Montreal Gezilecek Yerler

Ticaret merkezi ve kozmopolit bir şehir olmasıyla St. Lawrence’de olduğu gibi Monreal de çok önemli bir Kanada şehridir. Şehre ilk gelen kişi, 1535 yılında Jacques Cartier olmuştur ve Fransız kral Birinci François için şehirden toprak satın almıştır. Ardından 1642’ye kadar Paul de Chomedey’in burada Ville Marie de Mont-Réal adlı küçük bir görev istasyonu kurması şehrin gelişmesindeki en büyük katkıyı sağlamıştır. Bu orijinal yerleşim yeri, bugün dünyanın en büyük ikinci Fransız şehri olan Montréal’dir. Şehrin büyüklüğüne rağmen, turistlerin ilgisini çeken Montreal’in turistik bölümleri nispeten kompakt mahallelerdedir. Büyük müzeler ve sanat mekanları, şehrin en zarif caddesi olan Rue Sherbrooke’u bulabileceğiniz Centre-Ville (şehir merkezi) bölgesinde yer almaktadır. Şehrin omuriliği ve birçok müzenin ve diğer kurumların da bulunduğu yerdir. Rue Ste-Cathérine, Montréal’in ana alışveriş caddesi olup mağazalar, dükkanlar ve restoranlarla dolu yoğun bir caddedir. Montreal, Kanada ziyaretiniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir şehirdir ve turistik cazibe merkezleri ile görülmeye değer pek çok tarihi içerisinde barındırır.

Mont-Royal Parkı

Mont-Royal, şehrin 233 metre yukarısında bulunuyor ve şehir merkezinin yakınında yeşil akciğer görevi görüyor. Bu güzel parkta gezintiye çıkmak, ziyaretçinin Jacques Cartier ve King George VI anıtlarını görmesini, Lac-aux-Castors’da biraz zaman geçirmesini ve yüzyıllardır birlikte barış içinde yaşamış şehrin farklı etnik gruplarının yer aldığı batı yamacındaki mezarlıklara bakmasını sağlar. Zirveden ya da haçın altındaki bir platformdan, Île de Montréal ve St. Lawrence’ın 51 kilometrelik uzunluğunun tümünün muhteşem bir panoramasını gözler önüne seriyor. Açık günlerde manzara Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Adirondack Dağları’na kadar görülebilmektedir.

Vieux-Montreal (Eski Montreal)

Eski Montréal, 17., 18. ve 19. yüzyıllardan kalma dikkat çekici bir yapıdır. Bölge, deniz kenarı ve iş merkezi arasında olduğu gibi Paris tarzı bir yapılanmayı andırıyor. Birçok tarihi yerleri, sokakları ve simge yapıları yürüyerek en iyi şekilde keşfedilebilmektedir. Burada yapılacak pek çok şey arasında, Pointe-à-Callière arkeoloji ve tarih müzesi, iki katlı Notre-Dame Bazilikası, yeniden canlanan Eski Liman rıhtımı ve Place’in açık hava toplama alanı en çok ziyaret edilen yerler arasındadır.

Botanik Bahçesi

1976 Yaz Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmış şehrin yukarı tarafında bulunan Parc Maisonneuve (Pie IX Metro), Montreal’in olağanüstü hayal ürünü botanik bahçesinin yeridir. Çeşitli bitkiler 30 temalı bahçede ve 10 sergi serasında yetiştirilmektedir, bu nedenle geniş bir iklim yelpazesi temsil edilmektedir. Açık bahçeler, güzel Japon ve Çin bahçelerinin yanı sıra alp, su, tıbbi, gölge, kullanışlı ve hatta zehirli bitkilere adanmışlardır. Güllerin görüntüleri çarpıcıdır ve özellikle ilginç olanı, First Nations halkları tarafından yetiştirilen veya kullanılan bitkilere ayrılmış bir bahçedir. Yükselen seralar tropikal yağmur ormanı, eğrelti otları, orkideler, bonsai, bromeliadlar ve pençe (minyatür Çin ağaçları) içerir. Ayrıca, çeşitli kuşların yüzdüğü havuzların yanı sıra ilginç bir ‘Insectarium’ ve büyük bir ‘arboretum’ da bulunmaktadır.

Notre-Dame Bazilikası

1656 yılında kurulan Montréal’in en eski kilisesi Notre-Dame Bazilikası, orijinalinden çok daha büyük bir enkarnasyona sahiptir. Neo-Gotik cephenin ikiz kuleleri Place d’Armes’e bakmaktadır. Karmaşık ve göz alıcı iç mekan Victor Bourgeau tarafından tasarlanmıştır. Göze çarpanlar, heykeltıraş Louis-Philippe Hébert (1850-1917), Casavant Frères firmasının 7 bin borudan oluşan organı ve Montreal’in kuruluşundan sahneleri gösteren vitray pencereler ile muhteşem oymalı minberdir. Bazilikaya giriş ücreti yoktur ve 20 dakikalık bir tur ya da daha tarihi bilgiler ve ikinci balkon ve kript dahil olmak üzere özel alanlara erişim sağlayan bir saatlik bir tur gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, rehberlere vereceğiniz bir kaç dolarlık bahşiş ile onları mutlu etmeyi unutmayınız.

Aziz Joseph Oratoryosu

Mont – Royal Park’ın batı çıkışına yakın olan Oratoire Saint-Joseph, Kanada’nın koruyucu azizine adanmıştır. 1924’ten kalma devasa Rönesans tarzı kubbeli bazilikasıyla hacılara hizmet veren bir ibadet yeridir. Buradaki Congrégation de Sainte-Croix’in kardeşi André, 1904’te küçük bir şapel inşa etmiştir. Burada klonlandığı mucizevi şifa eylemlerini gerçekleştirmiştir. 1982’de mezarı orijinal şapeldeki kutsal alanın bir parçası olarak eklenmiştir. Adak armağanları ikinci bir şapelde sergilenir. Kilisenin arkasındaki bir manastır Mont-Royal’e çıkar. Montréal ve Lac Saint-Louis’deki gözlemevinden iyi bir kuzeybatı görünümü de izleyebilirsiniz.

Jean Drapeau Parkı

Saintele Sainte-Hélène ve yapay Notre-Dame adası Expo ’67 bölgesi parkın eskiden verilmiş olan adlarıdır. Günümüzde Parc Jean Drapeau olarak bilinir ve birçok aile-dostu bölgeleri ile ziyaret etmeye değer bir oluşumdur. 1967 dünya fuarının bir parçası olan Biyosfer artık ekolojik konulara adanmış bir müzedir. Bina bir küre şeklinde tasarlanmış ve dünyadaki en büyük örnek yapıdır. Adalardaki diğer turistik yerler arasında La Ronde Eğlence Parkı, Stewart Müzesi’ndeki tarihi 1820 İngiliz arsenalinin (Olimpik kürek etkinliklerinin yapıldığı Bassin Olympique) ve Circuit Gilles Villeneuve’nin yarış pisti yer almaktadır.

Güzel Sanatlar Müzesi

Güzel Sanatlar Müzesi veyahut Musée des Beaux Arts, Kanada’nın en eski müzesidir ve çok sayıda resim, heykel ve yeni medya koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Dünya Kültürleri ve Akdeniz Arkeolojisi’nin seçkin koleksiyonlarının bulunduğu yaklaşık 10.000 nesneye sahiptir ve Afrika, Asya ve İslam sanatının mükemmel koleksiyonları ve Kuzey ve Güney Amerika’dan sanatlar vardır. 1.400’den fazla resim, heykel, çizim ve baskı, Pieter Bruegel, Canaletto, El Greco, Gainsborough, Goya, Mantegna, Poussin, Rembrandt, Tiepolo ve Veronese tarafından yapılmış başyapıtlarını içeriyor. Koleksiyonlar, Realizm ve İzlenimciler aracılığıyla, Cézanne, Dali, Miró, Monet, Derain, Kandinsky, Matisse, Picasso, Rodin, Otto Dix ve diğer etkili sanatçıların eserlerini içeren modern sanata devam ediyor. Müzenin yakınlarında McGill Üniversitesi’nin geniş kampüsü de yer almaktadır.

Pointe-à-Calliere Müzesi

Pointe-à-Callière, Vieux-Montréal’deki Place Royale’in bir köşesinde şimdi bir arkeoloji ve tarih müzesi barındıran çarpıcı modern göz kamaştıran binasıyla yer almaktadır. Place Royale, Montréal’in erken ve sömürge dönemlerinde yaşamın merkeziymiş, pazar ve geçit toprağı daha sonra hükümet binalarına eklenerek bir müze haline getirilmiştir. Fakat bugünün Montréal’inin altında, bu erken dönem sokakların ve temellerin kalıntıları hala duruyor ve bunları müzeyi ziyaret ederek keşfedebilirsiniz. Şehrin tarihi boyunca geçen rota, orijinal taş döşeli caddeler, drenaj kanalları ve 17. yüzyıl binalarının zemin katları arasında yürüyebileceğiniz yeraltında başlar. Hikaye müzeye tırmanırken eserler, haritalar ve sergiler aracılığıyla anlatılan tarih katmanlarında ortaya çıkıyor. Özel sergiler, dünya çapında çok çeşitli tarih ve arkeolojiyi kapsar.

Place des Arts

Tüm Kanada’daki türünün en büyüğü olan görsel ve sahne sanatlarına adanmış büyük bir yapı olan Place des Arts kendi içinde üç büyük kültür kuruluşu bulundurur. Montreal Senfoni Orkestrası, Les Grands Ballets Canadiens ve Opéra de Montréal ve çeşitli sahneleri ve prova salonları her türlü tiyatro, müzik, dans, film ve etkinlik için mekan sağlıyor. Bunlar, etkinlikler için popüler bir mekan olan sanat eserleri, çeşmeler ve su kaskadları ile dekore edilmiş büyük bir şatonun etrafında oturmaktadır. Bunların en önemlileri, Haziran ayının sonlarında ve Temmuz ayı başlarında düzenlenen ve her yıl dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken ve cazın en büyük isimlerini bir araya getiren Festival International de Jazz de Montréal’dir. Kanada ziyaretiniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken önemli bir çok şey burada bulunmaktadır.

Atwater ve Jean Talon Pazarları

Kanada’nın çok çeşitli ve oldukça ilginç yemek, giyecek, içecek ve ürünlerini görebileceğiniz Atwater ve Jean Talon Pazarları, Montreal’in merkezine yakın bir yerde, en işlek caddelerin birinde kurulmaktadır. Yerel yemek spesiyalistlerini ve şehrin tüm atmosferini deneyimleyebileceğiniz bu yerlere mutlaka uğramalısınız. Depo tarzı binalarda bulunan marketlerde meyve ve sebze, çiçek, et, balık, peynir, fırınlanmış ürünler ve özel gıdalar satan satıcılar bulunmaktadır. Akçaağaç şurubu ve şekerler, yaban mersini, ev tarzı meyve reçelleri ve marmelatları ile bölgenin güzel peynirlerinin yanı sıra tatlı hamur işleri satan restoranlar ve kafeler bulacaksınız. Pazarlar, bir kahve ve bir kruvasan için Cumartesi sabahlarından daha iyi bir zaman olacaktır. Zira yerliler de bugünü tercih etmektedir.

Aziz Mary Dünya Kraliçesi Katedrali

Katedral, 1894 yılında Aziz Petrus Katedrali’nin daha küçük bir versiyonu olarak inşa edilmiştir ve Place du Canada’nın doğu yönünde kalmaktadır. Masif heykeller, 19. yüzyılda Montreal’in 13 kilisesinin koruyucu azizlerini temsil ediyor ve hepsi 1892-1898 yılları arasında Olindo Gratton tarafından yapılmış heykellerdir. İç mekândaki en önemli sanat eseri, Philippe Vbert’in mermer vaftiz yazı tipinin tepesindeki haçdır. Yedisi Georges Delfosse’ye ait dokuz resimden oluşan bir dizi, Montréal’in çalkantılı tarihini anlatmaktadır.

McCord Müzesi

Kanada’nın özellikle yerli halkı, sosyal tarihi, şehir yapılanmaları, kılık – kıyafetleri gibi pek çok geleneksel ögeleri hakkında bilgiler ve sergiler içeren McCord Müzesi, şehirin gözde uğrak noktalarından birisidir. Kostümleri, kıyafetleri, aksesuarları, yorganları ve diğer el yapımı tekstil koleksiyonları 20.000’den fazla nesneyi barındırıyor ve Montreal moda tasarımcılarının eserlerini sergiliyor. 1000’den fazla mobilya, gümüş, seramik, cam ve yiyecek ve ev kullanımı ile ilgili eşyaların yanı sıra oyuncak, spor malzemeleri ve halk sanatı, erken Kanada yaşamının resmine renk ve iç detaylar kazandırıyor. İlk Milletler halklarının eserleri, giyim ve aksesuar, avcılık ve balıkçılık ekipmanları, savaş silahları, ev aletleri, tören öğeleri ve sanatın yanı sıra erken aborjin kültürlerinden arkeolojik buluntular içermektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir