eğitim merkezidir. Şehrin güzel doğal limanı, tüm uzunluğu boyunca rıhtım, iskeleler, parklar ve endüstri ile Atlantik kıyı şeridinin muhteşem manzaraları ile dikkat çekmetedir. Liman ve denizciliği tarihi hala şehirde yaşamı şekillendiriyor. Halifax’ta yapacağınız bir çok şey bulacaksınız – Merkezinde roll-up eğlence sahnesinden, deniz müziği, müzeleri ve turistik mekanlarına kadar pek çok farklı aktivite yapabilirsiniz. Şehir, sahip olduğu modern ve tarihi bir çok unsuru ile ziyaret edilmeye değerdir.

Winnipeg

Winnipeg

“Kırların Başkenti” olarak tanınmış Winnipeg, Kırmızı ve Assiniboine Nehirleri’nin birleştiği noktada, Atlantik ve Pasifik okyanuslarından eşit mesafede yer almaktadır. 1738’de kürk ticareti sonrası Fort Rouge’un kuruluşundan bu yana, Winnipeg Manitoba’nın başkenti haline gelmeye başlamıştır. Sanatta bir lider olan Winnipeg, tiyatro ve bale ile konserler ve opera gibi her şeyi sunan çok aktif bir kültürel yaşama sahiptir. Bazı cazibe merkezleri arasında yaz aylarında Forks Market, Assiniboine Park ve Manitoba Müzesi sayılabilir. Ancak kısa bir süre önce inşa edilen Kanada İnsan Hakları Müzesi, artık şehirlerin görülmesi gereken yerlerinden biridir ve hem Winnipeg hem de Kanada’ya büyük bir katkı sağlayacaktır. Etnik çeşitlilik, birçok etnik grubun listesine giren Britanyalılar, Almanlar ve Ukraynalılar’dan oluşmaktadır ve bu Winnipeg’in ayırt edici özelliklerinden biridir. Fransız çeyreği St. Boniface, Québec’in batısındaki en büyük Francophone topluluğuna sahiptir.

Hamilton

Hamilton

Calgary

Calgary

Rocky Dağları’ndan esen sıcak kış rüzgarlarının, soğuk günlerde dahi şehir merkezini gezilecek bir yer haline getirdiği Calgary kenti, Kanada’nın önemli turistik bölgelerinden biridir ve kesinlikle ziyaret edilmesi gereken pek çok tarihi ve doğal yerler barındırmaktadır. Rocky dağlarının, tanınmış milli parklarıyla yakınlığı, Calgary’yi kayak, yürüyüş veya gezi turları için mükemmel bir seçim haline getirmektedir. Fakat şehirde eğlence vb. arayanlar için de yapılacak çok şey var. Calgary Tower’daki muhteşem manzaradan Temmuz ayında düzenlenen dünyaca ünlü Calgary Stampede’ye kadar pek çok dikkat çekici detay bulabilirsiniz.

Newfoundland

Newfoundland

Newfoundland’ın başkenti, dünyanın en güzel doğal limanlarından birinde muhteşem bir yer kaplamaktadır ve Kanada’nın görülmeye değer en iyi şehirlerinden biridir. Kayalıklarla çevrili 200 metrelik bir pasaj olan “Narrows” ile girilen liman, korunan bir havzaya doğru genişliyor. Şehir tartışmasız bir şekilde Kuzey Amerika’daki en eski “Avrupa” kasabası ve yaklaşık 1500’den beri liman çeşitli ülkelerden gelen balıkçı gemileri tarafından bir üs olarak kullanılıyordu. Bugün, farklı renklerde boyanmış kare, düz çatılı ahşap evler St. John’s’tur. Birçoğu Viktorya dönemine geri götürecek nitelikler taşımaktadır. Ne yazık ki, 18. ve 19. yüzyılda şehri yutmuş olan yangınlardan dolayı az sayıda insan hayatta kalmıştır. Günümüzde tarihi ve kültürel miras alanları ile görülmeye değer bir Kanada şehridir.

Edmonton

Edmonton

Kuzey Saskatchewan Nehri’nin yaklaşık olarak her iki yakasında da parçası bulunan bir yerde, Alberta’nın başkenti olan Edmonton, eyaletin merkezindeki konumuyla, ticari ve turistik açıdan oldukça büyük bir öneme sahiptir. Erken kürk ticareti, Kanada demiryolu, 1897/1898 Klondike altın madenciliği, Alaska Karayolu ve petrol ve doğal gaz çıkarma dahil olmak üzere değişen ekonomik güçler, şehir üzerinde bir sallanma etkisi oluşturmuştur. Bu ekonomik refah ile Edmonton, mükemmel tiyatrolar ve müzeler inşa ederek sanat ve kültüre yatırım yapmıştır. Ancak şehrin en büyük şöhret iddiası, dünyanın en büyük eğlence ve alışveriş merkezlerinden biri olan West Edmonton Mall’dır. Uzun soğuk kışlarda bile, sıcaklığın ortalama -15 ° C olduğu zaman, alışveriş yapanların hâlâ oyalanmaya başladıkları görülüyor.

Toronto

Toronto

Kanada’nın şehirleri ve kasabaları, gezginlere, şık, kozmopolit merkezlerden dağ tatiline ve deniz kıyısı şehirlerine kadar çeşitli deneyimler sunmaktadır. Ülkenin kalbinde yer alan, Kanada’nın en büyük şehri Toronto’dur ve Kanada’nın sanat ve kültür sahnesinin en önemli yeridir. Yakınlarda, Fransızca konuşulan Québec eyaletinde, Montreal moda, kültür ve tarihseverler için ünlü bir destinasyondur. Batı’da, Vancouver ve Victoria, Batı Kıyısı şehirlerine iki farklı bakış açısı sunar, ancak her birinin sunabileceği benzersiz bir şey vardır. Whistler ve Banff dağ kasabaları, güzel dağ manzaralarına dalmak ve harika açık hava alanlarının tadını çıkarmak için güzel yerlerdir. Doğu Kanada zengin bir deniz mirası ve dost canlısı insanlar ile kendi başına bir kültüre sahiptir. İkonik Niagara Şelalesi, Kanada’yı ziyaret eden, hayal kırıklığına uğramayan ve ülke çapında dağılmış olan ziyaretçilerin görülmesi gereken bir diğer cazibe merkezidir.

Dünyanın en önemli çok kültürlü şehri olan Toronto aynı zamanda Kanada’nın en büyük metropol şehridir. Toronto, dinamik bölgelerden doğal harikulalere, tarihi yerlere ve müzelere, alışveriş merkezlerine ve eğlence parklarına kadar  herkes tarafından ilgi görebilecek şeylere sahiptir. Ontario’nun başkenti ve ülkenin en büyük şehri olan Toronto, müzelerden ve galerilerden dünyaca ünlü CN Kulesi’ne ve sadece kıyıya yakın, Toronto Adaları’na uzanan turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehir ayrıca en yeni müzikaller ve diğer sahne sanatları ile tarihi Distillery Bölgesi’ne ev sahipliği yapan hareketli bir Eğlence Bölgesi sunmaktadır. Birbirinden yürüme mesafesindeki en gözde cazibe merkezlerinin çoğu ve uzun mesafeleri kapsayacak bir metro sistemine sahip olan Toronto ve şehir merkezini gezmek nispeten kolaydır  Kanada ziyaretiniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken önemli bir yerdir. Olimpiyatlara da bir zamanlar ev sahipliği yapmış olan şehir, Kanada’nın görülmeye değer en dikkat çekici yapılarının bulunduğu yerdir.

Vancouver

Vancouver

Dağlarla çevrili konumu ve halk plajları ile Vancouver, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olmayı hakedecek çok şeye sahip bir Kanada şehridir. Vancouver şehir merkezi, Georgia Boğazı’ndaki bir yarımadada, güneyde Fraser Nehri’nin deltası ve kuzeyde derin bir fiyord ile iç bölgeye (Burrard Inlet) kadar uzanır. Ayrıca kuzeye doğru, Kıyı Dağları’nın karla kaplı aralıklarının güzel manzaralarını görebilirsiniz. Geniş parkları ve yıl boyunca nispeten eşit iklim koşulları ile Vancouver, eğlence etkinlikleri için bir cennettir. Ama aynı zamanda yoğun bir kültürel yaşama sahiptir ve modern şehir merkezi kolayca yürüyerek keşfedilebilir. Doğal şehir, yakınlardaki Whistler bölgesinde düzenlenen 2010 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapması ile daha da tanınmıştır.

Monreal

Monreal

Ticaret merkezi ve kozmopolit bir şehir olmasıyla St. Lawrence’de olduğu gibi Monreal de çok önemli bir Kanada şehridir. Şehre ilk gelen kişi, 1535 yılında Jacques Cartier olmuştur ve Fransız kral Birinci François için şehirden toprak satın almıştır. Ardından 1642’ye kadar Paul de Chomedey’in burada Ville Marie de Mont-Réal adlı küçük bir görev istasyonu kurması şehrin gelişmesindeki en büyük katkıyı sağlamıştır. Bu orijinal yerleşim yeri, bugün dünyanın en büyük ikinci Fransız şehri olan Montréal’dir. Şehrin büyüklüğüne rağmen, turistlerin ilgisini çeken Montreal’in turistik bölümleri nispeten kompakt mahallelerdedir. Büyük müzeler ve sanat mekanları, şehrin en zarif caddesi olan Rue Sherbrooke’u bulabileceğiniz Centre-Ville (şehir merkezi) bölgesinde yer almaktadır. Şehrin omuriliği ve birçok müzenin ve diğer kurumların da bulunduğu yerdir. Rue Ste-Cathérine, Montréal’in ana alışveriş caddesi olup mağazalar, dükkanlar ve restoranlarla dolu yoğun bir caddedir. Montreal, Kanada ziyaretiniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir şehirdir ve turistik cazibe merkezleri ile görülmeye değer pek çok tarihi içerisinde barındırır.

Stanley Park

Stanley Park

Kanada’nın en büyük merkezlerinden birisi olan Vancouver’de yer alan Stanley Park, Kanada gezilecek yerler listesinde en çok rağbet edilen noktalar arasında. Ülkenin en önemli kamu parkı olarak da bilinen Stanley Park,1881 yılından bu yana misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Zengin bitki örtüsü, Kızılderili totemleri, yürüyüş parkurları ve çeşitli canlı türleri ile bu muhteşem parkı Kanada’ya gelmeniz durumunda mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Old Quebec

Old Quebec

Quebec eyaletinde bulunan ve aynı ismi taşıyan tarihi bir mahalle olan Old Quebec, pek çok kişi tarafından Latin Mahallesi olarak da adlandırılıyor. Koruma altında olan bölgenin Kanada’nın en çok turist çeken yerlerinden birisi olduğunu söylemek mümkün. Tarihi yapıların yoğun olduğu Old
Quebec’te birbirinden görkemli tarihi evleri ya da kaleleri ziyaret edebilir ve Kanada’nın muazzam tarihine tanıklık edebilirsiniz.

Notre Dame Bazilikası

Notre Dame Bazilikası

Old Montreal’da yer alan Notre Dame Bazilikası, Roma Katolik Kilisesi olarak faaliyetlerine 1830 yılından bu yana devam ediyor. Gotik mimaritarzı ile inşa edilen bu ünlü bazilika, 79 metrelik uzunluğu ve 46 metrelik genişliği ile dikkat çekiyor. Altın yıldızlar ile süslü tavanı ve mavi rengindeki iç tavanı ile muhteşem bir görünümü olan Notre Dame Bazilikası, Kanada gezilecek yerler içerisinde
ahşap oyma işçiliğinin ve dini heykellerin en güzel örneklerini görebileceğiniz nadide bir mekan.

Kanada Savaş Müzesi

Kanada Savaş Müzesi

Kanada başkenti olan Ottawa’da kurulan Kanada Savaş Müzesi, 2005 yılından bu yana aktif olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Kanada’nın ulusal askeri tarihinin en önemli koleksiyonlarını bünyesinde barındıran müze, ülkenin en çok turist çeken noktalarından birisi olarak da biliniyor. Madalya, silah ve
üniforma gibi yaklaşık 500 bin askeri araç ve gerecin sergilendiği Kanada Savaş Müzesi, Kanada gezilecek yerler listesinde askeri eserleri incelemekten keyif alanlar için en ideal seçenekler arasında.

Royal BC Müzesi

Royal BC Museum

1886 yılında inşa edilen Royal British Columbia Müzesi, doğal ve beşeri eserler ile birlikte eyalet arşivlerini de bünyesinde barındırıyor. Doğal Tarih, Yerel Tarih ve Modern Tarih galerileri olmak üzere
toplamda üç farklı galerisi bulunan müzede, memeliler, botanik, ihtiyoloji, entomoloji ve paleontolojiye ait pek çok kalıntı da yer alıyor. Kanada’yı ziyaretinizde gezebileceğiniz popüler noktalardan birisi olan bu müze, haftanın her günü binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

Ottawa

Ottawa
Ottawa

Ottawa, Rideau Kanalı’nın Ottawa Nehri’nden ayrıldığı bir bölgede, 1820 ve 1840 yılları arasında kurulmuş ve günümüzün en önemli ticaret ve turizm merkezlerinden biri olarak Kanada’da ziyaret edilmesi gereken bir şehirdir. İngiliz Albay John By (1779-1836) kanal projesinden sorumlu olan kişidir ve kasaba adı, 1854 yılında Ottawa’ya değiştirilene kadar “Bytown” olarak bilinmektedir. Parlamento binaları, Ottawa Nehri’nin yukarısında 1865’te inşa edilmiş devasa yapılardır. Kanada’daki ilk Kanada Parlamentosu’nun 1867’de Kanada’nın  kuruluşundan sonra gelmesi de dikkat çekici bir detaydır. Burada Ottawa Nehri’nin içinden geçtiği Québec eyaletindeki Gatineau’daki tüm turistik mekanlarla birlikte, Ottawa zengin bir kültürel hayata ev sahipliği yapıyor. Ulusal galeri ve Ulusal Sanat Merkezi, opera ve konserler için bir mekân gibidir ve uluslararası düzeyde ünlü kurumları olduğu gibi, üniversiteler ve çeşitli araştırma enstitüleri de buna katkıda bulunmaktadır.

Quebec City

Quebec City

UNESCO Dünya Mirası listesinde adından sıkça bahsettiren ve resmi dil olarak Fransızca konuşulan Quebec City, stratejik açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan St. Lawrence Nehri yakınlarındaki sarp kayalıklar üzerine kurulmuş bir şehirdir. Kuzey Amerika’nın ve Kanada’nın idari bakımdan diğer bölgelerine nazaran oldukça farklı bir anlayışa sahip şehir, adeta kendini ve kültürünü duvarlarla korumaya devam etmektedir. 1608 yılında bugünkü Place Royale’de kürk ticareti kolonisi olarak kurulan kasaba benzeri yerleşke, hızla bir idari merkez haline gelmiş ve bugün Québec Eyaletinin başkenti olmuştur. Haute-Village olarak da bilinen Yukarı Şehir, askeri avantajı için geliştirilmiştir ve Savunma Kalesi’ni ve Château Frontenac ve Şehir Surları gibi şehrin en ikonik simgelerini içerisinde barındırmaktadır. Aşağı Kent ya da Basse-Ville, orijinal yerleşimin bulunduğu ve pitoresk, dar sokakları ve tarihi taş binalarıyla ünlüdür. Kısaca bu şehir, Kanada’nın en dikkat çekici yerlerinden biridir ve gerçekten görülmeye değer pek çok yeri içerisinde barındırır.

Rideau Kanalı

Rideau Kanalı

Kanada Parkları’nın yönetiminde olan Rideau Kanalı, 1832 yılında inşa edilen ve 202 kilometrelik uzunluğu ile muazzam bir büyüklüğesahip olan dünyanın en ünlü kanallarından birisi. Kanada gezilecek yerler listesinde son sırada bulunan ve Ottawa Nehri üzerinde yer alan kanal, 2007 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne de alındı. Sevdiklerinizle birlikte uzun yürüyüşlere çıkabileceğiniz oldukça elverişli yolları bulunan Rideau Kanalı’nda ayrıca bot ile gezi olanaklarını da değerlendirebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir